Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Scenárista, cestovateľ, spisovateľ, textár a moderátor Boris Filan sa s chuťou vžil do kože mladého dievčaťa

V knihe je aj debilná učiteľka, ktorá núti deti, aby jej tykaliVyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave.

V knihe je aj debilná učiteľka, ktorá núti deti, aby jej tykali

Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov Československej televízie v Bratislave. Je autorom viacerých scenárov televíznych komédií. Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Pavla Hammela a skupiny Prúdy a Elán. Svoje zážitky z ciest po exotických krajinách zhrnul v knihách Tam - Tam. V Slovenskom rozhlase uvádzal publicisticko-úsmevnú reláciu Borisa Filana Pálenica. Je autorom viacerých scenárov televíznych komédií, vydal niekoľko kníh okrem iného aj pre deti. Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talk-show Gala Borisa Filana. V televízii sa v poslednej dobe občas objavil v relácii Sedem s. r. o. Scenárista, dramaturg, spisovateľ, cestovateľ, moderátor a zabávač Boris Filan...

Skryť Vypnúť reklamu

Do Košíc si našiel cestu len pred nedávnom, aby v kníhkupectve OC Hypernova predstavil svoje najnovšie dielo - román Wewerka. "Vyrastal som na jednom predmestí Bratislavy, kde som sa kamarátil s takýmito dievčatami, ktoré boli presne ako moja hrdinka Wewerka. Mal som chuť vyrozprávať jeden takýto príbeh, no zdalo sa mi, že keď to budem písať ako Boris Filan, nebude to ono. Potom som prišiel na to, že najlepšie bude, keď to budem rozprávať ako žena," vysvetlil nám B. Filan, ktorý si popri rozdávaní autogramov do svojho najnovšieho dielka našiel čas odpovedať aj naše otázky.

"Keď som Wewerku začal písať a vravel som známym, že ju píšem v prvej osobe, tak sa ma každý pýtal - čo ty vieš o dievčatách? Ja? Veď ja o nikom neviem toľko, ako o dievčatách. S nim som sa stretával, schádzal, rozchádzal... Jasné, že dievčatá poznám lepšie ako chlapov. Tak som sa stal dievčaťom, pridelil som si štvorky prsia, úzke nohy, mačacie oči a krásne vlasy. Hneď som sa cítil suverénne v krásnom ženskom tele..."

Skryť Vypnúť reklamu

Román Wewerka si internetoví čitatelia už dávnejšie určite našli na webe, kde vychádzal na pokračovanie. Pred vydaním tento rukopis B. Filanovi odmietli tri vydavateľstvá. "Vraj je vulgárny, obscénny, nevkusný a nechutný a nikto to nebude chcieť čítať... Teraz je táto kniha v 50 kníhkupectvách na Slovensku najpredávanejšou... Všade ma upozorňovali, že čitatelia sú odo mňa zvyknutí na iný štýl, vraj to bude, ako keď v značkovej predajni začnete predávať roztrhané tepláky. Lenže niekto sa cíti najlepšie práve v nich..."

B. Filan sa už celé desaťročia pohybuje v slovenskom šoubiznise a vie, po čom Slováci túžia. Čo si chcú prečítať a čo nie... "Som dramaturg a tak viem, čo bolo treba z knihy vyškrtať. Celý život robím v tejto branži a na špičke nosa mám také bunky, ktoré mi napovedia, čo sa ľuďom bude príjemne čítať. Na druhej strane nechcem, aby to vyzeralo, že sa prispôsobujem vkusu čitateľa. To nie - ja za čitateľom nechodím. Iba ho pozvem k sebe a tam som k nemu pohostinný..."

Skryť Vypnúť reklamu

Chorvátsko vymenil za Egypt

B. Filan v sebe nezaprie túlavé topánky, ktorými pochodil vari celý svet. Zážitky z ciest zhrnul už do piatich pokračovaní cestovateľských kníh Tam - Tam. Aj keď sa jeden z nich volal Posledný Tam - Tam, B. Filan sa chystá z cestovateľských zážitkov z Brazílie a Nového Zélandu pred Vianocami vydať knihu Tam - Tam Plus.

Vo vari každom z predchádzajúcich Tam - Tamov nesmel chýbať chorvátsky ostrov Hvar, kam sa B. Filan stále rád vracia. Okrem iného aj preto, že v tamojšom maliarovi Nikšovi Barišićovi našiel výborného priateľa. "Ja som vo svojej podstate vlastne Chorvát. Sám som bol prekvapený, ako je to možné, že som sa tak rýchlo naučil po chorvátsky a mnohí tamojší si myslia, že som tam doma... Niečo sa však s Chorvátskom po vojne stalo, z ľudí cítiť zatrpknutosť... Tak som Hvar vymenil za Egypt a Červené more."

Aj keď B. Filan precestoval takmer celý svet, predsa má ešte jednu prázdnu kolonku - karneval v Riu de Janeiro. "Predstavte si, že aj keď sa už niekoľko rokov vždy na tento karneval chystám, aj tentoraz som ho prepásol. Už to vyzeralo, že naň pôjdem s kamarátom fotografom Tiborom Huszárom, ale on nakoniec povedal, že nejde... Ale viete, že je to dobre? Pretože napríklad teraz som bol nedávno v Tokiu. Bol som tým mestom unesený, no na druhej strane mi bolo ľúto, že to už mám za sebou a už sa nemôžem znovu takto na Tokio tešiť, ako keď som doň šiel prvý krát. Nemá to už to čaro - môžete zopakovať situáciu, nie však zážitok..."

Mohlo by sa zdať, že B. Filan sa všade cíti dobre a všade sa rád vracia... "Nechcem sa však napríklad vrátiť na bulharské pobrežie. Tam som sa nikdy necítil dobre a netajím sa tým. Myslím, že ma preto Bulhari nemajú radi... A je ešte jedno miesto, kde som nikdy doteraz nebol a kam ma to ani neláka - Írsko. Nechcem ísť do krajiny, kde vládne taká silná náboženská neznášanlivosť. A je to zakorenené hlboko v nich. Aj tí Íri, ktorých vídavam v bratislavských irish puboch, sú vnútorne agresívni... Na druhej strane - existuje miesto, kde čosi také ako náboženská neznášanlivosť vari ani neexistuje. V Sydney si pokojne vedľa seba nažívajú židia, moslimovia, kresťania. V tom meste je príjemná energia, ktorá všetkých ľudí dokáže zjednotiť. V Sydney je dobre - choďte sa tam pozrieť!"

Najbližšie sa B. Filan chystá od 10. júla loďou plaviť po Volge a navštevovať starobylé mestá. "Pred pár dňami mi totiž zavolal kamarát, že sa chystajú do Ruska, vraj potrebujú kuchára, či nejdem s nimi... Tak som povedal, že áno. Na jeseň idem do Ria de Janeiro. V jednotke Tam Tam totiž spomínam istú peknú mulatku - Fernandu Mariu. Už to bude pomaly 40 rokov, od kedy som ju videl naposledy. Idem ju pozrieť, či vôbec ešte žije a ako sa má a ako vyzerá. Nebojím sa toho, že už nebude mladá a pekná - Brazílčanky sú totiž krásne celý život."

B. Filan síce rád objavuje nové miesta a spoznáva nových ľudí, občas sa však na miesta svojich ciest aj rád vracia. "Minulý rok som manželku vzal do Hurgany. Prišli sme do reštaurácie El Nina. Z okna sa vystrčil kučeravý kuchár a kričí mi Boris, preboha, kde si bol tak dlho? Dáš si to isté čo minule? Kvôli takým situáciám sa oplatí na niektoré miesta vracať..."

Každý dovolenkár je rád vtedy, keď sa mu počas ciest neprihodí nič nepredvídané a všetko ide ako po masle. B. Filan sa na svojich cestách teší z pravého opaku. Keď sa veci komplikujú a nič sa nedarí, znamená to, že bude v Tam - Tamoch o čom písať... "Najnevydarenejšia cesta a na druhej - pre písanie najvydarenejšia - bola tá do Vietnamu. Od prvej chvíle sa všetko komplikovalo, narážal som na samé nečestnosti a neslušnosti. O ceste do Vietnamu by som mohol napísať aj dva romány..."

V svojej hlave nosí B. Filan mnoho ďalších kníh, ktoré časom určite pobavia čitateľov. "Už mám načrtnutú históriu nášho prvého basketbalového zájazdu do USA. Tam sa stalo toľko zábavných, nezvyčajných no aj drsných príhod, že by som z toho raz chcel spraviť knihu. Ale je tu jeden problém... Poznáte ten vtip, v ktorom sa chcú rozvádzať dvaja 90-roční manželia? A na otázku prečo až teraz, odpovedia, že čakali, až pomrú ich deti... Tak ja musím počkať, kým pomrú všetci moji kamaráti, účastníci zájazdu, aby som im tou knihou neublížil..." Nezriedka sa totiž B. Filanovi stáva, že vo svojich knihách spomenie niekoho zo svojich známych a ten sa potom na neho hnevá... "Stáva sa to často, no ja som už vyškolený, že o sebe i o iných hovorím všetko... Aj v knihe Wewerka je jedna debilná učiteľka, ktorá núti deti, aby jej tykali. A to je triedna môjho syna..."

A Elánom sa nikam neponáhľajú

B. Filan patril a znovu patrí medzi dvorných textárov populárnej slovenskej kapely Elán. Táto skupina sa fanúšikom už vyše roka zastrája, že vydá nový album, no zatiaľ sa na ňom stále iba pracuje... "Môže sa zdať, že práca na ňom trvá už dlho, no my sme si povedali, že kým to nebude naozaj dobré, tak to nevyjde. My sa nikam neponáhľame... Až keď to bude naozaj dobré, tak to pustíme medzi ľudí."

Ostáva už iba čakať, či B. Filan nadviaže na svoje stará dobré texty... "To nikto dopredu nevie. Viete, ja mám doma taký telefón a číslo do neba. Vytočím číslo a opýtam sa - prosím, pošlete mi nejaký dobrý text? A oni buď pošlú alebo nepošlú... Spomedzi tých, ktoré mi poslali, patrí medzi moje obľúbené Smrtka na pražskom orloji. Keď prišla do módy, tak ju hrávali v krčmách a ľudia pri nej sedeli, pili borovičku a spievali si - kašlem na smrť, verím na život..."

Popri práci na novom albume pre Elán má B. Filan viac než dosť ďalších pracovných povinností. "Pre Dušana Rapoša píšem podľa prvého filmu Fontána pre Zuzanu libreto k muzikálu, ktorý by mal mať v novembri v Prahe premiéru. Okrem toho som sa pustil do poviedok z kriminalistického zborníka. Zdedil som totiž päť ročníkov tohto zborníka a vyberám si niektoré prípady, do ktorých vpisujem také kúsky literatúry... Navyše mám rozrobenú knihu o televízii. Je to o jednom mladom dramaturgovi, ktorý za trest dostane za úlohu pripraviť televízny Silvester. V knihe popisujem, čo všetko sa mu za ten rok prihodí. Okrem toho mám rozpísanú hru Love. Odohráva sa v USA v dome emigrantov a je to o tom, ako sa každý zúfalo snaží byť iným ako naozaj je..."

Vďaka týmto povinnostiam, ktorých skutočne nie je málo, sa B. Filan už neobjavuje v relácii Sedem s. r. o., kde spolu s kolegami vtipne glosoval najnovšie udalosti. "Príprava jedného dielu Sedem s. r. o. mi zaberie dva a pol dňa a ja dnes naozaj nemám toľko času nazvyš. Okrem toho - v televízii vŕtate dieru do vody a píšete svoje meno do vetra. Najväčšiu radosť mám vtedy, keď mi vyjde kniha a ľudia o ňu majú záujem."

Pracovať na knihách, librete, textoch i divadelnej hre naraz pre B. Filana nie je problémom. "Ja to takto robievam stále. Nedá sa totiž pracovať na jednej veci viac ako dve hodiny. Pracujem, kedy sa mi chce a na tom, na čom sa mi práve chce... Lákajú ma všetky žánre, veď vždy je to o tom istom o písaní a čítaní. Jediné, v čom zaostávam, je tanec - nie som totiž taký dobrý tanečník ako Janko Ďurovčík...," dodal B. Filan s úsmevom.

Dátum narodenia: 30. jún 1949

Znamenie: Rak

Miesto narodenia: Bratislava

Ukončené vzdelanie: dramaturgia a scenáristika na VŠMU

Rodinný stav: ženatý

Relax: spánok

Vydané knihy:

Tam - Tam 1

Tam - Tam 2

Tam - Tam 3

Posledný Tam - Tam

Nočný Tam - Tam

Kamalásky

Ľubošove finty

Tri opice

Puki

Wewerka

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 729
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 922
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 972
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 187
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 740
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 652
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 511
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 415
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 408
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 268
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kontroverzný aktivista Slávik sa zapojil aj do povoľovacieho procesu k modernizácii cesty na Slaneckej.

Trestné oznámenie Sulíka spustilo lavínu.

5 h
Centrálne parkovisko na Štrbskom Plese si obec Štrba prenajíma od eseročky Mesta Vysoké Tatry. Návštevník tam zaplatí menej ako napríklad v Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci.

Mesto chce motivovať ľudí a odľahčiť premávku.

5 h
Kto si vyšiel do lesa na prechádzku, neľutoval.

Navštívte spolu s nami zasnežený lesopark nad Sídliskom Ťahanovce.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop