Štyri životy vyhasli pri dopravných nehodách. Sú dôkazom toho, že vodiči stále podceňujú dodržiavanie pravidelných bezpečnostných prestávok pri vedení motorového vozidla, príčinou sú nepozornosť, únava či nedostatočný odpočinok. Na prvom mieste z hľadiska príčin sú nedostatky osobných predpokladov a používanie nebezpečných pracovných postupov zo strany postihnutých.
"Najtragickejšia nehoda sa stala v okrese Michalovce, keď vodič služobného osobného auta na rovnom úseku predbiehal a narazil do oprotiidúceho autobusu. Zahynul vodič i spolujazdkyňa. Inšpektori vyšetrovali aj pracovné úrazy dvoch cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sa zranili pri obsluhe pojazdnej zdvíhacej plošiny. Po jej prevrátení sa jeden smrteľne a druhý ťažko zranil. Porušenie bezpečnostných postupov pri striedaní obsluhy stálo život žeriavnika. Nepočkal, kým bude odstavený a vypnutý. Životom zaplatil aj majster na stavbe, ktorý spadol z rebríka z výšky 2-3 metre. Živnostník zase zomrel po dvoch týždňoch po úraze, ktorý utrpel pri natieraní stožiaru vysokého napätia. Dotkol sa živých častí vedenia pod napätím a po zasiahnutí prúdom spadol z cca 20-metrovej výšky," zhodnotil tragédie prvého polroka vedúci oddelenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci Ing. Ondrej Ficeri.
Inšpektori riešili 22 ťažkých pracovných úrazov. Najčastejším zdrojom boli stroje a zariadenia. Zranilo sa na nich 8 ľudí. Štyri osoby utrpeli ujmu na zdraví v dopravnom prostriedku, rovnaký počet na schodoch, rebríkoch a pri výstupoch. Ako príčina dominuje nesprávna organizácia práce alebo nebezpečný pracovný postup, ale tiež chýbajúce alebo nedostatočné ochranné zabezpečenie. Zamestnávatelia nahlásili na IP okrem spomínaných 486 ostatných pracovných úrazov.
Inšpektorát práce vyšetroval aj príčinu priemyselnej havárie, keď pri neoprávnenej manipulácii s kovovou nádobou na dopravu plynu došlo k úniku chlóru a následnej otrave osoby, ktorá chcela zabrániť ďalšiemu šíreniu.
"Od 1. júla platí novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorá upravuje zamestnávateľom povinnosti. Týka sa registrácie pracovného úrazu, keď práceneschopnosť zamestnanca presahuje viac ako 3 dni. Za závažný pracovný úraz je považovaný smrteľný pracovný úraz alebo úraz, ktorého práceneschopnosť presahuje viac ako 42 kalendárnych dní. Pod registráciou sa rozumie spoľahlivé a zodpovedné zistenie príčin, prijatie a vykonanie opatrení na predchádzanie podobných prípadov, spísanie záznamu," dodal O. Ficeri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári