súbehu s neoprávneným používaním cudzieho motorového vozidla si odpyká v tretej, najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Ide už o druhý verdikt, ktorý na sklonku uplynulého týždňa vyriekol predseda senátu po doplnení dokazovania v intenciách Najvyššieho súdu SR.
Ide o skutok zo 4. apríla 2004, ktorý mal obžalovaný spáchať v Čechách. V ten večer Spišan nasadol v Mladej Boleslavi do taxíka, za volantom ktorého sedela Monika Č. Keďže nepoznala cestu do obce Hřměnín, usmerňoval ju. Okolo polnoci, tesne pred cieľovou stanicou, prikázal taxikárke, aby vozidlo zastavila a vzápätí na ňu zaútočil nožom. Bodol ju do brucha, hrude, krku, aj do dlane ľavej ruky. Napriek uvedeným zraneniam sa Monike, ktorá bojovala o svoj život, podarilo z taxíka ujsť.
Marek G. si presadol na miesto vodiča, naštartoval a vyrazil do Mladej Boleslavi. Tam, na parkovisku pred ubytovňou, vozidlo zaparkoval. Skôr, ako ho opustil, privlastnil si dva mobilné telefóny, sprej v tlakovom balení, plynovú pištoľ a peňaženku, v ktorej bolo 1 500 českých korún.
"Je mi ľúto, čo sa stalo. Som rád, že taxikárka žije. Nič som neplánoval. Konal som skratovo, pod vplyvom alkoholu," uviedol obžalovaný, ktorý sa k spáchaniu uvedených činov priznal. Z jeho výpovede tiež vyplynulo, že v kritický večer na automatoch prehral zhruba 1 500 českých korún.
Taxikárka, ktorá si zachránila život len vďaka svojej silnej vôli a ľuďom, ktorí jej pomohli, na pojednávanie do Košíc neprišla. Mestská policajtka, ktorá si v čase osobného voľna privyrábala ako taxikárka, zrejme nemala záujem postaviť sa zoči-voči človeku, ktorý ju takmer pripravil o život. Jej účasť na pojednávaní sa nepodarilo zabezpečiť napriek trom pokusom, ktoré urobil predseda senátu. To bol dôvod, pre ktorý iba prečítal jej výpoveď z prípravného konania.
Monika Č. v nej opísala útok a uviedla, že keď sa jej podarilo z auta ujsť, útočník s ním odišiel. Zmobilizovala všetky sily, aby sa dostala na cestu. Vedela, že len tam ju môže niekto nájsť a poskytnúť jej pomoc. Bolo jej zima, krútila sa jej hlava, krvácala. Nebola schopná stáť ani chodiť. Mala šťastie, zbadal ju vodič kamióna, ktorý jej spolu so svojou šéfkou poskytli prvú pomoc a privolali záchranku.
"Vzhľadom na poranenia orgánov v brušnej dutine a vnútorné krvácanie mohla v prípade neposkytnutia včasnej odbornej pomoci zomrieť," uviedol znalec zo súdneho lekárstva. Zdôraznil, že vzhľadom na ročné obdobie sa tak mohlo stať aj v dôsledku podchladenia.
Podľa zistení znalca Monika Č. utrpela päť bodnorezných rán na krku, bruchu, trupe a ruke. Najzávažnejšou z nich bolo poranenie brucha s úplným prebodnutím ľavého laloka pečene, sprevádzané ťažkou, život ohrozujúcou stratou krvi. Pri operácii, ktorej sa musela okamžite podrobiť, mala v brušnej dutine 1,5 litra krvi! Stručne povedané, taxikárka mala šťastie, že ju na opustenom mieste v noci niekto našiel a privolal pomoc. Zo zranení spôsobených nožom, resp. dýkou, sa liečila 4 a pol mesiaca.
Obžalovaný tvrdil, že na Moniku Č. zaútočil nožom, ktorý našiel pred barom Dallas v Mladej Boleslavi krátko predtým, ako nastúpil do taxíka. Nepoprel ani to, že nosil dýku, ktorá podľa opisu jeho priateľky mala asi 15-centimetrovú rukoväť a 13 cm dlhú čepeľ. Predmet, ktorým bola zranená taxikárka, sa nenašiel.
Mareka G. vyšetrili znalci z odvetvia psychológie a psychiatrie. Z ich záverov vyplynulo, že nie je duševne chorý. Ide u neho o emocionálne nevyrovnanú a nezrelú osobnosť. Náročné požiadavky a záťaž v ňom vyvolávajú vnútorné napätie, úzkosť a nepokoj. Uvoľnenie, resp. spôsob, ako sa odreagovať, našiel v hracích automatoch. Hráčska vášeň mu však spôsobovala insolventnosť. V kritický večer vypil 4 5 veľkých pív. Podľa znalcov to mohlo znížiť jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti približne o 10 percent.
Mladý Spišan viedol do osudnej noci bezúhonný život. Kladne ho hodnotil aj zamestnávateľ v Čechách, u ktorého pracoval zhruba 12 mesiacov. Pozitívne hodnotenia má aj z košického ústavu na výkon väzby. Na tieto poľahčujúce okolnosti, ale najmä na priznanie obžalovaného a úprimnú ľútosť nad tým, čo spáchal, prihliadol pri konečnom účtovaní senát. Mareka G. uznal vinným v zmysle obžaloby a uložil mu trest v trvaní 15 rokov. Proti verdiktu sa odvolali obžalovaný aj prokurátor.
Prvý z nich navrhol prekvalifikovať útok na taxikárku na trestný čin lúpeže v jednočinnom súbehu s neoprávneným používaním cudzieho motorového vozidla. Na druhej strane, prokurátor vytýkal krajskému súdu, že konanie obžalovaného neposúdil ako viacčinný súbeh uvedených trestných činov a uloženie výnimočného trestu so zvýšenou trestnou sadzbou od 20 do 25 rokov. Po preskúmaní napadnutého rozsudku ho Najvyšší súd zrušil a vrátil ´kraju´ na doplnenie dokazovania.
V rámci neho senát opätovne vypočul obžalovaného. Ten vysvetlil, prečo šiel do obce Hřměnín, aj keď tam nebýval. Okrem toho uviedol, že po zmocnení sa peňazí a cennejších vecí použil taxík, aby čo najrýchlešie opustil miesto činu.
"Nemal som úmysel vraždiť. Konal som skratovo, chcel som len peniaze. Je mi to veľmi ľúto," opätovne zdôraznil obžalovaný.
Senát po doplnení dokazovania dospel k záveru, že na situácii v dokazovaní nedošlo k žiadnej zmene. V intenciách "najvyššieho" však napravil chybu, ktorej sa dopustil pri uložení výnimočného trestu vo výmere 15 rokov. Tá je totiž daná v rozsahu od 15 rokov a jedeň deň - 25 rokov, alebo doživotie.
Na základe uvedeného súd uložil Marekovi G. trest 15 rokov a jeden mesiac. Prokurátor bol s verdiktom spokojný. Obžalovaný však naďalej trvá na tom, že išlo o lúpež, preto sa opäť odvolal. Verdikt nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári