spravodlivosti neujde. Napriek tomu, že sa úspešne vyhýba nástupu do výkonu trestu, jeho život na slobode skončil. Podľa zistení Krajského súdu v Košiciach od januára tohto roku "uviazol" vo vyšetrovacej väzbe, ktorú vykonáva v Českej republike. Dôvodom jeho trestného stíhania sú podvody, ktorých sa mal dopustiť samostatne aj v spolupáchateľstve.
V januári 2003 Krajský súd v Košiciach uznal Júliusa Pfeffera vinným z pokračovacieho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil 72-miliónovú škodu. Vlani verdikt nadobudol právoplatnosť. Bývalý generálny riaditeľ mal nastúpiť do výkonu trestu, ktorý si má odpykať v druhej nápravnovýchovnej skupine. Keďže sa na Slovensku nezdržiaval, krajský súd na neho vydal medzinárodný zatykač a po zistení, že žije v Čechách, Európsky zatýkací rozkaz.
Vyzerá to tak, že 62-ročný Rožňavčan sa nepoučil a za hranicami našej republiky sa naďalej dopúšťa trestnej činnosti. Na Slovensku začal podnikať v júni 1991. Sídlo jeho firmy bolo v Rožňave a okrem toho si zriadil aj jej pobočku vo Valašskom Meziříči v Českej republike. Tvrdil, že zastupuje Karpatských Nemcov zo Spolkovej republiky Nemecko, ale aj tých, čo žijú na Slovensku. Pri objednávaní tovaru vyhlasoval, že je solventný a že za dodaný tovar zaplatí v dohodnutej lehote.
Nebola to pravda. Napriek neustále narastajúcej platobnej neschopnosti zabezpečoval prostredníctvom svojich zamestnancov, aj osobne, ďalšie dodávky tovarov pre svoju firmu.
V rámci tzv. malej privatizácie na Slovensku vydražil 95 prevádzkových jednotiek a v Čechách 13. Veľkú časť z nich po nezaplatení kúpnej ceny vrátil ich pôvodným vlastníkom, ale už bez zásob. Svojim dodávateľom spôsobil škodu veľkého rozsahu a niektorým z nich aj platobnú neschopnosť. Takýmto konaním odsúdený poškodil 100 organizácií na Slovensku a ďalších 80 na území bývalej ČSFR. Seba, resp. svoju firmu obohatil o 72 399 284 vtedajších československých korún!
Z výpovedí svedkov vyplynulo, že podpisové právo a absolútnu právomoc v uvedenej firme mal len Július Pfeffer. On rozhodoval o všetkých záležitostiach týkajúcich sa chodu spoločnosti, ktorá mala veľmi rozsiahlu činnosť. Pri žiadostiach o úvery sa Július P. prezentoval ako podnikateľ, ktorý má prísľub na poskytnutie úverov s nízkymi úrokmi z Nemecka.
Napriek megalomanským plánom podnikanie Júliusa Pfeffera trvalo len 12 mesiacov. V auguste 1992 ho zadržali policajti a o päť rokov neskôr ho prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu... Ešte v priebehu trestného konania, presnejšie po tom, čom bol v apríli 1994 prepustený z vyšetrovacej väzby, mu na konto pribudol podvod s autom. Vylákal ho od Žofie G. a spôsobil jej škodu 184 900 korún.
"Všetko, čo som robil v súvislosti so svojou firmou pokladám za legálnu obchodnú činnosť. Je pravda, že faktúry za tovar som neuhrádzal tak ako som mal, ale len preto, že banky mi neposkytli sľúbené úvery, alebo mi ich nevyplatili v plnej výške. Pri rokovaniach so zástupcami podnikov som nikdy neklamal a nekonal s podvodným úmyslom. Už v lete 1991 som mal prísľub na úver vo výške 40 miliónov...," vypovedal obžalovaný pred vyšetrovateľom.
Na pojednávaní využil právo nevypovedať, preto jeho výpovede z prípravného konania predseda senátu JUDr. Karol Kučera iba prečítal. Vyplynulo z nich, že Július Pfeffer sa necíti vinným zo žalovaných trestných činov. Zdôrazňoval, že nikdy nevyhlasoval, že zastupuje všetkých Karpatských Nemcov na Slovensku alebo v Spolkovej republike Nemecko.
Vyhýbaním sa nástupu do výkonu trestu Július Pfeffer len pokračuje v tom, čo praktizoval v prípravnom konaní a počas hlavného pojednávania. Svedčí o tom skutočnosť, že uplynulo 7 rokov od podania obžaloby, kým po rôznych prieťahoch, pod ktoré sa podpísal, v jeho neprítomnosti súd vyniesol rozsudok.
Na základe siahodlhého dokazovania prokurátor dospel k záveru, že Július Pfeffer je vinný z pokračovacieho trestného činu podvodu. Obhajkyňa, na ktorú v rámci konania proti ušlému prešli všetky práva obžalovaného, žiadala o jeho oslobodenie. Prezentovala názor, že úmysel jej mandanta spáchať trestný čin podvodu nebol preukázaný.
Posledné slovo mal však senát. Ten po zosumarizovaní a vyhodnotení dôkazov nemal žiadne pochybnosti o vine Júliusa Pfeffera a vymeral mu 11 a pol roka nepodmienečne. Poškodených odkázal súd na občiansko-právne konanie.
Proti verdiktu sa odvolala obhajkyňa obžalovaného. Najvyšší súd SR preskúmal odôvodnenosť všetkých výrokov napadnutého rozsudku z hľadiska zákonnosti, aj správnosti postupu konania, ktoré mu predchádzalo. Po zistení, že odvolanie je neodôvodnené, verdikt potvrdil.
I keď Július Pfeffer robil všetko preto, aby sa vyhol väzeniu, vďaka páchaniu trestnej činnosti v Českej republike skončil vo vyšetrovacej väzbe. O tom, čo s ním bude ďalej, rozhodnú české súdy.
Je na nich, či si ho tam nechajú, alebo či vzhľadom na výšku trestu, ktorý dostal u nás, ho prepustia z väzby. Následne, na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý na neho vydal Krajský súd v Košiciach, by však opäť "uviazol" vo väzbe. Začalo by tzv. vydávacie konanie, na záver ktorého by bol eskortovaný na Slovensko a dodaný do výkonu trestu. Je to jedna z možností, ale ako to bude naozaj, zatiaľ nevedno. Isté je len to, že podvodník už spravodlivosti neujde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári