týmito slovami otvorila prednostka psychiatrickej kliniky FN L. Pasteura Eva Pálová cyklus výstav výtvarných prác ľudí s duševnými problémami pod názvom Galéria Nezábudka na cestách.
Organizátorom výstav je Liga pre duševné zdravie, ktorá vo svojom sídle v Bratislave ukutočnila prvú výstavu v roku 2005 a potom nasledovali ďalšie. Včera sa otvorila takáto výstava vôbec prvýkrát inde ako v hlavnom meste. Záujemcovia sa môžu v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach pozrieť na práce pacientov z Psychiatrickej kliniky LF UPJŠ, Denného centra duševného zdravia Praemium-Permansio a z Občianskeho združenia príbuzných a priateľov duševne chorých - RADOSŤ až do 31. júla. "Takáto výstava vie osloviť verejnosť, médiá a o to práve ide. Predstaví sa tak arteterapia a priblíži sa svet týchto ľudí nám, ktorí máme niekedy isté bariéry," povedala MUDr. Pálová, podľa ktorej je jazyk umenia medzinárodný, nepotrebuje žiadne tlmočenie ani slová navyše.
A čo to vlastne arteterapia je? Je to liečebný postup, ktorý využíva výtvarný prejav ako hlavný prostriedok poznania a liečby duše človeka. "Arteterapia ilustruje to, ako sa ľudia s duševnými poruchami snažia začleniť do sveta. Má však význam aj pri diagnostikovaní poruchy. Okrem toho pomáha zistiť postupy v liečbe, pretože je produktom okamihu," upresňuje Eva Pálová.
A ako to vnímajú samotní pacienti - autori? Pán Vladimír Ballay (na snímke), ktorý má na výstave umiestnené dva obrazy, tvrdí: "Pri tvorbe relaxujem, nachádzam v nej upokojenie, podporu môjho duševného stavu, realizujem sa ňou. Maľujem už asi 10 rokov, pre potešenie chcem amatérsky pokračovať aj ďalej."
Autor: per
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári