už funguje nejaký ten rôčik. V roku 2002 vydala svoju prvotinu, ktorú kritici na scéne naozaj privítali. Skupina sa totiž pohráva s ľudovými melódiami - oblieka ich do nového šatu s citom, talentom a najmä s dávkou precíznosti. Prednedávnom sa im podarilo vydať už aj album druhý. O počine s názvom Pod Božími oknami sme sa rozprávali so Slavom Gibartim a Veronikou Rabadovou (na snímke).
Od vydania vášho debutového albumu uplynul dosť dlhý čas, kým ste stvorili druhé CD...
S: "My sme plánovali vydať už dlhšie, no stále to tak chodí, že plány sa plánujú... Boli sme rozhodnutí už v roku 2004, no do štúdia sme sa dostali až rok nato a ďalší rok nám zabralo hľadanie vydavateľa... Možno sa však celý proces spomalil aj preto, že sme zobrali nového basgitaristu a tiež to, že každé leto niekto z nás odchádzal robiť do Ameriky. Najprv bubeník, potom basgitarista a stále zastupovali iní. No a ďalšia vec je, že my v lete dosť veľa hrávame, takže nemáme čas na nahrávanie a počas ostatného roka je pre každého ťažké sa uvoľniť zo zamestnania."
Zmeny "očividne" nastali aj vo vývoji kapely - album Pod Božími oknami je o poznanie živší a pestrejší než vaša prvotina...
V: "Naozaj, všetko to závisí od vývoja a preto, že Slavo je autor skoro všetkých textov a piesní, je to dané najmä jeho vývojom (smiech)..."
S: "Posun v kapele je však naozaj znateľný. Piesne z prvého CD boli vážnejšie, smutnejšie, také na premýšľanie. Avšak publikum reagovalo viac na tie veselé, preto sa dá povedať, že aj reakcie publika nás smerovali k veselosti (smiech)."
Okrem autorských počinov máte na albume aj prespievaný text básne Janka Kráľa či preklad šarišskej ľudovky. Podľa čoho si vyberáte "cudzí" materiál?
S: "Neexistuje žiadny kľúč a zaujímavé je, že to veľa ľudí zaujíma. Je to len tak, že človek si obľúbi nejaké piesne. Všetky ľudové piesne, ktoré sme doteraz hrali, neboli nejako úmyselne vyberané. Nepozerali sme archívne materiály či notové záznamy. Všetky tieto piesne boli také, že ich mal veľmi rád a tým pádom sme ich zaradili."
Takže kto z vás má rád írske motívy, ktoré na platni dosť silne rezonujú?
V: "To všetko Slavo, on istý čas študoval a myslím, že aj pracoval v Írsku (smiech)."
S: "Mne sa Írsko páčilo už veľmi veľmi dávno. Potom som bol dva roky v Amerike, kde som sa k tomu tiež dostal a navyše, kapela, ktorá ma veľmi ovplyvnila, bola Jethro Tull. No a oni dosť čerpajú zo škótskeho a írskeho folklóru. Potom som teda v Írsku študoval a tam ma to celé chytilo. Vtedy totiž začínala show Riverdance..."
Bavili sme sa o veselosti na albume, no írsky folklór je v samej podstate dosť plačlivý...
S: "Áno, to je pravda. No je tam ten kontrast - texty sú smutné, no keď sa do toho pridá hudba, je to zrazu veselé."
Plánujte podporiť album aj nejakými koncertami?
V: "Určite sa chystáme veľa hrať. Hlavne na festivaloch, ako to v lete robíme, a na jeseň možno urobíme šnúru s nejakou inou kapelou. Budeme však dostatočne vyťažení..."
Autor: mit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári