stredu, jeho telo stále nenašli. A tak sa môžeme iba domnievať, že sa utopil buď kvôli zle skočenej hlavičke, alebo kvôli zradným vírom. Takýchto nešťastí je za sezónu viacero. Ešte viac je takých, ktorí sa pri skoku do vody dolámu alebo ochrnú na celé telo.
"Každý rok máme na Klinike úrazovej chirurgie niekoľko ochrnutých mladých mužov po skoku do vody, pred troma rokmi ich bolo dokonca viac než tucet. Všetci narazili hlavou o plytké dno bazénu, jazera alebo rieky, prípadne smeroval náraz do nejakého kameňa alebo kmeňa stromu," hovorí skúsený traumatológ MUDr. Miloslav Klíma.
Ako vysvetľuje, pri silnom náraze o dno dochádza k poškodeniu krčnej chrbtice a človeku ochrnie celého telo. Obyčajne už sám ani nevypláva na hladinu a utopí sa. Niektorí sa však dostanú do nemocnice keď im ktosi pomôže z vody a poskytne im prvú pomoc. Takýto človek je však po zvyšok života odkázaný na invalidný vozík a cudziu pomoc. Ochrnutí pacienti navyše zväčša rýchlo podľahnú vážnym zdravotným komplikáciám, napríklad zápalu pľúc...
"Moja rada je jednoduchá - neskáčte nikdy hlavou do vody, keď si nie ste istí jej hĺbkou. Platí to tak v prírodných nádržiach a riekach, ako na kúpaliskách. Dobrý skokan skočí hlavičku aj do polmetrovej vody, pretože vie, pod akým uhlom skákať. Pre iných nie je bezpečná ani metrová hĺbka, pretože pri kolmom skoku narazia hlavou o dno," zdôrazňuje pracovník Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura.
Čo všetko vám hrozí pri vode?
Okrem zle skočenej hlavičky hrozí pri vode aj utopenie kvôli tepelnému šoku, vyčerpaniu, kŕču, či alkoholu. Na splavoch riek sú nebezpečné víry, ktoré môžu stiahnuť človeka ku dnu, tiež sa môžete zachytiť o nejaký ponorený kmeň alebo korene. Nebezpečne zapliesť sa dá aj do vodnej vegetácie, myslite na to najmä pri stojatých vodách akými súi rybníky a štrkoviská.
"Pri skoku do vody si človek môže zlomiť ruku či nohu. Prípadne môže na niečo stúpiť a poraniť sa. Na kúpaliskách je skrytou hrozbou prasknutá obkladačka, v rybníkoch črepy z rozbitej fľaše alebo iné nebezpečné predmety. Porezaných nôh zašívame za sezónu aj niekoľko desiatok. Ďalšou kategóriou sú pacienti so zlomeninami alebo poranením hlavy po pošmyknutí sa na mokrých kachličkách. A kapitolou samou o sebe sú tobogány, kde hrozí nielen narazenie kostrče, ale aj rôzne rany na hlave či otras mozgu," varuje MUDr. Miloslav Klíma.
Rady traumatológia:
- správajte sa zodpovedne, nepreceňujte svoje sily a schopnosti
- pri "hlavičkách" myslite na hĺbku dna, aby ste naň nenarazili
- neskáčte do vody ani neplávajte pod vplyvom alkoholu
- nebehajte pri bazéne, nesácajte do druhých, nikoho nepotápajte
- sledujte, kam stúpate v riekach a rybníkoch, alebo použite topánky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári