Život Marcela Vaneka sa zmenil 1. októbra 2001
Jeho duchovní priatelia cez neho odpovedajú na otázky
Marcel Vanek žije v Sušiciach, v mestečku na Šumave v Čechách. Má slovenské korene, ale nepovažuje sa za Slováka, za Čecha, ani za Nemca. O sebe hovorí, že je človek bez nacionálnej hrdosti, lebo tá je obmedzujúca. Na balkóne vraj pestuje paradajky a baklažány a rád ich ponúka rodičom, nemá to k nim ďaleko, bývajú hneď vedľa. Počas dvojdňového pobytu v Košiciach poskytoval ľuďom informácie, ktoré k nemu prichádzajú takmer v okamihu, ako niekto vysloví otázku.
Napísal už sedem kníh. Ako Marcel píše? Nie je to žiadny spisovateľ. On totiž diktuje, preto tode tak rýchlo! Ráno si sadne na koberček, nasaje informácie a potom prevypráva "obrázky s pochopením", ktoré prežil počas sedenia. - Takto znie text z jeho internetovej stránky.
Pri kontakte s Marcelom má človek pocit, že sa s ním už dávno pozná. Okamžite si so všetkými potyká, všetko čo povie sa akoby ľahko vznášalo v ovzduší a celú svoju minulosť odhalí aj s jej intímnymi zložkami. Je totiž dosť šokujúce, ak sa človek s takým životom, aký viedol M. Vanek, dokáže za veľmi krátky čas "prerodiť". "Moja cesta bola taká," začína svoje rozprávanie, "že som chlastal, robil som egoistický sex, vo svojom podnikaní som bol nepríjemný biznismen a ešte pred piatimi rokmi som bol majstrom vo všetkých tých najhorších veciach. Mal som veľa peňazí - to bol môj hlavný zmysel, drahé auto... No dobre, a čo ďalej? Pýtal som sa sám seba." Marcel tvrdí, že nemá tajomstvá. Prezradí aj to, že chodil po nevestincoch, obšťastňoval niekoľko žien naraz, opíjal sa, ale "...moje egoistické túžby sústredené iba na môj prospech sa veľmi rýchlo naplnili. Stratil som zmysel toho všetkého a nevedel som ako ďalej."
Od zhýralosti k poznaniu
Keď ho už všetko dokonale otravovalo, odišiel za Maxom, kamarátom v Nemecku. Zhýralý život aj tu pokračoval. Raz sa zúčastnil na večierku, kde sa oslavovali narodeniny, ale mali celkom inú náplň ako tie, na aké bol doteraz zvyknutý. "Oni ma donútili meditovať," zvýšeným hlasom sa vracia do tohto okamihu Marcel. "Povedali mi, aby som vypol myšlienky a že už to pôjde samo. Zavrel som oči a odrazu to prišlo. Videl som pulzujúcu modro žiariacu energiu. Nevedel som čo sa deje! Zaplavilo ma vnútorné teplo a v tej žiarivej modrej sa mi zjavila zlatá sova. Nebola z kovu, ale vydávala zlaté svetlo." O niečo v tomto zmysle sa celé desaťročia snažia ľudia sediac v lotosovom sede, ale iba zriedkavo majú podobný zážitok.
Od tohto okamihu, písal sa 1. október 2001, sa život Marcela Vaneka začal meniť. Sova bola symbolom jeho novej cesty poznania, a tak pomenoval aj knihu, ktorá vznikala priebežne s jeho vývojom.
Na otázky zdola odpovede zhora
Patrik sa na invalidnom vozíčku posunul dopredu a vyslovil otázku, ktorá ho vnútorne už dlho znepokojuje: "Prečo je môj zdravotný stav taký aký je a čo mám urobiť preto, aby sa zlepšil?"
Marcel na chvíľu privrie oči, odpoveď príde vzápätí: "Ty sám si si to naplánoval. Nie je to za trest, v tomto fyzickom stave hľadáš odpovede. Rýchlo dokážeš rozpoznať kto je aký človek. V minulom živote si tvrdo likvidoval konkurenciu, nebolo ti ich ľúto, bol si presvedčený o tom, že najdôležitejší je úspech. V tomto tele však nemáš možnosť manipulovať s druhými. Od nikoho si nechcel pomoc, ale teraz ju musíš prijímať. Ber to ako duchovné cvičenie. Potlač svoje ego a prijmi svoj stav, aby si takto prežil svoj život v radosti."
Ľudia sa pýtajú na všeličo. Ako si mám porozumieť s mamou, čo mám pre to urobiť? Kde sa skrýva príčina mojich bolestí? Už dlho sa nám nedarí nájsť zodpovedného pracovníka do firmy. Kde je príčina problémov? Mám ešte šancu mať dieťa? Poznáme sa s mojou manželkou z minulých životov?
Technika, ktorou pracuje Marcel sa nemení, odpovede sa líšia, aj keď mnohé majú všeobecný charakter, aby si každý, aj kto otázku nepoložil, dokázal z nich vybrať pre seba to podstatné. Ľudia majú problémy a chcú ich riešiť. Od osvietených neprichádzajú informácie takého druhu, že niekto nás spasí alebo zachráni. Prichádzajú tak, aby si každý dokázal pomôcť sám. "Je to úžasný dar lásky," hovorí Marcel. "Funguje to ako navigačný systém. Chceš pomoc? Ja ti poviem, na čom máš pracovať. Keď nechceš, nemusíš, pokračuj ďalej v tom, čo robíš."
Vníma vyššie dimenzie
Odkiaľ Marcel čerpá informácie? Tu je jeho odpoveď: "Nemám žiadneho konkrétneho ducha, nemám gurua, ktorý mi šepká, nedokázal by som ho počúvať. Keby som tak urobil a nechal sa od neho riadiť, stratil by som vlastnú prirodzenosť a slobodnú vôľu by som potlačil. A to väčšinou znamená, že nechceme niesť zodpovednosť za vlastné myšlienky." Marcel vníma vyššie dimenzie, v ktorých žije duch ľudí s tým najvyšším poznaním. Oslovuje ich chlapci. Sú síce bezpohlavní, ale v predošlých životoch vo fyzickom tele boli mužmi aj ženami. Túto skúsenosť majú hlboko zažitú.
Vývoj u Marcela mal veľmi rýchly priebeh. Duchovní priatelia ho naučili, ako má tvoriť energetické gule a odovzdávať ich zemi. Dokázal prepojiť zemské a nebeské energie, ktoré sa pohybujú v špirálach ako hadi, preto ich už staré indické texty pomenovali ako hadia sila. Ten proces líči takto: "Vidím svoje energetické telo, ktoré stojí kolmo k Zemi a okolo neho sa vlnia dvaja dlhí hadi. Jeden stúpa zo Zeme nahor, ten druhý klesá z nebies k Zemi. Sú akoby z dymu, neustále sa vlnia okolo môjho energetického tela, aj okolo vlastnej osi. Oba toky sa prepájajú v mojom podbrušku. Je to riadna sila!"
Marcel, podľa vlastného vyjadrenia, vníma energie ako súbor informácií. Tvrdí, že nevidí auru, vidí iba to, čo každý iný človek. "A som šťastný, že nemám tretie oko, lebo to sú všetko zavádzajúce veci. Náš zrak, naše vnímanie, naše pocity a emócie, to je to najdôležitejšie, čo nám treba k duchovnému vývoju."
Zdravie je prejav vyváženosti štiav a čchi v ľudskom tele
U oboch škodí nám nadbytok i nedostatok
Kategória jang je v tele nositeľom energie, inak povedané čchi. Spája sa s teplom, dynamizuje, prepravuje, vylučuje a zahrieva. Čchi prúdi v meridiánoch, jemných neviditeľných dráhach, ale tiež voľne cirkuluje po tele. Človeka aktivizuje a dáva mu pocit radosti zo života. Nedostatok jangu sa prejavuje únavou, nesústredenosťou, objavujú sa pocity chladu, duševné a telesné vyčerpanie. Nadbytok jangu sa prejavuje pocitmi horúčosti, červenou tvárou, výbuchmi zlosti a nadmernou aktivitou.
Pre jin tela sa používajú pojmy krv, šťavy a hmota. Myslí sa tým všetko, čo je hmotné, teda telesné tekutiny, krv, kosti, tkanivá, svaly, mozgová hmota a ďalšie. Ak je prebytok jinu, ide o nazhromaždenie vlhkosti v tele, čo môžu byť zahlienené priedušky, opuchnuté končatiny, celulitída, nadváha, po psychickej stránke nedotklivosť a skleslosť. Nedostatok jinu sa vyznačuje suchom, telesné šťavy sú vyčerpané. Človek je nepokojný a nervózny.
Jin a jang sú na sebe závislé. Zdravie znamená harmonickú spoluprácu orgánov na základe vyváženenosti čchi a štiav.
Muž nemusel izbu vidieť, aby vedel, že bude spokojný
Šťastie je niečo, o čom sa rozhoduje vopred
Starý, 92-ročný muž, ktorý je už od včasného rána na nohách, učesaný a dôkladne oholený, sa dnes sťahuje do domova dôchodcov. Oči mu už dávno neslúžia, sotva rozozná svetlo od tieňa. Manželka dávno zomrela, deti nemal, a tak sa nemá o neho kto starať.
Po niekoľkých hodinách čakania v hale domova mu prišli oznámiť, že izba je pripravená. Počas presunu mu ošetrovateľ vo výťahu vylíčil, ako vyzerá jeho malá izbietka, vrátane plachty, ktorá je na okne miesto závesov "Veľmi sa mi to páči," spustil starec svoju nadšenú reč.
"Veď počkajte, ešte ste tú izbu ani nevidel!" vraví ošetrovateľ.
"Ale to s tým vôbec nesúvisí," odpovedal muž. "Šťastie je niečo, o čom sa rozhoduje vopred. Nezáleží na tom, ako je usporiadaný nábytok, záleží na tom, ako si ja usporiadam myseľ. Už som sa rozhodol, že izba sa mi bude páčiť. Podobne sa rozhodujem každé ráno. Môžem si vybrať: buď strávim deň v posteli a budem nariekať nad svojimi ťažkosťami alebo vstanem a budem vďačný za všetko, čo ešte vo mne funguje. Každý deň je dar a kým budem mať oči otvorené, vždy sa sústredím na ten nový deň a všetky šťastné spomienky, ktoré som si uchoval práve pre túto chvíľu svojho života."
Lebo staroba je ako účet v banke. Vyberať sa dá iba to, čo si kto uložil. Dobrá rada na záver: Ukladajte veľa šťastia na svoj bankový účet spomienok. Existuje na to niekoľko pravidiel: Neprechovávajte nenávisť k nikomu a ničomu. Žite jednoducho. Dávajte viac. Očakávajte menej. V srdci odpustite každému, aj sebe.
Čínske mince sú symbolom hojnosti a šťastia
Talizman by nemal chýbať
Orientálna metodika na komplexné usporiadanie života feng šuej výdatne pracuje so symbolmi a často odporúča čínske mince. Na ďalekom východe sú symbolom hojnosti a šťastia. Slúžia ako talizman na prilákanie bohatstva a nových príležitostí v živote.
Každá minca so štvorcovou dierkou uprostred predstavuje jednotu medzi nebom, zemou a človekom. Číňania nosievajú v peňaženke tri mince zviazané červenou stužkou, ktorej dĺžka je násobkom čísla deväť. Červená farba aktivuje energiu mincí a prináša šťastie. Číslo deväť je symbolom dokonalosti.
Ak podnikáte, rozhodne by vo vašej kancelárii nemal chýbať takýto talizman. Najlepšie je umiestniť mince na vnútornú stranu dverí. Treba ich upevniť aj na účtovnú knihu, aby do kasy pribúdala hojnosť.
Kameň a človek
Ľudia popíjajú vodu, v ktorej sa vyluhovali kamene, skalky nosia aj po vreckách alebo zavesené na krku ako amulety. Amulet aj vo forme kamienka, je s človekom v úzkom spojení. Na začiatku sa s ním treba zblížiť a postupne k nemu rozvíjať vzťah. Ak chcete, aby naozaj prinášal radosť, treba sa s ním zžiť a spriateliť. Kamienok vie prijať naše očakávania. Môžeme do neho vložiť aj svoje túžby a prosby o ich naplnenie.
Prozba, modlitba, slová vyslovené z hľbky srdca ho rozžiaria ho diamant. Každý kameň má svoju minulosť, je v ňom zakódovaný každý pohyb, aj obyčajný dotyk človeka. Amulet treba na súžitie s človekom pripraviť a potom ho nosiť tak, aby skutočne pomáhal. Každý kameň žiari, aj keď jemne a my to nevidíme. Pokojná podstata kameňa inšpiruje človeka k rovnakému pokoju ako má on. Toho je v civilizovanom svete iba zriedka dosť. Obyčajný kameň a predsa svojou pevnosťou a nenápadnosťou inšpiruje k trpezlivosti a láske.
Morské riasy sú ideálnou potravinou, ale aj liekom
Delikatesa vhodná aj pre cisára
Morské riasy, napriek tomu, že na našom trhu sú už dostupné, pozná iba málokto. Vo výžive však majú tisícoročné tradície. Už prvé písomné zmienky o nich hovoria, že je to potravina, ale aj liek. Čínsky zápis spred 2 500 rokov uvádza: "Morská zelenina ako delikatesa je vhodná pre cisára."
Morské riasy ideálne vyrovnávajú na minerály chudobnú výživu, ktorá sa dnes bežne konzumuje. Čistí organizmus od toxických látok, viaže ťažké kovy v črevách a mení ich na rozpustné soli, ktoré telo dokáže vylúčiť. V Japonsku, kde riasy konzumujú najviac, sú špeciálne farmy, kde ich pestujú. Zo všetkých druhov je najznámejšia Nori, lebo sa dá ľahko a rýchlo pripraviť. Do tenkých plátkov tejto riasy sa balí aj ryža so surovou rybou obľúbené jedlo známe ako suši. Každý tenký lisovaný list Nori má na svojom povrchu vzor bambusovej rohože, na ktorej túto morskú zeleninu sušili.
Nori je bohatým zdrojom bielkovín, obsahuje vitamíny C a B, ale hlavne vitamín A, asi toľko ako mrkva. Pomáha znížiť cholesterol a pomáha aj pri trávení.
Hrubé a tuhé prúžky Kombu sa musia namáčať a dlho variť, ale obsahujú kyselinu alginovú, ktorá zo stien hrubého čreva berie so sebou všetky toxíny. V Japonsku sa tradične používala pri zápale hrubého čreva. Patrí medzi tie riasy, ktorá majú najvyššie percento jódu a využíva sa aj pri ochoreniach štítnej žľazy.
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári