Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: riziká opaľovania

Leto a najmä slnko prinášajú nielen oddych a pohodu, ale i nepríjemné kozmetické nedostatkyPred návštevou pláže zabudnite na parfémyK vážnym

Leto a najmä slnko prinášajú nielen oddych a pohodu, ale i nepríjemné kozmetické nedostatky

Pred návštevou pláže zabudnite na parfémy

K vážnym kozmetickým problémom, ktoré sa objavujú hlavne s prichádzajúcim letným obdobím, patria pigmentové škvrny. Prejavujú sa hlavne na tvári ako neestetické tmavé fľaky - chloazma. Podľa kožnej lekárky MUDr. Anny Sedlárovej (na snímke) z Polikliniky Sever chloazma je kozmeticky rušivá hnedá škvrna na čele, v spánkovej oblasti alebo na lícach.

"Chloazmy majú mapovitý, nepravidelný tvar. Sú presne označené a najčastejšie majú hnedú alebo hnedožltú farby. Môžu sa spájať do väčších škvŕn, čím tvár nadobúda výraz masky. Opaľovaním tieto škvrny, či už sú na tvári, na chrbátoch rúk, v dekolte alebo na ramenách, ženy veľmi trpia." Hnedé škvrny podľa A. Sedlárovej vznikajú kvôli nadmernej produkcii kožného farbiva - melanínu v bunkách základnej vrstvy kože. Vznik podporujú opaľovanie, niektoré lieky a kozmetické prípravky, aj hormóny. Napríklad počas tehotenstva estrogény. Vtedy sa škvrny objavujú hlavne v oblasti brucha budúcej mamy, na prsníkoch alebo v okolí bradaviek. Po skončení ťarchavosti spontánne ustúpia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak sa zistia u netehotnej ženy, príčinou môže byť porucha tvorby hormónov v organizme, napríklad pre ochorenie vaječníkov, pri cistách, nádoroch. U 20 percent pacientiek i vplyvom užívania antikoncepcie. No aj kozmetické výrobky, ktoré majú tzv. fotosenzibilizujúci účinok, čiže citlivo reagujú na ultrafialové žiarenie." Tie sa u žien vyskytnú najmä v okolí pier.

Príčinou vzniku hnedých škvŕn môžu byť tiež parfémy, ktoré ženy používajú i vtedy, ak idú na slnko a tieto partie vystavujú pôsobeniu lúčov. "Pred návštevou pláže platí prísny zákaz nanášania parfémov a voňaviek!," zdôraznila A. Sedlárová.

Vytváranie hnedých škvŕn môžu v kombinácii so slnkom vyvolať tiež antibiotiká. Ďalej sa objavia pri ochoreniach štítnej žľazy, niekedy aj po odhojení iných kožných ochorení - trebárs akné, keď hnedé škvrny ostali. No aj mechanickým pôsobením, napríklad opasku, podprsenky, v podpazuší a u silnejších žien medzi stehami. Rovnako i pôsobením tepla, napríklad prikladaním horúcich obkladov. Keďže súvisia s vekom, ako roky pribúdajú, tak sa tieto hnedé škvrny viac objavujú. "Najčastejšie sa prejavujú v lete, kedy ich slnko vyťahá. V tomto období však kožný lekár pacientke nevie pomôcť. Až v jeseni alebo v zime. Dovtedy treba postihnuté miesta len ošetrovať krémom s čo najvyšším ochranným faktorom."

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci dnes lekárne ponúkajú rôzne bieliace krémy, a niektoré sú i voľnopredajné, A. Sedlárová nedoporučuje, aby si ich pacientka "naordinovala" sama. I preto nie, že sú veľmi drahé. Hlavne však nemusia pri odstránení pomôcť. Najprv treba zistiť dôvod, prečo sa pigmentácia objavuje, to je to najpodstatnejšie, až potom sa môže pristúpiť k liečbe. Dôvod vzniku pigmentov je úlohou kožného lekára. "Na odstránenie pigmentov existujú tri základné metódy. Je to mikrodermabrázia - čiže mechanické zbrúsenie kože, pod ktorou ostane zdravá. Ďalej chemický peeling, kedy sa použijú kyseliny s obsahom látok, ktoré ako keby povrchovú hnedú vrstvu kože odlúpli. Treťou možnosťou je fyzikálna metóda, pri ktorej sa použije špeciálny laser."

Skryť Vypnúť reklamu

Pri ošetrovaní hnedých škvŕn, ak si chce pacientka čo najdlhšie udržať dobrý výsledok liečby, musí sa chrániť pred slnkom po celý rok, nielen v lete. Vhodné nie je ani opaľovanie v soláriu. Robiť si však môže rôzne pleťové vitamínové masky, pravidelne navštevovať kozmetiku a vyvarovať sa prípravkov, ktoré by po pobyte na slnku mohli vyvolať pigmentové škvrny. Pozornosť treba pleti venovať najmä vtedy, ak už bola bielená. Pri nechránení sa pred slnkom sa totiž pigmentové škvrny objavia nanovo, čo si určite žiadna žena neželá.

Z nenápadného materského znamienka sa môže vykľuť smrteľné nebezpečenstvo

K najzhubnejším nádorom v súčasnosti určite patrí maligný melanóm kože alebo slizníc. Vzniknúť môže z už existujúceho materinského znamienka. Vyvinúť sa však môže aj zo zdravej kože. Toto zhubné, teda maligné správanie materinských znamienok, podľa MUDr. Veroniky Beckovej (na snímke) z ambulancie DERMA nespočíva len z miestnej agresivity primárneho nádoru.

Predovšetkým sú známe sklonom k lymfatickým a krvným metastázam s letálnym koncom. Znamená to, že na materinské znamienko, ktoré sa zmení v maligný melanóm, môže pacientka, ktorá ho zanedbá, i zomrieť. Maligný melanóm je podľa opisu V. Beckovej väčšinou tmavohnedej až modročiernej farby. "Dosť často je tiež viacfarebný. Môže však byť aj bez pigmentu. Máva rôzny, nerovnomerný tvar, teda rôznorodú štruktúru - morfológiu."

Vyskytnúť sa môže tak u žien, ktoré majú bielu pokožku, ako aj u černošiek. Farba pleti pri prípadnom ochorení nie je teda rozhodujúca. V Európe, vrátane Slovenska, najčastejšie postihuje ženy stredného veku. Objavuje sa hlavne na tvári a na dolných končatinách.

"Na vzniku spomínaného melanómu sa podieľa tak zložka genetická, ako aj zložka vonkajšieho prostredia," uvádza V. Becková. "Z vonkajších faktorov je na prvom mieste slnečné žiarenie. A tiež chemikálie, ktoré môžu byť samostatné alebo v kombinácii s ultrafialovým žiarením." K vzniku môže "prispieť" tiež časté mechanické dráždenie materinského znamienka, napríklad oblečením. Riziko nádorového ochorenia dokáže zvýšiť aj opakované spálenie pokožky.

"Pokiaľ žena zistí, že sa materinské znamienko zväčšuje, mení farbu, mokvá, svrbí či krváca, okamžite treba vyhľadať pomoc kožného lekára. Podobne nemožno váhať, ak si ho nechtiac poraníme a začne krvácať. Primárne dráždené alebo akýmkoľvek spôsobom narušené materinské znamienko sa musí čo najskôr chirurgicky odstrániť." Samozrejme, ako dodala V. Becková, aj s následným histologickým vyšetrením, aby sa zistilo, či nejavil známky maligného nádoru alebo bol benigný, teda nezhubný.

"Hoci sa dnes každý snaží niečo ušetriť, určite nedoporučujem, aby po opaľovacích krémoch siahali ženy v stánkoch či pri pultovom predaji. Kvôli vlastnej ochrane treba tieto prípravky kupovať v lekárňach, kde je garancia bezalergénneho používania. Alebo aspoň záruka minimálneho vzniku alergických reakcií a zabezpečenie vysokého ochranného faktora. V súčasnosti je to až faktor 50 plus," pokračovala V. Becková v radách, ako si nespôsobiť problémy. V tejto súvislosti spomenula i Melanoma Day, ktorý bol 15. mája. Počas neho si prišlo dať do jej ambulancie dermatoskopom vyšetriť materinské znamienka 95 pacientov. Trom ženám doporučila chirurgické ošetrenie, pretože prístroj naznačil možné maligné ochorenie. "Ostatným som podľa typu pokožky buď doporučila ochranu pred slnečnými lúčmi alebo sa celkom pobytu na slnku vyvarovať."

Najmä teraz, kedy čo nevidieť príde leto a snáď sa počas neho budeme viac vystavovať slnečným lúčom doma alebo pri mori, treba si dobre pamätať čas, kedy sa možno opaľovať a kedy je lepšie oddychovať v tieni. Určite by sme sa nemali slnečným lúčom vystavovať medzi 11. až 15. hodinou, kedy sú najintenzívnejšie. Pri ženách, ktoré majú materinské znamienka, platí toto varovanie dvojnásobne. Podobne ako zdôraznenie, že bez pokrývky hlavy a slnečných okuliarov by vonku vôbec nemali ísť.

"Pacientkam, ktoré majú na tele veľa materinských znamienok alebo ktoré už mali nejaké znamienko prejavujúce sa istými zmenami odstránené, by som dporučila obmedziť pobyt na slnku a dodržiavať zásady ochrany pred slnečným žiarením " zdôraznila MUDr. V. Becková.

K. Čižmáriková doma krémy nepoužíva, pri mori sa správa inak

Bodkovanie je pre ňu typické

Mestská poslankyňa PhDr. Katarína Čižmáriková je narodená v znamení Leva a slnko je jej dominantnou planétou. Má ho rada napriek tomu, že má svetlú pokožku doplnenú pehami, takže podľa kožných lekárov by sa mu nemala veľmi vystavovať.

"Keď som bola dieťa, párkrát sa mi podarilo spiecť sa pekne do ružova. Ja som si však povedala: ´takto to ďalej nemôže ísť.´" A na slnko začala chodiť ešte viac. "Dnes som v takom štádiu, že čím som staršia, tým ho viac a bez následkov znášam a lepšie sa opaľujem."

Je síce pravda, že slnko jej maximálne povyťahuje pehy. Keď bola mladšia, mala z toho veruže i komplexy. "Teraz je mi už jedno, že mi prvé jarné slnko vytiahne na povrch aj tie pehy, ktoré mám v zálohe na ďalších desať rokov. Veď to bodkovanie je pre mňa typické. Keby som ho nemala, ľudia by ma asi ani nepoznali," žartovala na svoj úkor. K. Čižmáriková už má odskúšané, že po ďalšom opaľovaní jej pokožka pekne zhnedne a pehy sa strácajú.

"Život bez slnka si neviem predstaviť. Je to pre mňa zdroj nabíjania batérií. K svojej existencii ho skutočne potrebujem." Takže, hoci vie, že tým, čo ďalej povie, sa jej všetci priatelia - kožní lekári prestanú zdraviť, na slnku žiadne ochranné krémy nepoužíva. "Myslím, že už mám preštudovaný dostatok rôznej literatúry a dosť odskúšaného na vlastnom tele, aby bolo výsledkom mojich poznaní to, že sa ničím nenatieram. Možno sa zahrávam s vlastným zdravím, no keď som doma, teda na Slovensku, chránim sa tak, že zväčša nie som dlho na slnku."

Pokiaľ je K. Čižmáriková pri mori, vtedy je všetko inak. Lezie síce na slnko aj v čase, ktorý sa veľmi na slnenie nedoporučuje, no už so slušným hnedým základom z domu a s pokrývkou hlavy. K tomu si dá na seba aj krém s vysokým ochranným faktorom. "Nepôjdem predsa k moru za drahé peniaze kvôli tomu, aby som sa tam zlúpala z kože ako had. Až tak to nepreháňam."

MUDr. M. Glück: kozmetické defekty sa dajú odstrániť

Ženy nechcú škvrny ani neestetické znamienka

Pigmentové škvrny, podobne ako materinské znamienka, mnohé ženy považujú za kozmetické defekty, s ktorými sa snažia niečo urobiť. Riešení je podľa riaditeľa Centra plastickej a kozmetickej chirurgie MUDr. Miroslava Glücka viacero.

Najjednoduchším sú bieliace krémy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Ich negatívom je, že nie sú najlacnejšie a ani efekt nemusí byť výrazný, je len asi 60-percentný. "K neinvazívnym metódam patrí chemický peeling so 70-percentnou kyselinou glykolovou. Robí sa na jeseň alebo v zime a aby sa dosiahol želaný efekt, musí sa v týždenných intervaloch aplikovať asi 10-krát," radí M. Glück. Proti škvrnám sa dá využiť aj intenzívne pulzné svetlo. Tento výkon, ktorý je finančne dosť náročný, sa robí raz do mesiaca a pre dobrý výsledok sa musí zrealizovať 6 až 10 aplikácií. K invazívnym metódam sa radí laser, prostredníctvom ktorého sa pokožka zbrúsi.

"Hoci sú spomínané zákroky náročné časovo, aj finančne, ženy ich kvôli odstráneniu pigmentových škvŕn vo veľkom využívajú. Podobne sa snažía zbaviť materinských znamienok. Odstraňujú sa chirurgicky a žiadne doliečenie nie je nutné. Po znamienku ostane len malá jazvička." Niekedy sa však, ako doplnil M. Glück, musí znamienko odstrániť laserom na dvakrát. Hneď po zákroku by žena na slnko určite nemala ísť. Musí si dať aspoň trojmesačnú pauzu.

Vyšetrenie materinského znamienka je hradené príslušnou zdravotnou poisťovňou pacientky v rámci normálnej zdravotnej starostlivosti. "Jeho odstránenie, ak ide o kozmetický defekt, hradí z vlastného. Pokiaľ by hrozilo, že sa znamienko mení na maligný melanóm, odstránenie ide zo zdravotného poistenia. Pacientka však pri tomto úkone musí vyhľadať štátne zariadenie. Pri pigmentových škvrnách sa zo zdravotného poistenia hradí len kožné vyšetrenie. Všetko ostatné sú náklady pacientky," doplnil MUDr. Miroslav Glück.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Od Česka až po Jadran
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 112
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 479
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 206
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 877
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 635
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 985
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 576
 8. Od Česka až po Jadran 3 307
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 565
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 477
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
Premiér Eduard Heger.

Hlasovanie v parlamente prebehne v nedeľu.


7 h
Miroslav Kocúr.

Klérus bráni sám seba a priťahuje len sebe podobných.


21. júl
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop