niekomu čudné, taká možnosť je. V prípade, že niekto nepotrebuje teplú vodu, alebo sa mu zdá kúrenie z centrálneho vykurovacieho systému drahé, nemusí byť odberateľom.
"Dva roky som neplatila žiadne zálohové platby, a teda ani vodné a stočné. V máji tohto roku mi prišiel nový zálohový predpis a na základe neho by som mala za tieto služby platiť 680 Sk. Po urgencii, prečo mám platiť za službu, ktorú nevyužívam a družstvo s tým súhlasilo, mi vypočítali, že mesačne mám platiť 180 Sk, teda o 500 korún menej," povedala nám Eva Lukáčová, ktorá ani s takým rozhodnutím spokojná nie je.
Je presvedčená, že keď si nič nekúpi, prečo by mala za to platiť. K takému kroku sa rodina odhodlala z dôvodu stúpajúcej ceny za ohrev vody. Ako tvrdí, veľa usporia. Nevie sa uspokojiť s vysvetlením SBD, že je to v súlade s novým zákonom a platiť musia aj tí, čo sú od teplej vody odpojení.
Je to skutočne tak. Potvrdili nám to aj v Stavebnom bytovom družstve. "Od januára tohto roku platí Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví 630/2005, ktorá stanovuje, že náklady na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítania sa rozdelia na základnú a spotrebnú zložku. Základná tvorí 10 percent a spotrebná 90 percent nákladov na prípravu TÚV. Základná sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor, ak je v byte alebo nebytovom priestore zabezpečená dodávka TÚV," vysvetlil vodohospodár Ľuboš Šuvada z SBD 3.
Ako dodal, čo sa týka ústredného kúrenia, základná zložka sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom tepla. Záleží aj na tom, ako sa dohodli vlastníci bytov na rozúčtovaní základnej a spotrebnej zložky ÚK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári