Počet kolapsov bol začiatkom týždňa pomerne nízky, ale v posledných dňoch stúpa. Podľa slov vedúcej lekárky Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby v Košiciach Beáty Bodnárovej za to môžu najmä prehriate miestnosti.
"Keďže teplé dni pokračujú, prehriali sa už aj budovy a pobyt v uzavretých priestoroch bez klimatizácie je pre organizmus veľkou záťažou. Miestnosti sú rozohriaté cez okná, steny alebo strechy a častejšie v nich dochádza k prehriatiu organizmu. Objavili sa preto nevoľnosti a zhoršenie zdravotných problémov u chronicky chorých ľudí. Nielen starších, zvýšenú zdravotnú záťaž pociťovali bez rozdielu veku hlavne srdciari, diabetici a astmatici," informovala nás MUDr. Bodnárová.
Aj keď horúčavy sa už trochu zmiernili, prehriate budovy sa tak skoro neochladia. Lekárka preto radí ľuďom tráviacim čas v neklimatizovaných miestnostiach častejšie sa ochladzovať. Vhodné je dať si niekoľkokrát za deň vlažnú alebo studenú sprchu ale pozor, ochladzovať sa treba postupne. Pokiaľ nemáte túto možnosť, ovlažte si aspoň tvár, zátylok a horné končatiny po lakte.
"Dobré je častejšie si zvlhčovať pokožku, pretože sa pri vyparovaní vody ochladzuje. Mokrý uterák na ramenách nepomôže, pretože sa rýchlo zohreje a voda sa cez neho nemôže vyparovať. Či chodíte po vonku, alebo sedíte vnútri, nepodceňujte vzdušný odev. Vhodné oblečenie je z jednej vrstvy ľahkého sajúceho materiálu," odporúča záchranárka.
Pokiaľ klimatizáciu v práci alebo doma máte, nenastavujte ju na menej než dvadsať stupňov, inak vám hrozia zdravotné problémy. Klimatizácie nie sú vhodné do malých miestností. Lepšie je umiestniť ich do najväčšej izby v byte a nechať otvorené dvere, aby sa vzduch ochladzoval aj v ďalších častiach bytu.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári