Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

AUTOSALÓN

Pred dlhou cestou autom na letnú dovolenku si skontrolujte vozidlo sami, alebo ho zverete odborníkomPrevenetívna prehliadka v našom servise je

Pred dlhou cestou autom na letnú dovolenku si skontrolujte vozidlo sami, alebo ho zverete odborníkom

Prevenetívna prehliadka v našom servise je lacnejšia ako oprava v zahraničnom

Väčšina motoristov narába s autom ako s vlastným zdravím. Autoservis navštívia až vtedy, keď ich vozidlo odmieta poslušnosť alebo sa ´srdce´ pod kapotou rozpadne. Našťastie, auto je na rozdiel od zdravia nahraditeľné a vymeniteľné, zanedbaná prevencia však ide do peňazí a stojí zvýšenú nervozitu. Nehoviac o situácii, keď sa auto pokazí cestou na dovolenku. Romantické chvíle oddychu sa razom zmenia na napätie a zhon, pripomínajúci pondelkové porady so šéfom. Namiesto neho za chrbtom lamentuje maželka a deti sa právom pýtajú, kedy tam už budeme. Preto je výhodnejšie venovať autu pozornosť pre dovolenkou a nie potom zháňať opravára, hoci aj na banálnu poruchu. kto je mtoristicky zdatný, zvládne prehliadku aj sám, kto nie, ten nech sa radšej spoľahne na odborníka. Mimochodom, prehliadka v našom servise stojí určite menej, ako prípadná oprava v zahraničnom...

Skryť Vypnúť reklamu

K výsadám profesionála a skúseného automechanika patrí zodpovednosť. V servise väčšinou automechanik kontroluje auto podľa presného zoznamu. Problematické časti auta si poznačí a navrhne opravu. Nestane sa tak, že by po odstránení jednej závady na ďalšiu zabudol. Jednu takú prehliadku sme absolvovali aj my.

Základnú údržbu možno zvládne technicky zdatný motorista aj v domácich podmienkach. Lepšie je však využiť služby servisu alebo rýchloservisu. V čase pred letnou dovolenkou bývajú prehliadky v rámci akcií zadarmo, prípadne za 150 až 500 Sk. Napriek našej pripomienke, že máme takmer nové auto, skúsený mechanik kontroluje hladinu oleja. Oplatilo sa, pretože hladina oleja bola na najnižšej prípustnej úrovni. Pri niekoľkohodinovej jazde v horúčave je motor poriadne namáhaný a pre bezpečnú prevádzku, dobré mazanie i chladenie potrebuje dostatok oleja. Ak do pravidelného intervalu výmeny oleja zostáva cca 2000 km netreba riskovať a vymeniť olej ešte pred dovolenkou. Výdavky na výmenu na nás počkajú po dovolenke, keď je väčšina rodinných účtov na nule.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, že základom bezpečnej jazdy sú fungujúce brzdy, nepochybuje asi nikto. Aby spoľahlivo účinkovali v dlhých klesaniach s naloženým autom, musí byť v poriadku aj brzdová kvapalina. Jej bod varu v servise zmerajú špeciálnym testerom. Ak sa spoliehate na vlastnú údržbu , tak ju vymeňte aspoň raz za dva roky. Inak sa môže stať, že pri zjazde na Makarsku riviéru dosiahne bod varu skôr ako je bezpečné a potrebné.

Brzdy nového auta boli v poriadku, optická kontrola stavu obloženia a hadíc brzdového systému staršieho vozidla však odhalí mnohé. Napríklad popraskané hadice náchylné na prederavenie alebo brzdové platničky tesne pred dobou životnosti. Ich výmena na dovolenke môže byť raz tak drahá a náročná ako u nás doma. Ak zariskujete a rozhodnente sa dokončiť dovolenku s opotrebovanými platničkami, zničíte tiež brzdové kotúče a oprava bude stáť viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrola množstva chladiacej kvapaliny pred letom vyzerá ako formalita. Lepšie je však doplniť v autoservise originálnu zmes pre daný motor než v horúčavách dolievať minerálku. S postupným vytláčaním starých škodoviek z ciest sú pohľady na vriace auto stále zriedkavejšie.

Doplnenie zmesi do ostrekovača zvládneme bez pomoci automechanika, ale nesmieme na to pred odchodom na dovolenku zabudnúť. Oplatí sa kúpiť rezervné balenie a zobrať ho so sebou. V Chorvátsku, Taliansku alebo Maďarsku sú prípravky na čistenie okien výrazne drahšie a nie vždy je možnosť ich kúpiť práve vtedy, keď sa zásobník vyprázdni. Nočná jazda cez roje hmyzu v Maďarsku má svoje čaro.

Svetlá svietia, smerovky blikajú, stierače stierajú, klaksón trúbi... Ak všetko funguje ako má, stačí skontrolovať kompletnosť sady rezervných žiaroviek resp. povinnú výbavu vozidla ako takú. Chýbajúca lekárnička, trojuholník, žiarovky alebo reflexná vesta môže stáť desiatky Eur. Napríklad za chýbajúcu výstražnú vestu (stačí jedna vo vozidle) si rakúsky policajt môže vypýtať od 36 do 2180 Eur. Správne nastavenie svetiel zaručí dobrý výhľad na cestu a neoslepovanie protiidúcich vodičov. U starších vozidiel nezaškodí skontrolovať výškové nastavovanie svetiel, ktoré sa používa pri plne zaťaženom aute.

Akumulátoru dáva najviac zabrať zima avšak v lete môžeme doplatiť práve na chýbajúcu údržbu po zime. To, že auto ešte štartuje, neznamená, že autobatéria je v poriadku. Merací prístroj totiž ukáže, či sa akumulátor nenachádza tesne nad hrobom. Stačí si totiž nechať zapnutú autochladničku a auto je bez elektrického prúdu.

Najväčšou hrozbou pre motoristu sú nečakané poruchy a ukryté závady, ktoré sa môžu ako na potvoru prejaviť na dovolenke. Signálom prichádzajúcej poruchy môže byť vŕzganie, pukanie alebo hučanie niektorých častí. Martin Hronkovič pomocou špeciálneho fonendoskopu „počúva" auto, aby lokalizoval poruchu. Takto odhalí rozpadávajúce sa ložisko i množstvo ďalších porúch. Majiteľ však musí odborníka upozorniť, že jeho auto vydáva divné zvuky.

Nie každý servis má diagnostické zariadenie na zistenie stavu tlmičov. Prvým príznakom zlých tlmičov je nadmerné kolísanie auta na nerovnostiach a v zákrutách. Automechnik však podľa zovňajšku vie, že takýto tlmič nemá v aute čo robiť.

V zahraničí je najmenšia povolená hĺbka dezénu pneumatík väčšia než na Slovensku a odborníci to dobre vedia. Z opotrebovania dezénu vyčítajú stav tlmičov a zlú geometriu náprav. Keď je všetko v poriadku, dostáva sa na rad meranie tlaku a správne nahustenie pneumatík. Nesprávne nahustené pneumatiky totiž zhoršujú priľnavosť k vozovke, predlžujú brzdnú dráhu, znižujú životnosť, zvyšujú pravdepodobnosť defektu a spotrebu PHM.

Odťahová služba patrí v zahraničí medzi lukratívne aktivity tamojších súkromníkov. Veľa automobilov „dovezených" zo zahraničia nepozná pravidelný servis a majitelia ich derú, až kým sa nepokazia. O životnom štýle tamojších motoristov a ich automobilov svedčí reklama na odťahové služby. V horských oblastiach nájdete číslo odťahovky každých päťsto metrov. Keď sú reklamou prestriekané a prelepené už všetky dopravné značky, dobre poslúži aj plochá skala.

R. Chvála, SME

Košičania na štyroch kolesách, dnes riaditeľ Magistrátu mesta Košice RNDr. Milan Sabol

Pán Boh mu asi pomohol, keď balansoval na hrane kopca

Riaditeľ Magistrátu mesta Košice RNDr. Milan Sabol získal vodičské oprávnenie v roku 1988. Ešte voňal novotou, keď si kúpili Škodu 105. "Manželka mala vodičák neskôr, takže sprvu som s ňou jazdil len ja. Šoférske začiatky boli u mňa asi také ako u každého. Nejaké tie ´odreninky´ a ťukesy na ´kasni´ , kým sa človek naučil odhadnúť, aké široké je auto a aké sú rozmery priestoru, kam som sa s ním chcel dostať."

Účastníkom prvej vážnej nehody bol M. Sabol v roku 1989. "Šoférovala vtedy manželka a išli sme na Zemplín. Za Košickou Novou Vsou v ľavotočivej zákrute nás začalo šmýkať. Ona šliapla na klasickú brzdu, ja som zatiahol ručnú. Vodič za nami, tiež v škodovke, si nevšimol, čo sa s nami deje a zozadu do nás narazil," opisoval nepríjemnosť na štyroch kolesách M. Sabol. Ich auto hodilo do priekopy a potom "pristálo" na svahu. Ešte, že sa neprevrátili. No deti boli aj tak v šoku, pretože celá zadná strana vozidla i ľavý blatník boli rozbité.

"Druhú vážnu nehodu som zavinil čiastočne ja. Stala sa v novembri roku 1994. Bol som u mamy pri Prešove a chcel som urobiť dobre vodičovi, ktorý ma požiadal, nech ho odtiahnem. Neďaleko Fulianky smerom na Bardejov je cesta dosť kľukatá a nepriehľadná. Na jednom mieste som sa rozhodol odbočiť." M. Sabol však nezaregistroval auto, ktoré sa zrazu z ničoho nič asi stovkou vyrútilo zo zákruty. Vodič narazil do zadných pravých dverí auta vedeného riaditeľom magistrátu, a súčasne sa roztrhlo ťažné lano. "Začal som balansovať na hrane kopca, pod ktorým bol asi 4 metre hlboký zráz. Keby som sa zrútil, je po mne. Zrejme mi vtedy pomohol Pán Boh. To som si uvedomil ale až neskôr, keď som sa pozrel na kríž, ktorý je na tom mieste." M. Sabol utrpel pri nehode len malé rany, auto dopadlo podstatne horšie. Na vtedajšie pomery policajti odhadli škodu na asi 40-tisíc korún.

"Pri oboch haváriach, ktoré som zatiaľ mal, skôr iní buchli do mňa. Ja priamo som ešte nikomu nič nespôsobil. Snažím sa jazdiť opatrne a pozorne a hoci som na hlavnej ceste, radšej sa pozriem, či sa niekto nerúti z vedľajšej a nevie, že mi má dať prednosť...", naznačil taktiku bezpečnej jazdy riaditeľ magistrátu. Najmä v obciach dodržiava rýchlosti. Na diaľnici skôr popustí uzdu a pritlačí plynový pedál. "Keď niekto niečo vyvedie, občas na neho v duchu zanadávam. Ale len tak, aby som sa uvoľnil. Nahromadená negatívna energia sa musí dostať von, inak by som potom mohol byť aj ja na ceste arogantný," priznáva M. Sabol. Čo sa týka pokút, platil zatiaľ len raz. Tristo korún. Aj to nespravodlivo. To si však uvedomil, až keď už od policajtov odišiel.

Súhlasí s názormi vodičov, že dopravné riešenie v meste je zložité. Najmä pre toho, kto príde z iného mesta alebo obce. Súčasne ale tvrdí, že kto pozná predpisy a všíma si, čo sa deje pred ním a za ním, mal by sa vedieť v Košiciach orientovať. "Čo by som ale navrhol, to je zníženie rýchlosti na niektorých úsekoch v meste. Potom by možno aj mladí, čo jazdia rýchlo a bezohľadne v ťažkých autách, museli občas zložiť nohu z plynového pedálu," myslí si riaditeľ magistrátu RNDr. Milan Sabol.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 7. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 9 352
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 783
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 201
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 890
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 140
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 009
 7. Od Česka až po Jadran 3 535
 8. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 294
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 852
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 392
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Výstrahy platia pre južné okresy.


TASR 24m
Ilustračné foto.

Pomohli mu horskí záchranári a vrtuľník.


2 h
Jozef Gönci na OH 2008 v Pekingu.

Pred štvrťstoročím začal písať novú kapitolu slovenského olympionizmu.


Vladimír Mezencev 17 h
Továrenská ulica potrebuje obnovu.

Neprejdete ňou najbližších päť týždňov.


SITA 4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michaela Brchnelová

Michaela Brchnelová skúma Slnko a ako ochrániť misie pri návrate na Zem.


22. júl
Nataša Holinová

Dav už nepatril nikomu z politikov, len svojej davovej psychóze.


3 h
Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


8 h
Lukašenka udržali pri moci ozbrojené zložky.

Mieria na Ukrajinu alebo do Poľska.


a 2 ďalší 19 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop