predstavil v utorok podvečer. Súbor už 35 rokov funguje pod vedením zakladateľa Milana Straku.
V spolupráci so sesterským Šarišanom z Prešova predviedli nádherné ukážky tancov z rôznych regiónov Slovenska. Na pódiu sa tak vystriedali párové i skupinové tance zo Šariša, Myjavy, Oravy či Zemplína. Jedným z najpríjemnejších prekvapení sa stali cigánske tance v podaní prešovského Šarišanu. Farebné kroje, vášeň kočovného národa spolu s omamujúco dunivou hudbou na chvíľu divákov preniesli do cigánskeho tábora. Úplným vrcholom večera sa však stala choreografia 'Pri hudákoch' zo Zemplína, ktorú oba súbory zatancovali i odspievali spoločne. Rozdiel medzi súbormi nebol takmer vôbec znateľný; kroje i kroky niesli pečať originality. Každý znalec slovenského folklóru však musel postrehnúť, že tie "naše" predsa len pištia hlasnejšie a tancujú temperamentnejšie.
Celkovú atmosféru dopĺňala ľudová hudba z Prešova a takisto hráč na ľudové nástroje Stanislav Gaľa z Jarovníc, ktorý predviedol hru na gajdy, drumbľu, píšťaly, fujaru a gajdicu.
Tance v podaní oboch Šarišanov sú živé, ohnivé a prinášajú ovácie. V roku 1979 dokonca americký súbor zvečnil fotograf v knihe nazvanej Detroit is a Huggable Place a v roku 1980 bol vybraný firmou Kodak, aby bol odfotený v celoamerickom časopise. Za svoju existenciu súbor Milana Straku vystupoval v Chicagu, Clevelande, New Yorku, New Jersey, Pittsburghu, Washingtone, v kanadskom Toronte a Montreale, takisto však aj v Taliansku alebo na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve.
"Začínali sme ako dva slovenské páry a teraz máme v súbore zhruba 80 percent rodených Američanov," prezrádza pán Straka. "Je to neskutočné, že to pretrvalo 35 rokov. Ale myslím, že je to vďaka nadšeniu mladej generácie, kvôli ktorej sa mi to oplatí ťahať ako koníkovi ďalej," usmial sa šéf súboru, ktorý prestal aktívne tancovať len pred piatimi rokmi.
Členka detroitského súboru 17-ročná Anne Wolf sa priznáva, že sa do slovenského folklóru zamilovala na prvý pohľad. "Je to krásne, tradičné a originálne, že sme sa so sestrou rozhodli, že chceme robiť váš folklór." Anne tancuje už 6 rokov a chce sa tomu venovať tak dlho, ako sa len dá. "Milujem kostýmy a hudbu, to, ako sa tance cez jednotlivé regióny menia, ale vlastne sú stále rovnaké. A hlavne zbožňujem pocit, že som časťou kultúry. My v Amerike takúto kultúru nemáme, neexistuje americký folklór, niečo, čo je naozaj tradičné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári