maximálnou výbavou, žiadal nedávno hlavný kontrolór mesta Richard Hojer. Ten totiž kontroloval hospodárenie podniku za obdobie 2002 až 2005. Milan Popovič (ANO), člen súčasného predstavenstva, ktoré notebooky používa, reagoval pre Korzár, že ich obstaralo a zmluvu o ich dodávke podpísalo ešte bývalé vedenie totožné s vtedajším predstavenstvom, ktoré vymenili v septembri 2004.
"Nás po nástupe už len informovali, že prídu notebooky určené pre členov predstavenstva," vysvetľuje Popovič a dodáva, že boli vtedy prekvapení, keď zistili, že vtedajší riaditelia ani generálny riaditeľ a šéf predstavenstva Igor Reiprich nemali v kanceláriách počítače, ani s nimi nepracovali. "Nevieme, prečo to bolo tak, ale zrejme práve preto, aby tento stav zmenili, rozhodli o obstaraní notebookov," uvažuje Popovič.
Za päť notebookov ACER TravelMate 8003LMi dostal DPMK v decembri 2004 faktúru na 559 300 Sk s DPH, teda jeden stál 94-tisíc bez DPH.
"U toho výrobcu v tejto triede to bol vtedy najlepší notebook. My sme to neskúmali, lebo už to bolo bezpredmetné, no v tom čase sa pohybovali ceny notebookov s maximálnym vybavením v tejto triede okolo 80-90-tisíc bez DPH, takže ten rozdiel v cene nie je až taký výrazný a cena bola výsledkom súťaže," komentuje Popovič.
Na našu poznámku, či náhodou nejde o najdrahšie počítače v Košiciach, reagoval, že určite nie, lebo vtedy sa dali kúpiť aj za 150- či 200-tisíc.
Naozaj však potrebujú členovia predstavenstva nevyhnutne k svojej práci také drahé notebooky, nestačili by im aj lacnejšie? "Určite by stačili, ale tieto majú všetko, čo človek potrebuje, rádiové prepojenie, bluetooth, čítačky kariet, výbava je fakt maximálna. Mohli by sme sa síce dohadovať, či tam musela byť napríklad čítačka kariet, ale rozdiel v cene by bol aj tak možno len 5-tisíc, navyše dnes počítače rýchlo morálne zastarajú a tieto by mali vydržať ešte niekoľko rokov," odpovedal Popovič.
Zdôraznil ešte, že dnešné ceny notebookov nemožno porovnávať s rokom 2004, lebo ceny počítačov odvtedy výrazne klesli.
Podľa vestníka Úradu pre verejné obstarávanie napríklad Košický samosprávny kraj kúpil v júni 2005, teda približne rok po DPMK, 100 notebookov za asi 4,8 milióna bez DPH, čiže jeden vyšiel na okolo 48-tisíc bez DPH, zhruba o polovicu lacnejšie ako v dopravnom podniku.
Jaroslav VRÁBEĽ
Foto: VEJA
N:veja/
notbuky1veja - text: Člen predstavenstva DPMK Milan Popovič je so svojím zdedeným notebookom spokojný
***
!!! RÁMČEK !!!
Reiprich: Už si nepamätám, Dutko: Prioritou bola kvalita
"Na tie notebooky si teraz spomínam už len matne," povedal nám dnes už dôchodca Igor Reiprich, bývalý generálny riaditeľ DPMK. "Spomínam si iba na to, že sa vtedy rozhodlo, že na každý z piatich odborných úsekov podniku príde jeden notebook, ale požadované parametre tých počítačov si už nepamätám," hovorí Reiprich a dodáva, že on sa už vo firme notebooku nedočkal, takže žiadny z nich ani nevidel.
Súčasný i vtedajší dopravný riaditeľ DPMK Štefan Dutko dopĺňa: "Prioritou pri nákupe notebookov nebola cena, ale kvalita, aby boli vzhľadom na súčasný trend v informačných technológiách nadčasové a aby vyhovovali všetkým parametrom a perspektívne umožňovali on-line prepojenie v rámci podniku."
Prečo však ešte v roku 2004 nemal generálny riaditeľ ani riaditelia počítače? "Pretože sme vtedy mali v podniku taký systém, že najprv budú počítačmi vybavené všetky nižšie pracoviská firmy, aby ich ľudia čo najviac využívali a uľahčili im prácu, a až potom, ako posledné, dostane počítače aj vedenie," odpovedal Reiprich. Na otázku, či mu ako generálnemu riaditeľovi počítač pri práci nechýbal, reagoval: "Chýbal-nechýbal, takú koncepciu sme si stanovili a dodržiavali sme ju."
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári