prívalových vôd do potoka. Pilótny projekt protipovodňovej ochrany stál pol milióna korún a z rozpočtu ho zafinancovalo mesto. Rigoly, vykopané do terénu, majú zachytiť vodu a pri určitej hladine ju odvádzať rúrami do nižšie položených. Práve to vyvoláva obavy, že stojatá voda bude liahňou pre komáre a vyvolávajú negatívnu reakciu obyvateľov sídliska bývajúcich v tesnej blízkosti.
"Riešil sa havarijný stav územia. Vybudovaním tohto systému sa podarilo zastaviť eróziu. Voda sa odvádza mimo erózneho územia a zabraňuje sa zosúvaniu svahu a zatápaniu tenisového centra, ktoré je pod ním. Tieto nenáročné úpravy svahu pomohli. Problémy, ktoré boli doteraz, už nie sú," povedal nám vedúci oddelenia výstavby, dopravy a životného prostredia miestneho úradu Ing. Viliam Guľa.
Mestská časť zafinancovala iba náklady spojené s vypracovaním štúdie, ktorá sa dotýka širšieho územia pod sídliskom a rieši celú Wuppertálsku ulicu. V budúcnosti sa tam má vytvoriť oddychová zóna. Už v budúcom roku tam chcú vysadiť stromy a postupne vybudovať chodníky, osadiť prístrešky a lavičky. Keď sa celé územie zatrávni a urobia sa drobné úpravy, vznikne tam plocha s nádychom parku, kde budú môcť ľudia oddychovať a relaxovať.
Hlavná časť projektu je už dokončená, chvíľu si bude treba počkať na to, kým tráva narastie a "zákopy" sa zazelenajú. Vďaka ním sa zadrží niekoľko desiatok kubických metrov vody, ktorá doteraz spôsobovala problémy. Nad malým vodohospodárskym dielom drží ochrannú ruku drevorezba vodníka, ktorý drží nad hlavou kvapku vody. Je symbolom zachovania života. Jej autorom je Jozef Lipovský.
Význam svahových úprav ukáže čas. Už dnes sa dá hovoriť o prvom kladnom výsledku. "Prejaví sa to najmä v čase extrémnych zrážok. Voda nebude stáť v hrádzkach stále, takže nie je dôvod na paniku z invázie komárov. Tie sú aj tam, kde voda nie je. Stačí 5 dní sucha a vyparí sa, odtečie potrubím a skončí v potoku, ale nenapácha škody na území, kadiaľ doteraz voľne stekala. Na vytvorenie jazierka nie sú vhodné podmienky," povedal spracovateľ realizačného projektu a koordinátor Ján Pajtinka.
Ako dodal, členením územia na ploche jedného hektára je tenisový areál chránený pred zaplavovaním, zlepšili sa vlhkostné podmienky a zastavila erózia. Počas dažďov voda netečie prudko po svahu, ale sa spomaľuje v hrádzkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári