(26. 7.).
Margita, známa hodom kosáka do žita, podľa roľníkov dokáže zručne odháňať búrky a ak sa jej to náhodou nepodarí, zamračené nebo vraj vždy veľmi rýchlo vyleští do belasa a každý dáždik expresne vysuší. Ďalšia dažďová dáma júla prichádza až v jeho druhej dekáde - je ňou svätá Magdaléna (22. 7.). Magdalénske dažde sú oddávna potvrdením pranostikovej múdrosti, že táto kajúcnica kvapôčkami dažďa oplakáva umučeného Ježiša i svoje hriechy. Ľudia, ktorí potrebujú pre práce na poliach pekné počasie, sa vždy boja, aby sa nenaplnila skúsenosť: Ak na svätú Magdalénu čo i len kvapka padne, bude pršať niekoľko dní. Práve dažde koncom júla patria do kategórie najničivejších, preto sa všade tešia, ak zasiahne svätá Anna a otvorí vrcholný čas najhorúcejšieho leta. Do jej kompetencie patrí dozrievanie úrody a gazdovia ju zvykli prosiť: Baba, baba, svätá Anna, daj, nech nám dozreje. I keď u nás tento čas poznáme ako leto svätej Anny, ešte populárnejšie je pod názvom kanikuly - psie dni.
Ich termínom je obdobie od polovice júla do prvých dní druhej augustovej dekády. Nie je to odvodené od toho, že v horúčavách trpíme s vyplazenými jazykmi a vysmädnutí doslova ako psíci. Za pomenovanie vďačia psie dni hviezde Sírius zo súhvezdia Veľkého psa - tá sa voľakedy objavovala na nočnom nebi akurát v čase najneznesiteľnejších horúčav. Už Jan Amos Komenský pred 375 rokmi napísal: Psia hviezda budí horúčavu. Oddávna platí - keď sa slnko k zime obracia, leto dospieva v psích dňoch a prináša horúčavy, veľké sparno, ale i búrky. Nie nadarmo sa hovorieva: psie dni - psie búrky.
V horúčave leta svätej Anny je však už i prvá chladivá pranostiková výstraha - svätá Anna - chladno zrána. Ak je na jej meniny prichladno, prináša to zlé prognózy i pre zimu: svätá Anna skrehnutá, zima nadíde krutá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári