Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Košická módna návrhárka Jitka Mikulová chodieva na arabský poloostrov kvôli inšpirácii, no hlavne kvôli materiálom

Na toaletách sú plazmové televízory, kytice ruží, mydlo aj pleťové mliekoDubaj v Spojených arabských emirátoch je veľké mesto, ktoré sa dennodenne

Na toaletách sú plazmové televízory, kytice ruží, mydlo aj pleťové mlieko

Dubaj v Spojených arabských emirátoch je veľké mesto, ktoré sa dennodenne rozrastá. Pre mnohých je synonymom luxusu a bohatstva. Palmový ostrov, ktorý vzniká v mori pri Dubaji, sa stal miestom, na ktorom si kupujú vily a domčeky celebrity z celého sveta... Toto mesto láka aj košickú módnu návrhárku Jitku Mikulovú, ktorá ho navštevuje pravidelne od roku 2000. Naposledy sa do Dubaja vybrala v máji opäť obchodne, no našla si aj čas s manželom a dcérkou oddýchnuť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bola to moja šiesta cesta do Dubaja. Tentoraz som tam strávila 15 dní a po prvý krát som si popri práci aj trochu užila relax s dcérkou a manželom. Plánovala som tiež na pár dní cestu na Srí Lanku, lenže keď sa tam nejde priamo zo Slovenska, ale iba na skok napríklad z Dubaja, možu nastať problémy s vízami späť do Emirátov" prezradila J. Mikulová.

Po prvý krát bola v Dubaji pred šiestimi rokmi. "Mala som pocit, že ak sa chcem vo svojej tvorbe posunúť kamsi ďalej, mala by som vyskúšať nejakú zmenu, nájsť nové materiály a inšpirácie. To, čo som čerpala v Európe, sa mi zdalo už akési použité... Rozhodla som sa hľadať inšpirácie v tom čase pre mňa ešte v neprebádanom oriente. Orient bol pre mňa veľmi zaujímavý. Cítila som, že bude ´in´ a hlavne som sa chcela nechať inšpirovať novými materiálmi. Už vtedy som kupovala látky z tejto časti sveta, no mala som pocit, že to, čo sa odtiaľ dováža, nie je to najlepšie, čo by sa dalo získať. Tak som sa do Dubaja vybrala sama..."

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes ju do tohto mesta láka nie len práca, ale aj priatelia, ktorých za tých niekoľko rokov získala. "Zistila som, že v Dubaji žije mnoho Slovákov. Poznám úžasné Slovenky, ktoré tam pracujú a veľmi sa im darí."

Okrem toho J. Mikulovú fascinuje na Dubaji to, ako sa toto mesto rýchlo mení. "Už som si myslela, že ma Dubaj naozaj neprekvapí, no zase som sa čudovala nad tým, ako je možné, že sa znovu toto mesto tak výrazne zmenilo. Architektúra sa tam mení zo dňa na deň, stále rastú nové a nové mrakodrapy. Manžel, ktorý bol so mnou teraz v Dubaji po prvý krát, povedal, že síce to nie je miesto, na ktoré by sa chcel často vracať, no je rád, že ho videl v daný okamih, lebo je mu jasné, že sa to už nezopakuje. To mesto totiž rastie veľmi rýchlo a jeho podoba je zakaždým iná."

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavba by sa mala ukončiť v roku 2010. Dovtedy musí byť každý pripravený na to, že sa v Dubaji stavia. "Toľko žeriavov a stavenísk pohromade som nikde inde nevidela... Dá sa povedať, že Dubaj je momentálne jedno veľké stavenisko. Bola som sa pozrieť na pláž, na ktorej som bola aj pred štyrmi rokmi. Pamätám si, že vtedy keď som sa kúpala, mala som pred očami len hotel pri pláži, no teraz som videla aj niekoľko nových mrakodrapov... Ten rozdiel je aj za tých pár rokov obrovský.. Nájde sa len niekoľko hotelov pri mori, kde nepočujete hluk zo stavenísk. Človek jednoducho nemá možnosť nebyť súčasťou toho, čo sa v tomto meste deje..."

Orientálne látky

už nevyhľadáva

J. Mikulovú do Dubaja pritiahla možnosť nakupovať kvalitné a výnimočné materiály pre svoje modely. "Dnes už mam vopred jasno s čím chcem pracovat. Mnohé látky ma už totiž prestali oslovovať. Radšej pracujem s farbou a využívam to, že mi tam dokážu zafarbiť materiály do takých farieb, aké napríklad v Európe nezoženiem. Takže si sama vymýšľam farby, ktoré potrebujem. Klasické orientálne látky už nevyhľadávam. Donesiem ich iba vtedy, ak si to nejaká moja zákazníčka vyslovene praje, ale aj tak sa najprv snažím prehovoriť ju na niečo iné, lebo toto už nie je trend. Mne samotnej sa s takýmito materiálmi ťažko robí, keďže v tvorbe som už úplne inde."

Dubaj ponúka viacero možností, ako nakúpiť naozaj kvalitné materiály a látky pre exkluzívne modely. "Ak však človek nevie, ako to tam chodí a kam ísť nakúpiť, ľahko sa môže stať, že si kúpi treťotriedny materiál alebo nakúpi hodváb, ktorý hodvábom vôbec nie je. Keď som bola v Dubaji prvý krát, tak som z rôznych zdrojov nakúpila po metri a látky som namáčala a žehlila. Zisťoval som tiež, ako budú reagovať, či nezafarbia napríklad pri nosení spodnú bielizeň, či nebudú nanič po treťom nosení... Až potom som sa rozhodla, z ktorého nakúpim viac. Keď sa niekto vyberie na nákupy látok do Dubaja, bud nech vsadí na ručne vyšívané materiály, ktoré sú v Európe zbytočne veľmi predražené alebo nechá výber na profesionála...

Počas tohtoročnej návštevy Dubaja rozšírila J. Mikulová svoje kontakty. "Spoznala som sa s dodávateľmi, od ktorých si nakupujú materiály napríklad manželky tamojších šejkov... Vážim si tieto kontakty. Som rada, že mám aj takéto možnosti, lebo takého luxusné a exkluzívne materiály vyzeraju uplne inak, nehovoriac o komforte a udržbe pri nosení. Aby som sa dostala aj k niečomu takému, musela som si za tých niekoľko rokov prejsť všetkým možným. Som rada, že v tamojšom prostredí som už niekam zaradená a viem, čo a ako..."

Mnohí návrhári chodievajú do Dubaja na nákupy... "Nie je to tým, že by tie látky boli oveľa lepšie, ale tam je zdroj výroby kvalitných materiálov. Neďaleko je Pakistan či India, kde sa vyrábajú. Pre mňa však nie je lákavé ísť nakupovať napríklad do Pakistanu, predsa len Dubaj je civilizovanejší... Mnohí ľudia, ktorí sa do Dubaja nasťahovali, si uvedomili, že ak chcú mať prácu, sami si musia vytvoriť príležitosti. Preto začali predávať látky, o ktoré je tam naozaj veľký záujem. Navyše, keď už ste tam, tak aj cena je dostupnejšia, lebo kým sa látky dostanú do Európy, náklady a aj cena narastú..."

Vďaka tomu, že tentoraz J. Mikulová strávila v Dubaji viac času než zvyčajne, mala viac príležitostí získať nové kontakty, objaviť nové zdroje... "Stretla som sa s ľuďmi, ktorí priamo vyrábajú mnohé materiály, s ľuďmi, ktorí maľujú na látky. Mala som viac času a lepšie som ho využila. Navyše tentoraz som si dopriala aj oddych. V Dubaji mám svoje obľúbené pláže, hotely, reštaurácie... Dopriala som si napríklad aj premiéru muzikálu Chicago. Prekvapilo ma však, že nebol prisposobený moslimskej kultúre - celkový erotický podtón mi na Dubaj pripadal nevhodný..."

Kuchyňa s čerstvými koreniami

Aj keď mnohí turisti sa z arabských krajín vracajú s rôznymi žalúdočnými ťažkosťami, v Dubaji sa ničoho podobného báť nemusíte. "Dubaj je v tomto iný, absolútne bezproblémový. Jedávam v luxusných reštauráciách v hoteloch, no nebojím sa dať si fastfood v nejakom obchodnom centre či jedlo z donášky. V Dubaji je fantastická thajská či indická kuchyňa, na ktorej sa mi najviac páči to, že sa v nej používajú čerstvé koreniny, z ktorých mnohé som ani nepoznala. U nás sú ludia zvyknutý na soľ, čierne korenie i vegetu a tým to končí..."

Dubaj je naozaj mimoriadne rušné veľkomesto. "Treba tam riešiť otázku dopravy, pretože šesťprúdové cesty, ktoré ho pretínajú, už nestačia. Viem, že momentálne riešia výstavbu metra, ktoré by malo viesť nad aj pod zemou. Zvyčajne, keď som v Dubaji, tak si požičiam auto. Aj teraz som tak spravila, no priateľka ma upozornila, kedy je ktorý úsek cesty neprejazdný a v zápche by som ostala možno aj štyri hodiny... Z jednej strany mesta na druhú to môže trvať 10 minút ale aj pol dňa..."

Dubaj je bohaté mesto, ktoré ponúka luxus. "Casto sa dá stretnúť s tým, že na toaletách sú plazmové televízory, kytice ruží a okrem mydla aj pleťové mlieko či toaletné stolíky. Niektoré hotely sú s pozlátenými doplnkami. Preto zrejme Dubaj mnohých turistov láka, lebo im dáva pocit, že môžu mať čokoľvek..." No na druhej strane je to moderné mesto bez tradícií. "Počas mojej prvej návštevy som bola v múzeu, kde som sa dobre pobavila - história sa tam začínala písať rokom 1950... Kto má teda rád históriu, na svoje si nepríde. Toto mesto ocení ten, kto má rád pekné veci, chce si poriadne užívať a má dosť peňazí. V Dubaji platí, že nech máte koľkokoľvek peňazí, všetko je málo a nestačí. Pre turistov platí užívajte si a nemajte hranice..."

Fakt, že Dubaj je synonymom luxusu, podnietil mnohé celebrity, aby si v tomto meste kúpili vily, domčeky či apartmány. Ak totiž máte na to, aby ste mali nehnuteľnosť v tomto meste, značí to, že čosi znamenáte... Typickým príkladom je Palmový ostrov - umelý ostrov v tvare palmy, ktorý rastie v mori na pobreží Dubaja, na ktorom si kúpili pozemky manželia David a Victoria Beckhamovci ale aj spevák Robbie Williams či pilot Formuly 1 Ralf Schumacher. "Je to určite lákadlo, no ľudia, ktorí v Dubaji žijú, tvrdia, že je to nedomyslené. Hotely, ktoré stoja blízko ostrova majú teraz špinavé more na plážach. Navyše, ostrov bude spojený s pevninou iba jedným mostom, čo bude zrejme pre dopravu nedostačujúce. Takže domáci sa už teraz obávajú toho, ako to bude... Ale je to samozrejme veľmi atraktívne a mnohé celebrity si tam pokúpili pozemky či rovno domy, vily, apartmány... Stále sa dá nejaký domček si kúpiť, ak chcete, aby bol vašim susedom Michael Jackson... Je to taká istá atrakcia ako napríklad umelá lyžiarska dráha nie je vôbec potrebná, no majú ju... V Dubaji je aj veľké zábavné centrum pre deti. S dcérkou sme boli v hračkárstve, kde boli plyšové zvieratká v skutočnej veľkosti."

Aj keď sú Spojené arabské emiráty moslimskou krajinou, J. Mikulová nikdy nezaznamenala to, že by jej dali miestni pocítiť, že je ženou, ktorú v arabských krajinách vnímajú inak, ako sme zvyknutí v Európe... "K Európankam sa správajú inak. Navyše v tej pozícii, ako tam vystupujem ja, nemajú dôvod sa správať inak. Samozrejme, že ženám, ktoré sa správajú lacno, to dajú pocítiť, no myslím si, že toto platí všade vo svete. Keď som však pred štyrmi rokmi pripravovali väčšiu módnu akciu v Dubaji, pocítila som počas rokovaní, že predsa len ide o arabskú krajinu. Nakoniec to celé padlo, pretože v tom čase bola v perzskom zálive vojna a neodvážili sme sa do Dubaja vycestovať s celou slovenskou výpravou..."

Na jednania na vyššej úrovni nechodí J. Mikulová sama. "Platí, že kto chce v arabskej krajine robiť biznis, musí mať tamojšieho sponzora, ktorý ho zastupuje... Navyše, ak žena chce, aby ju brali ako rovnocennú partnerku, nestačí, keď má 20 či 30 rokov. Až ženu, ktorá má okolo 40, začnú brať vážne, akceptujú ju. Predpokladajú, že má už čosi za sebou, rodinu, dieťa a javí sa im v serióznejšej podobe..."

Do Dubaja sa J. Mikulová chystá koncom roka, alebo začiatkom budúceho vrátiť, pretože v tomto meste má ešte veľké plány... "Pre mňa už Dubaj nie je ďaleko. Z Prahy, kde sa v poslednej dobe zdržujem najviac, je to lietadlom šesť hodín, čo sa mi zdá blízko. Chodievam tam podľa potreby raz-dva krát do roka. Plány sú veľké, hovoriť však o nich zatiaľ nebudem," dodala J. Mikulová na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 887
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 361
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 802
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 658
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 247
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 451
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 233
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 201
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 272
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 264
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop