Pred dlhou cestou autom na letnú dovolenku si skontrolujte vozidlo sami, alebo ho zverete odborníkom
Prevenetívna prehliadka v našom servise je lacnejšia ako oprava v zahraničnom
Väčšina motoristov narába s autom ako s vlastným zdravím. Autoservis navštívia až vtedy, keď ich vozidlo odmieta poslušnosť alebo sa ´srdce´ pod kapotou rozpadne. Našťastie, auto je na rozdiel od zdravia nahraditeľné a vymeniteľné, zanedbaná prevencia však ide do peňazí a stojí zvýšenú nervozitu. Nehoviac o situácii, keď sa auto pokazí cestou na dovolenku. Romantické chvíle oddychu sa razom zmenia na napätie a zhon, pripomínajúci pondelkové porady so šéfom. Namiesto neho za chrbtom lamentuje maželka a deti sa právom pýtajú, kedy tam už budeme. Preto je výhodnejšie venovať autu pozornosť pre dovolenkou a nie potom zháňať opravára, hoci aj na banálnu poruchu. kto je mtoristicky zdatný, zvládne prehliadku aj sám, kto nie, ten nech sa radšej spoľahne na odborníka. Mimochodom, prehliadka v našom servise stojí určite menej, ako prípadná oprava v zahraničnom...
K výsadám profesionála a skúseného automechanika patrí zodpovednosť. V servise väčšinou automechanik kontroluje auto podľa presného zoznamu. Problematické časti auta si poznačí a navrhne opravu. Nestane sa tak, že by po odstránení jednej závady na ďalšiu zabudol. Jednu takú prehliadku sme absolvovali aj my.
Základnú údržbu možno zvládne technicky zdatný motorista aj v domácich podmienkach. Lepšie je však využiť služby servisu alebo rýchloservisu. V čase pred letnou dovolenkou bývajú prehliadky v rámci akcií zadarmo, prípadne za 150 až 500 Sk. Napriek našej pripomienke, že máme takmer nové auto, skúsený mechanik kontroluje hladinu oleja. Oplatilo sa, pretože hladina oleja bola na najnižšej prípustnej úrovni. Pri niekoľkohodinovej jazde v horúčave je motor poriadne namáhaný a pre bezpečnú prevádzku, dobré mazanie i chladenie potrebuje dostatok oleja. Ak do pravidelného intervalu výmeny oleja zostáva cca 2000 km netreba riskovať a vymeniť olej ešte pred dovolenkou. Výdavky na výmenu na nás počkajú po dovolenke, keď je väčšina rodinných účtov na nule.
O tom, že základom bezpečnej jazdy sú fungujúce brzdy, nepochybuje asi nikto. Aby spoľahlivo účinkovali v dlhých klesaniach s naloženým autom, musí byť v poriadku aj brzdová kvapalina. Jej bod varu v servise zmerajú špeciálnym testerom. Ak sa spoliehate na vlastnú údržbu , tak ju vymeňte aspoň raz za dva roky. Inak sa môže stať, že pri zjazde na Makarsku riviéru dosiahne bod varu skôr ako je bezpečné a potrebné.
Brzdy nového auta boli v poriadku, optická kontrola stavu obloženia a hadíc brzdového systému staršieho vozidla však odhalí mnohé. Napríklad popraskané hadice náchylné na prederavenie alebo brzdové platničky tesne pred dobou životnosti. Ich výmena na dovolenke môže byť raz tak drahá a náročná ako u nás doma. Ak zariskujete a rozhodnente sa dokončiť dovolenku s opotrebovanými platničkami, zničíte tiež brzdové kotúče a oprava bude stáť viac.
Kontrola množstva chladiacej kvapaliny pred letom vyzerá ako formalita. Lepšie je však doplniť v autoservise originálnu zmes pre daný motor než v horúčavách dolievať minerálku. S postupným vytláčaním starých škodoviek z ciest sú pohľady na vriace auto stále zriedkavejšie.
Doplnenie zmesi do ostrekovača zvládneme bez pomoci automechanika, ale nesmieme na to pred odchodom na dovolenku zabudnúť. Oplatí sa kúpiť rezervné balenie a zobrať ho so sebou. V Chorvátsku, Taliansku alebo Maďarsku sú prípravky na čistenie okien výrazne drahšie a nie vždy je možnosť ich kúpiť práve vtedy, keď sa zásobník vyprázdni. Nočná jazda cez roje hmyzu v Maďarsku má svoje čaro.
Svetlá svietia, smerovky blikajú, stierače stierajú, klaksón trúbi... Ak všetko funguje ako má, stačí skontrolovať kompletnosť sady rezervných žiaroviek resp. povinnú výbavu vozidla ako takú. Chýbajúca lekárnička, trojuholník, žiarovky alebo reflexná vesta môže stáť desiatky Eur. Napríklad za chýbajúcu výstražnú vestu (stačí jedna vo vozidle) si rakúsky policajt môže vypýtať od 36 do 2180 Eur. Správne nastavenie svetiel zaručí dobrý výhľad na cestu a neoslepovanie protiidúcich vodičov. U starších vozidiel nezaškodí skontrolovať výškové nastavovanie svetiel, ktoré sa používa pri plne zaťaženom aute.
Akumulátoru dáva najviac zabrať zima avšak v lete môžeme doplatiť práve na chýbajúcu údržbu po zime. To, že auto ešte štartuje, neznamená, že autobatéria je v poriadku. Merací prístroj totiž ukáže, či sa akumulátor nenachádza tesne nad hrobom. Stačí si totiž nechať zapnutú autochladničku a auto je bez elektrického prúdu.
Najväčšou hrozbou pre motoristu sú nečakané poruchy a ukryté závady, ktoré sa môžu ako na potvoru prejaviť na dovolenke. Signálom prichádzajúcej poruchy môže byť vŕzganie, pukanie alebo hučanie niektorých častí. Martin Hronkovič pomocou špeciálneho fonendoskopu „počúva" auto, aby lokalizoval poruchu. Takto odhalí rozpadávajúce sa ložisko i množstvo ďalších porúch. Majiteľ však musí odborníka upozorniť, že jeho auto vydáva divné zvuky.
Nie každý servis má diagnostické zariadenie na zistenie stavu tlmičov. Prvým príznakom zlých tlmičov je nadmerné kolísanie auta na nerovnostiach a v zákrutách. Automechnik však podľa zovňajšku vie, že takýto tlmič nemá v aute čo robiť.
V zahraničí je najmenšia povolená hĺbka dezénu pneumatík väčšia než na Slovensku a odborníci to dobre vedia. Z opotrebovania dezénu vyčítajú stav tlmičov a zlú geometriu náprav. Keď je všetko v poriadku, dostáva sa na rad meranie tlaku a správne nahustenie pneumatík. Nesprávne nahustené pneumatiky totiž zhoršujú priľnavosť k vozovke, predlžujú brzdnú dráhu, znižujú životnosť, zvyšujú pravdepodobnosť defektu a spotrebu PHM.
Odťahová služba patrí v zahraničí medzi lukratívne aktivity tamojších súkromníkov. Veľa automobilov „dovezených" zo zahraničia nepozná pravidelný servis a majitelia ich derú, až kým sa nepokazia. O životnom štýle tamojších motoristov a ich automobilov svedčí reklama na odťahové služby. V horských oblastiach nájdete číslo odťahovky každých päťsto metrov. Keď sú reklamou prestriekané a prelepené už všetky dopravné značky, dobre poslúži aj plochá skala.
R. Chvála, SME
Košičania na štyroch kolesách, dnes riaditeľ Magistrátu mesta Košice RNDr. Milan Sabol
Pán Boh mu asi pomohol, keď balansoval na hrane kopca
Riaditeľ Magistrátu mesta Košice RNDr. Milan Sabol získal vodičské oprávnenie v roku 1988. Ešte voňal novotou, keď si kúpili Škodu 105. "Manželka mala vodičák neskôr, takže sprvu som s ňou jazdil len ja. Šoférske začiatky boli u mňa asi také ako u každého. Nejaké tie ´odreninky´ a ťukesy na ´kasni´ , kým sa človek naučil odhadnúť, aké široké je auto a aké sú rozmery priestoru, kam som sa s ním chcel dostať."
Účastníkom prvej vážnej nehody bol M. Sabol v roku 1989. "Šoférovala vtedy manželka a išli sme na Zemplín. Za Košickou Novou Vsou v ľavotočivej zákrute nás začalo šmýkať. Ona šliapla na klasickú brzdu, ja som zatiahol ručnú. Vodič za nami, tiež v škodovke, si nevšimol, čo sa s nami deje a zozadu do nás narazil," opisoval nepríjemnosť na štyroch kolesách M. Sabol. Ich auto hodilo do priekopy a potom "pristálo" na svahu. Ešte, že sa neprevrátili. No deti boli aj tak v šoku, pretože celá zadná strana vozidla i ľavý blatník boli rozbité.
"Druhú vážnu nehodu som zavinil čiastočne ja. Stala sa v novembri roku 1994. Bol som u mamy pri Prešove a chcel som urobiť dobre vodičovi, ktorý ma požiadal, nech ho odtiahnem. Neďaleko Fulianky smerom na Bardejov je cesta dosť kľukatá a nepriehľadná. Na jednom mieste som sa rozhodol odbočiť." M. Sabol však nezaregistroval auto, ktoré sa zrazu z ničoho nič asi stovkou vyrútilo zo zákruty. Vodič narazil do zadných pravých dverí auta vedeného riaditeľom magistrátu, a súčasne sa roztrhlo ťažné lano. "Začal som balansovať na hrane kopca, pod ktorým bol asi 4 metre hlboký zráz. Keby som sa zrútil, je po mne. Zrejme mi vtedy pomohol Pán Boh. To som si uvedomil ale až neskôr, keď som sa pozrel na kríž, ktorý je na tom mieste." M. Sabol utrpel pri nehode len malé rany, auto dopadlo podstatne horšie. Na vtedajšie pomery policajti odhadli škodu na asi 40-tisíc korún.
"Pri oboch haváriach, ktoré som zatiaľ mal, skôr iní buchli do mňa. Ja priamo som ešte nikomu nič nespôsobil. Snažím sa jazdiť opatrne a pozorne a hoci som na hlavnej ceste, radšej sa pozriem, či sa niekto nerúti z vedľajšej a nevie, že mi má dať prednosť...", naznačil taktiku bezpečnej jazdy riaditeľ magistrátu. Najmä v obciach dodržiava rýchlosti. Na diaľnici skôr popustí uzdu a pritlačí plynový pedál. "Keď niekto niečo vyvedie, občas na neho v duchu zanadávam. Ale len tak, aby som sa uvoľnil. Nahromadená negatívna energia sa musí dostať von, inak by som potom mohol byť aj ja na ceste arogantný," priznáva M. Sabol. Čo sa týka pokút, platil zatiaľ len raz. Tristo korún. Aj to nespravodlivo. To si však uvedomil, až keď už od policajtov odišiel.
Súhlasí s názormi vodičov, že dopravné riešenie v meste je zložité. Najmä pre toho, kto príde z iného mesta alebo obce. Súčasne ale tvrdí, že kto pozná predpisy a všíma si, čo sa deje pred ním a za ním, mal by sa vedieť v Košiciach orientovať. "Čo by som ale navrhol, to je zníženie rýchlosti na niektorých úsekoch v meste. Potom by možno aj mladí, čo jazdia rýchlo a bezohľadne v ťažkých autách, museli občas zložiť nohu z plynového pedálu," myslí si riaditeľ magistrátu RNDr. Milan Sabol.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Loto
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári