však aj mladých ľudí, ktorí súbežne študujú na dvoch vysokých školách. Univerzitám to umožňuje vysokoškolský zákon z roku 2002.
Vysoké školy zmenu vítajú, no rektor TU Juraj Sinay tvrdí, že ide o nekoncepčné riešenie.
"Je to otázka nesystémového charakteru. Každá koruna je dobrá, ale toto riešenie vzniklo ešte pri prijatí nového vysokoškolského zákona v roku 2002. Myslím si, že je treba sa rozhodnúť, či sa poplatky platiť budú alebo nie. Toto je len vytrhnuté z kontextu," vysvetľuje J. Sinay.
Školné vo výške niekoľko desiatok tisíc korún sa chystajú od septembra vyberať takmer všetky vysoké školy. Najvyššia možná platba pritom môže byť až 43-tisíc korún a rektori sa v týchto dňoch rozhodujú o výške na ich školách.
"Momentálne mapujeme, koho sa to bude týkať. Dohodli sme sa už, že použijeme 50 percent poplatku. Samozrejme v prípade sociálnej odkázanosti alebo v prípade, že študent prerušil štúdium zo zdravotných dôvodov, bude môcť podať odvolanie so žiadosťou o zníženie či odpustenie sadzby."
Podľa prorektora pre vysokoškolské vzdelávanie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Igora Šullu bude univerzita vyberať poplatok vo výške 50 percent maxima.
"Časť peňazí, ktoré vyberieme, môžeme použiť na sociálne štipendiá. Predpokladám však, že veľa takýchto študentov nebude. Koho škola nebaví, odíde sám. Ak poslucháč preruší štúdium, zväčša je to zo zdravotných dôvodov," myslí si I. Šulla.
Univerzity zatiaľ nevedia odhadnúť, koľko peňazí od študentov vyberú. Hoci sa v médiách objavili informácie, že vysoké školy mohli školné vyberať už minulý rok, J. Sinay si myslí opak.
"Ide o bakalárov, ktorí už začali študovať. Minulý rok sme školné vyberať nemohli, zákon začal platiť v roku 2002 a bakalárske štúdium trvá tri roky. Pokiaľ neukončí štúdium počas troch rokov a naťahuje si to na štvrtý rok, dostáva sa do tejto kategórie."
V prípade študentov, ktorí študujú naraz na viacerých univerzitách, je situácia ešte zložitelia. Školy ich nevedeli identifikovať, no ministerstvo školstva tvrdí, že sa to čoskoro zmení. Od budúceho akademického roka sa totiž zavádza centrálny register študentov.
"Budujeme centrálny register, z ktorého školy ľahko zistia, ktorí študenti prekračujú štandardnú dĺžku štúdia. Na školách bude interný systém a na ministerstve centrálny, čo uľahčí komunikáciu," dozvedeli sme sa z Ministerstva školstva SR.
Akým spôsobom sa budú peniaze od študentov vyberať, je zatiaľ nejasné. Do úvahy prichádza viacero alternatív, vrátane splátok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári