297 v riadnom skúšobnom termíne. Podľa prednostky Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach Heleny Jeníkovej sú, čo sa týka neprospievajúcich, najhoršie na tom priemyslovky.
"Tam nesplnilo kritériá 193 študentov, najlepšie sú na tom ešte stále gymnáziá, kde neprešlo len 24 žiakov," vysvetlila H. Jeníková.
Maturantom robili najväčšie problémy cudzie jazyky, keď z 297 neprospievajúcich malo problém s cudzou rečou až 141 mladých ľudí.
"Zarážajúce je, že študenti neprospievali z teoretickej časti odborných predmetov. To znamená z oblasti, ktorá ich profiluje na odbornej škole a problémy v tomto smere malo až 20 % študentov z celkového počtu neprospievajúcich. Prekvapila ma slabšia úroveň predmetu slovenský jazyk a literatúra, keďže študenti lepšie zmaturovali z matematiky či chémie."
V praxi to znamená, že školský systém má viacero problémov a je čas nastaviť si pravdivé zrkadlo. H. Jeníková si nemyslí, že by bol problém v nekvalite pedagógov.
"Učiteľská kvalita v našom kraji neklesá tak rýchlo, ako v iných, kde sú iné možnosti. Príčinou množstva prepadnutých je znižovanie kvality výberu na študijné odbory na stredných školách, čo je podmienené spôsobom financovania. Žiak, ktorý by v minulosti skončil na trojročnom učebnom odbore, dnes študuje na priemyslovke. Niekedy takýto študent išiel na tzv. dlhšiu cestu, teda tri roky učebný odbor a dva roky maturita. Teraz sa dopracuje maturity skôr, no na úkor kvality."
Výber na základe kritérií sa teda bude musieť dostať do legislatívy tak, aby nedochádzalo k znižovaniu kvality. H. Jeníková: "Je treba ponúknuť rovnaké šance, ale za splnenia určitých kritérií."
Mohli však výsledky maturít ovplyvniť aj problémy s údajným prezradením otázok? Veď to prešetruje aj polícia...
"Výsledky potvrdzujú, že z matematiky neboli testy prezradené, skôr trafené okruhy. Keď už, tak maturity rovnakým spôsobom ovplyvnili celú populáciu."
Maturity sa prvýkrát v histórii finančne dotknú aj predsedov školských a predmetových komisií. Tých bolo v kraji 1 565. Ministerstvo školstva vyčlenilo pre Košický kraj sumu okolo osem miliónov Sk.
"Presné čísla, kto koľko dostane, ešte nevieme. Peniaze dôjdu zriaďovateľom ako záloha a v októbri prebehne vyúčtovanie. Predsedovia majú nárok na cestovné náhrady, ubytovanie, ako aj odmenu za prácu v závislosti od dĺžky pobytu a počtu žiakov, ktorých odskúšali. Peniaze však dostane aj škola, z ktorej odišli ľudia za šéfov komisií a mala náklady v súvislosti s nájdením náhradných učiteľov."
Ministerstvo školstva dalo v uplynulých týždňoch zriaďovateľom škôl na pripomienkovanie novelu vyhlášky o ukončovaní štúdia. KŠÚ chce do nej vsunúť, na základe pripomienok riaditeľov, viacero zmien.
"Gymnáziá požadujú namiesto piatich len štyri predmety. Budeme žiadať zabezpečenie vydania metodických príručiek k tvorbe zadaní, tak, aby boli na školách porovnateľné. Čo dnes nie je."
Ďalšou pripomienkou KŠÚ na ministerstvo bude zváženie úpravy organizácie školského roka, lebo maturitné skúšky sťažujú prípravu ostatných ročníkov.
"Riaditelia majú predstavu, aby sa školský rok na stredných školách skončil o dva týždne skôr a následne by sa už len maturovalo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári