dňoch apatickí a bez chuti k pohybu a hre. Ak prílišné teplo podceníme, môžu sa rýchlo prehriať a dehydrovať.
"Pred niekoľkými dňami som ošetroval skolabovaného bulmastiffa. Toto plemeno má hrubú kožu a silnú vrstvu podkožného tuku, preto sa rýchlo prehreje. Jeho majiteľ ho nechal na rozhorúčenom balkóne, pričom sa zabuchli dvere a pes sa nevedel dostať dovnútra. Stačila hodina a u psa sa prejavili zdravotné ťažkosti," hovorí veterinárny lekár Vladimír Stašš, podľa ktorého by mali byť počas horúčav obozretní predovšetkým majitelia ťažkých plemien, huňatých psov a psíkov so skrátenou nosovou časťou. Takými sú napríklad mops, buldoček, boxer a pekingský palácový psík, ktorí horúčavy veľmi zle znášajú.
"Psy sa nepotia ako ľudia, telesné teplo strácajú iba sálaním a dýchaním. Ochladzovanie jazykom však na priamom slnku a v prehriatych miestnostiach nie je dostatočné, preto môžu zvieratá skolabovať. Zvlášť obozretný treba byť pri ich dlhšom pobyte v aute. Ak si idete nakúpiť, nenechajte zviera zavreté vnútri, pretože vozidlo sa rýchlo prehrieva. Vlani takto jedna rodina takmer prišla o svojho pudlíka. Pes skolaboval v aute zaparkovanom pred obchodným centrom," poznamenáva MVDr. Stašš.
Varovným signálom, že so psom nie je niečo v poriadku, je jeho polihovanie a odmietanie hry či pohybu. Prehriate zviera vyhľadáva chládok, v ktorom by si znížilo telesnú teplotu. Pri kolapse môže byť jeho teplota naopak znížená. Keď má pes zrýchlené dýchanie, zmenenú srdcovú frekvenciu a bledé sliznice, je najlepšie vyhľadať vetrinára. Pokiaľ to však z nejakého dôvodu nie je možné, pokúste sa mu pomôcť. V prvom rade dostatočným prísunom vody a ochladzovaním mokrými uterákmi. Pozor na studenú sprchu, ktorá môže skončiť tepelným šokom! To platí aj pre pobyt vonku pokiaľ sa pes poriadne prebehol, nemal by rozhorúčený skákať do vody.
Piť by ste mali počas horúceho dňa veľa vy i váš miláčik. Noste stále so sebou aj vodu pre psíka - ak bude piť z prírodných nádrží, hrozia mu žalúdočné a črevné problémy.
Brať či nebrať psa na cesty?
Ak sa chystáte niekam na dovolenku, pokojne môžete so sebou zobrať aj svojho psíka, pokiaľ nemáte problémy s ubytovaním. Pri transporte by ste však mali dodržiavať niekoľko zásad.
V prvom rade si zvážte, akú formu dopravy použijete. Lietadlom sa cestuje rýchlo a pohodlne, nemusí to však platiť aj pre psov. Zatiaľ, čo menšie plemená vám obyčajne dovolia prevážať v prenoske na palube, väčšie musia do batožinového priestoru, čo pre ne môže byť značne stresujúce. Ešte nepohodlnejšie je cestovanie preplneným neklimatizovaným autobusom. Najlepším variantom je automobilová doprava, pretože môžete kedykoľvek zastaviť a nechať zviera prebehnúť sa. Zabezpečte mu samozrejme dostatok tekutín a pokiaľ nemáte v aute klimatizáciu, tak mu aspoň pootvorte okno.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári