Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Cesty k duchovnému rozvoju sa dajú nájsť v kolíske jogy v Indii. Pokúšal sa o to aj jogín Gejza TimčákDobrovoľne sa zriekol daru reči, aby sa

Cesty k duchovnému rozvoju sa dajú nájsť v kolíske jogy v Indii. Pokúšal sa o to aj jogín Gejza Timčák

Dobrovoľne sa zriekol daru reči, aby sa mohol ponoriť do samého seba

Keby Gejza Timčák mlčal, tak ako to bolo v jednom z ášramov v Indii, veru by sme sa nič nedozvedeli. Tu doma už nebol dôvod na maunu, čo v podstate znamená vo vyhradenom čase nevypustiť z úst ani len hlásku, nie to ešte slovo. Preto sa mohol so svojimi skúsenosťami podeliť aj s nami.

Trojčlenná skupinka jogínov zo Slovenska navštívila v Indii niekoľko ášramov, teda jogových stredísk, z ktorých každý mal svoje špecifiká. A práve v tom prvom sa Gejza Timčák, mimochodom prezident Slovenskej asociácie jogy, rozhodol dobrovoľne mlčať, čo sa v "jogovom jazyku" interpretuje ako mauna. Nie je to také jednoduché, ako sa to na prvý pohľad zdá, najmä v cudzom, hoci podnetnom prostredí. Aj človeku, ktorý je na to vnútorne pripravený, víria hlavou myšlienky. Necháva ich voľne plynúť ako tichú, pokojnú rieku a sústreďuje sa na pohľad do svojho vnútra. Slová vypustené z jeho úst takto nerušia. Tichým mlčaním sa lepšie dokáže odpútať od kolobehu vonkajších popudov a aj vnútorných pochodov, ktoré sú v ňom.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý deň v Ášrame himalájskej jogy v Rishikeshi, ktorý si zámerne vybrali ako prvý, má svoju štruktúru. Popri "zatvorenej puse" sa adept podriaďuje disciplíne, ktorá v konečnom výsledku pomáha zveľadiť telo aj myseľ. Program zahŕňa fyzické cvičenia, rôzne meditačné cvičenia, špeciálne očistné techniky a sem patrí aj hodinka a pol poludňajšieho voľna.

Šesť hodín spánku stačí na nevyhnutnú regeneráciu. Nočný odpočinok občas naruší nočná meditácia. Stane sa tak vtedy, ak učiteľ usúdi, že pre toho-konkrétneho človeka je práve táto činnosť potrebná pre jeho rozvoj. Nič nie je mechanické, všetko je živé, v pohybe; tak to prikazuje aj indická tradícia. Ak učiteľ dospie k pocitu, že treba urobiť niečo iné, ako určuje program, neváha osloviť adepta a dať mu úlohy.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednu a nie hocijakú - dostal aj G. Timčák. Učiteľ ho požiadal, aby pre všetkých, ktorí boli v ášrame, urobil prednášku. Ocitol sa vo veľmi neobvyklej situácii, lebo prednášky robieva výlučne učiteľ a sadnúť si na jeho stoličku môže privodiť dosť veľké rozpaky. Gejza sa v prednáške vrátil do života dnes už zosnulého jogína Debrababu, s ktorým sa viackrát osobne stretol a zanechal v ňom stopy, z ktorých sa dá sústavne čerpať. "Bol to najväčší jogín akého som v živote stretol," konštatuje G. Timčák. Ľudia v ášrame na neho s dôverou upierali oči. Priblížil ho tak, akoby tento človek stál rovno pred nimi. Cez skúsenosti prednášateľa pochopili jeho veľkosť a silu, ktorú rozsieval.

Ášram v Rishikeshi viedol svami Veda Bharati, nesmierne zaujímavý človek, ktorý vyrastal v rodine, kde sa hovorilo v sanskrte. Je podivuhodné, že tento dnes už iba historický jazyk zostal živý v rodinnom prostredí. Veda Bharati pozná všetky brahmanské texty v origináli, čím sa nemôže pochváliť veľa ľudí ani medzi vzdelancami v Indii. V občianskom živote pôsobil ako literárny vedec, a tak sa vie vžiť do západného spôsobu myslenia, ktorý je značne odlišný od indického. Teraz sa už tento vzdelaný človek venuje iba joge. Ášram, ktorý sa mu podarilo vybudovať leží v predhorí Himalájí a źápadnému adeptovi jogy výborne pomáha zvládnuť prechod z európskych zvyklostí na indické.

Skryť Vypnúť reklamu

Himaláje sú naozaj majestátne. "Už len pohľad na ich končiare napĺňa človeka zvláštnym pocitom," vracia sa do týchto chvíľ G. Timčák. A človeku sa nechce ani veriť, že v jaskynkách tu doteraz žijú jogíni, ktorí svojim spôsobom života chcú dospieť k tomu najvyššiemu duchovnému poznaniu samadhi. V puklinách na úrovni ľadovcov chabo odetí vďaka cvičeniu a meditáciam odolávajú mrazu. Raz za čas schádzajú dole do dediny, kde im aj chudobní ľudia radi prispejú aspoň hrsťou ryže. Celý ich majetok tvorí batôžtek a nádoba na vodu.

Dva a pol dňa sa železnicou presúvali zo severu na juh, aby sa ocitli v tropickom podnebí, kde už o desiatej ráno slnko nemilosrdne páli a na obed je už takmer 40 stupňov. TapovarishtaschramVanditamalai také zložité pomenovanie malo stredisko, kde ich o pol piatej ráno zvolával zvon na mentálne cvičenia. Kto chcel, mohol spať ďalej, nikto ho za to nekáral. Každý sa mohol sám rozhodnúť, ako bude tráviť dni, "...ale my sme sa tam prišli vnútorne rozvíjať," dokresľuje situáciu G. Timčák. Každý si organizoval program sám a to, čo mu prinášalo vnútro, mohol konzultovať s Mahaswi Tathatom, ktorý ášram viedol alebo mohol osloviť niektorého z jeho žiakov.

Slováci navštívili aj stredisko, ktoré ako jediné na svete umožňuje bakalárske a magisterské štúdium jogy. Prijali aj pozvanie dr. Bholeho, ktorý vedie hodiny jogy pre malé skupinky ľudí so špecifickými zdravotnými problémami. Dr. Bhole dokáže z jogy vyseparovať tie najjemnejšie esencie, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie. Vážnejší adepti jogy ho poznajú z niekoľkonásobných pobytov na Slovensku.

"Čo bolo najpodnetnejšie?" zopakuje otázku G. Timčák. "Privykol som si na dlhé, niekoľko hodinové meditácie," hovorí. Po každodennom zhone, ktorému sa ťažko dá vyhnúť, si znova obnovil skúsenosti, ktoré sú v ňom. "A tiež som si uvedomil, že veru rád by som si skúsil takú trojmesačnú maunu (mlčanie). Len kedy na to nájsť čas...," povzdychne si. Vzápätí však vyjadrí presvedčenie, že raz sa mu to určite podarí.

Astrohoroskop o ľuďoch a pre ľudí narodených v znamení Raka

Sú jemní a citliví, aj keď sa uzatvárajú do svojho panciera

Rak romantik (22. jún 22. júl)

Životné heslo: Milujem, teda som.

Ako ho spoznáte: Existujú dva typy Rakov. Jeden je vysoký a štíhly s úzkou tvárou, dlhým nosom a tenkými perami (typ Meryl Streepová). Druhý typ je menší, oblých tvarov s guľatou, mesiačikovitou tvárou (typ Medvedík Pu). Bezpečne sa však dajú spoznať podľa snivých očí ranenej lane, v ktorých sa odráža túžba po večnej láske.

Charakter: Keď pozorujeme správanie sa raka v prírode zistíme, že k cieľu sa nikdy nepribližuje priamočiaro, ale oblúkom. Ak už korisť uchopí, v klepetách ju pevne zovrie a nepustí. Vládcom tozhto znamenia je Mesiac, vďaka ktorému bývajú silne emocionálni, ovplyvniteľní a ľahko podliehajú náladám.Rovnako ako sa menia fázy Mesiaca, tak sa mení aj povaha Raka. Ak má dobrú náladu, svet prijíma s otvorenou náručou, je srdečný a sviežim detským spôsobom zábavný.

Vo svojom vnútri sú veľmi jemní a citliví, aj preto sa pred svetom uzatvárajú do svojho panciera. Sú tiež veľmi podozrievaví, preto svoje vnútro odhalia iba takému človeku, ktorého si overia zo všetkých strán. Rak ťažko znáša kritiku, či už je oprávnená alebo nie. Milujú svoje deti a dlho nad nimi držia ochrannú ruku. Niektorí Raci reagujú opačne opovrhujú rodinným životom. V skutočnosti však utekajú pred tým, čo sa im nedarí získať. S minulosťou sú spätí až natoľko, že nič nedokážu vyhodiť, lebo s každým predmetom je spojená nejaká ich spomienka.

Pre priateľov v núdzi môže byť Rak zosobnením súcitu a porozumenia. Dokáže trpezlivo a pozorne počúvať. Situácia sa mení, ak má Rak zlú náladu. Stáva sa z neho celkom iný človek. Už nikoho nedokáže pochopiť a ešte aj lamentuje, ako práve jemu nikto nerozumie. Všetci mu ubližujú a všetko je proti nemu! Zalezie do kúta a trpí. Rak všetko berie veľmi osobne a človek ho môže aj nechciac ľahko zraniť. Zvykne reagovať precitlivelo a ľahko sa urazí. V takom prípade sa s ním nedá rozumne hovoriť. Lepšie je počkať kým tieto emócie vyprchajú a náš milý Ráčik sa opäť premení na milého a šľachetného človeka.

Čo miluje: Domov a spoločnosť chápajúcich a pozitívne naladených ľudí. Ak si ho chcete získať, zvoľte romantiku. Počiatočnú nedôveru dokáže preklenúť iba čas. Ak si ho získate, stane sa verným a spoľahlivým priateľom.

Čo neznáša: Domov, z ktorého vyprchala láska.

Ako pracuje: Rak má zmysel pre dosiahnutie cieľa rovnako ako Baran; má odhodlanie Býka, imagináciu Ryby a pre neho typickú empatiu spojenú s ctižiadosťou. Jeho šikovné zaobchádzanie s peniazmi je dobrým predpokladom k oslnivej finančnej kariére. Mnoho Rakov nájde uplatnenie v bankovníctve, poisťovníctve, investičných operáciach a v obchode s nehnuteľnosťami. Rak zásadne neriskuje. Dobre on vie, že veľký obchod sa začína ako malý obchod a toho sa drží po celý život. Rak neustále hromadí majetok proti budúcej imaginárnej pohrome. Nikto iný nedokáže tak dobre hospodáriť s financiami ako Rak.

Vzorový hrdina: Homér

Zvláštne znamenie: Kúzlo podmienené silou Mesiaca.

Dobrá rada pre Raka: Viac odvahy!

Dobrá rada pre ostatných: Vyhýbajte sa zle naladeným Rakom, v tom čase sú neznesiteľní.

Brahman je duchovným základom sveta

Slovo brahman má sanskrtský pôvod a ako u väčšiny výrazov, ktoré pochádzajú z tohto jazyka, nie je ľahké vystihnúť jeho podstatu. Výraz brahman sa v preklade približuje zmyslu svätá moc. Pôvodne to bola čarovná formulka, potom sila, ktorú mnohí stotožňujú so svoriteľom sveta. Brahma, zvaný tiež Pradžapati (v zmysle Praotec), vládol nad celým svetovým systémom ako jeho stvoriteľ a zákonodarca. Také boli mytologické viery, ktoré existovali v Indii v časoch Buddhu (600 rokov pred Kristom). Blrahman je duchovný základ sveta, s ktorým je totožná duchovná podstata človeka átman.

Hinduistická tradícia rozlišuje dva stavy Boha Brahmana Saguna a Nirguna. Bhagavadgita posvätná kniha Indov Saguna Brahmana stotožňuje s Bohom Íšvarom, kde vo veršoch hovorí: "Ja dávam teplo, ja zadržiavam a posielam dážď, ja som nesmrteľnosť i smrť, ja som bytie a tiež skrytosť, ó Ardžuna."

Íšvara sa vo vesmíre prejavuje v rôznych podobách. V podobe Slnka vyžaruje teplo, inde vystupuje ako zdanlivá nesmrteľnosť božstiev, aj ako zdanlivá smrť ľudských bytostí v závislosti od ich skutkov (karmy). V tomto stave sa v ňom stretávajú všetky protiklady a konflikty.

K Nirgunovi sa nevzťahuje žiadny stav hmotný ani nehmotný. Je to čisté vedomie, bez začiatku a bez konca.

Sú také miesta, ktoré obývajú zemskí duchovia

Islanďania veria v silu gnómov a elfov

Na Islande, ktorý je presiaknutý prastarými silami, až 60 percent obyvateľstva verí v magické sily zemských aj rastlinných bytostí (gnómov a elfov). Keď sa chystajú stavať dom, komunikujú s nimi a prosia ich o odpustenie, že ich vyrušujú. Neradi by ich vypudili z miest, ktoré obývajú.

V hlavnom meste Reykjaviku dokonca existuje oficiálny elfský zmocnenec. Mestský stavebný úrad ho poveril, aby miesta, ktoré obývajú elfovia, zapracoval do špeciálnych mestských plánov, aby sa dalo predísť necitlivým zásahom pri nových stavebných opatreniach. V meste Grundafijodor miestu, kde podľa nich bývajú zemskí duchovia, priradili samostatné číslo. Je ním kopec, ktorý leží medzi dvoma stavebnými pozemkami a za žiadnych okolností sa na ňom nesmie nič stavať.

Príroda má množstvo tajomstiev a treba sa k nim správať s rešpektom. Veď sme jej súčasťou, rovnako ako elfovia či gnómovia, aj keď dar vidieť ich majú iba vybraní jedinci.

Čínska povesť o tom, ako vznikla ryža

Ázijská kuchyňa je bez ryže nemysliteľná, ale už aj u nás ryža patrí medzi základné potraviny. V Ázii je uctievaná ako žena bohyňa, lebo rovnako ako ona je považovaná za nositeľku života.

V Číne sa zachovala povesť o tom, že v dávnych dobách ryža nevytvárala zrno. Ľudia hladovali, čo si všimla bohyňa Guanyin (čínska podoba indického bódhisatvy). Bohyňa sa z ľútosti a súcitu voči ľuďom tajne vybrala na ryžové pole a zo svojich pŕs vytlačila mlieko, ktoré naplnilo prázdne plevy. Potom stískala ešte silnejšie a ďalšie plevy sa zaplnili zmesou krvi a mlieka. Vraj preto existuje biela aj červená ryža.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 6. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 9 935
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 400
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 202
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 882
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 082
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 851
 7. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 699
 8. Od Česka až po Jadran 3 451
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 749
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 257
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


4 h
Lukašenka udržali pri moci ozbrojené zložky.

Mieria na Ukrajinu alebo do Poľska.


a 2 ďalší 15 h

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
O spoločnosti (týždenný newsletter).

Svet plný marazmu vyvažuje láskavosť medzi konkrétnymi ľuďmi.


16. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop