Skôr, ako sa pustili do opekania slaniny, chceli si pripraviť ohnisko. Pod jedným z kameňov, ktorými si ohnisko obkladali, našli doslova poklad. Pozostával zo štyroch sekeriek a náramku z bronzu, časti cínového náramku a zlatej špirály.
Predmety odovzdali Ladislavovi Olexovi z košického pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre. Aj skúsenému archeológovi, ktorý sa tridsať rokov venuje výskumu opevnenej osady a pohrebiska z doby bronzovej v Nižnej Myšli, vyrazili dych.
„Je to síce menší poklad, pretože na Slovensku sa už našli aj oveľa väčšie, ale aj tento má nesmiernu historickú hodnotu. Pochádza približne z roku 1100 pred naším letopočtom, čiže z neskorej doby bronzovej. Podľa miesta a okolností nálezu nešlo o poklad potulného kovolejára či obchodníka, ale skôr o dar s religióznym motívom, ktorý sa dá len ťažko interpretovať. Všetky predmety sú mimoriadne dobre zachovalé a vďaka nálezcovi boli aj vhodne ošetrené," vysvetľuje archeológ.
Prípady, keď nálezca odovzdá alebo oznámi nález v príslušnom regionálnom múzeu či v Archeologickom ústave, sú podľa Olexu výnimočné a zaslúžia si ocenenie. „Samozrejme, najlepšie by bolo, keby ho nechal na mieste a privolal odborníkov, ktorí by preskúmali aj terén. Ale to sa bavíme skôr v teoretickej rovine. Ľudská zvedavosť je ťažko ovládateľná vlastnosť."
Žiaľ, nie všetky nálezy majú takýto šťastný koniec. Väčšina končí prostredníctvom čierneho trhu u zberateľov v zahraničí. „Na Slovensku sú jednotlivci i skupiny hľadačov pokladov, ktoré si z vykrádania archeologicky mimoriadne cenných lokalít urobili prosperujúcu živnosť. Aj u nás vzniká určitá vrstva ľudí, ktorá pokútnym spôsobom rozširuje svoje súkromné zbierky. Pritom sa hľadači pokladov, priekupníci i noví majitelia dopúšťajú zločinu, pretože na všetky nálezy sa vzťahuje zákon o ochrane kultúrno historických pamiatok. Z neho vyplýva povinnosť každý nález ohlásiť," hovorí známy archeológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári