Korzár logo Korzár Košice

Umelých prerušení tehotenstva z roka na rok ubúda

Košice Tridsiatnička Eva neplánovane otehotnela. Matka šesťročného chlapca a niekoľkomesačnej dcérky si šla dať predpísať hormonálnu antikoncepciu,

keď jej gynekológ po prehliadke oznámil nečakanú správu. Keďže žena viac detí neplánovala a jej dcérka bola priveľmi maličká, rozhodla sa pre interrupciu. Takýchto žien nie je málo. Stále častejšie prichádzajú na umelé prerušenie tehotenstva také, ktoré už nechcú mať ďalšie dieťa. Ubúda naopak interrupcií dievčat, ktoré ešte nerodili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Výrazne klesá počet interrupcií mladých žien, pre ktoré je to prvá tehotnosť, a pribúda takých, čo už deti majú a ďalšie mať nechcú. Interrupciou si riešia svoju sociálnu situáciu. Celkovo sa však počet umelých prerušení tehotenstiev z rok na rok znižuje a ubúda aj opakovaných interrupcií. Ukazuje sa, že sa ženy poučia a svoje robí aj široká dostupnosť rôznych druhov antikoncepcie a osveta. Dnes je naozaj dosť foriem ochrany tabletky, náplaste, podkožné injekcie, vnútromaternicové telieska či prezervatívy pre mužov i ženy," hovorí Vladimír Kraus, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pasteura na Triede SNP v Košiciach (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa počet interrupcií výrazne znížil. Pred osemdesiatym deviatym sa ich zrealizovalo na tomto pracovisku aj 1 200 za rok, teraz je to menej ako pätina. Kedysi totiž nebola dostupná kvalitná antikoncepcia a ženy si ju zamieňali s interrupciami, ktoré boli lacné.

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura sa vykonávajú na troch pracoviskách na dvoch gynekologicko-pôrodníckych klinikách a na pracovisku jednodňovej chirurgie. Vlani ich bolo spolu 1 105, z toho 91 kvôli zdravotnej indikácii. Tou je napríklad otehotnenie pri vnútromaternicovom teliesku alebo počas užívania antibiotík tetracyklínového radu. Tri štvrtiny všetkých interrupcií predstavovali miniinterrupcie, teda zákroky zrealizované do ôsmeho týždňa. Vladimír Kraus to považuje za lepšie riešenie, pretože možných zdravotných komplikácií je menej.

SkryťVypnúť reklamu

Na klesajúci trend v interrupciách poukazuje aj zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Rastislavovej ulici Ladislav Rosocha. Podľa neho podstupujú zákrok zväčša ženy medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom veku. Menej ich je starších, ktoré sa blížia k prechodu, a tehotenstvo ich nemilo zaskočí, či tínedžeriek. Celkom sporadicky sa objavia 13- až 14-ročné dievčatá, čo sú skôr raritné prípady.

"Pre prevažnú väčšinu žien je to jednorazová skúsenosť, ale mali sme aj také pacientky, ktoré interrupciu absolvovali aj päťkrát. Jednoducho odmietali používať akúkoľvek formu ochrany," konštatuje Ladislav Rosocha. Poukazuje tiež na skutočnosť, že hormonálna antikoncepcia je u nás dobre dostupná, ale pomerne nákladná - tabletky na tri mesiace stoja cca tisíc korún. To je pre mnohé ženy priveľa, a preto radšej riskujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny interrupcií sa nemenia

V niektorých slovenských nemocniciach v posledných týždňoch vzrástla cena za umelé prerušenie tehotenstva. Od mája totiž platí nový cenový výmer ministerstva zdravotníctva, ktorý zvýšil maximálnu cenu interrupcie na sedem a pol tisíca korún. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura však ceny zmeniť neplánujú.

"Ceny výkonov, ktoré nie sú indikované zo zdravotných dôvodov, ostali do ôsmeho týždňa tri a pol tisíca korún, do 12. týždňa päťtisíc korún. Zmenu zatiaľ neplánujeme, pretože to pokrýva naše náklady na tento výkon, pričom zohľadňujeme aj ekonomické možnosti pacientiek," vysvetľuje námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Richard Raši.

O efekte zvýšenia ceny sa veľa diskutuje. Podľa gynekológov by to však v žiadnom prípade neznížilo dopyt. Ženu, ktorá sa rozhodla prerušiť graviditu, vyššia cena neodradí.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 186
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 747
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 554
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 890
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 736
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 379
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 668
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu