Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Združená tkanivová banka popri vede a výskume zabezpečuje pre pacientov tkanivové a bunkové implantáty

Komu hrozila amputácia alebo vozík, tomu pomohli jeho vlastnými bunkami Nie je to tak dávno, čo televízie na Slovensku odvysielali šot o tom, že v

Komu hrozila amputácia alebo vozík, tomu pomohli jeho vlastnými bunkami

Nie je to tak dávno, čo televízie na Slovensku odvysielali šot o tom, že v USA sa prostredníctvom tkanív podarilo vytvoriť pacientke nový močový mechúr. Podľa komentára k tejto správe bolo to vraj unikum, ktoré otvára nové možnosti pomoci aj ďalším pacientom. Prednosta Združenej tkanivovej banky Lekárskej fakulty UPJŠ a Fakultnej nemocnice L. Pasteura MVDr. Ján Rosocha, CSc., ktorého sme sa spýtali, či je niečo také možné aj u nás, iba nechápavo pokrútil hlavou. Odkiaľ vraj berieme, že u nás sa niečo také nedá...

Skryť Vypnúť reklamu

"Technicky to síce mohol byť náročný zákrok, no prostredníctvom Združenej tkanivovej banky (ZTB) sme už aj my vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) v Košiciach pomohli mnohým pacientom. A neraz aj vo vážnejšom stave. Nie že by som chcel americkým lekárom brať ich úspech, ale medzi nimi a nami sú dva podstatné rozdiely. Oni sa vedia spropagovať, kým my - na Slovensku - sa so svojimi úspechmi akosi bojíme vyjsť na verejnosť." Druhým rozdielom podľa MVDr. Rosochu je to, že v USA je na všetko, teda aj na výskum, určených oveľa viac peňazí. To prináša prospech nielen pacientom, no v neposlednom rade i financie nemocniciam.

Tkanivové a bunkové inžinierstvo sa už aj u nás dostalo do praxe. Odborníci z tkanivovej banky sa venujú dvom podstatným oblastiam. Ako súčasť LF UPJŠ sa sústreďujú na vedu a výskum a ako súčasť FN LP zabezpečujú tkanivové a bunkové implantáty. Pokiaľ by mali popri výskume a tvorbe implantátov pracovať aj na biznis plánoch, to je fyzicky nezvládnuteľné. "Chýbajú nám partneri a sponzori, ktorí by výskum i vývoj podporovali a pomohli vypracovávať projekty. Peniaze z EÚ sa priam núkajú, len treba spojiť sily a fondy dostatočne využívať. Nie sa zmietať a plakať, že na nič nie je dosť financií. No musia pomôcť všetci, nielen LF UPJŠ a FN LP. Ale aj mesto a Košický samosprávny kraj. Aby sme ´náhradnými´ dielmi dokázali zásobovať ešte viac pacientov i lekárov."

Skryť Vypnúť reklamu

Poslaním ZTB je odber, spracovanie, skladovanie, vyšetrovanie a distribúcia ľudských tkanív a buniek. Darovanie tkanív je určite najvyšším prejavom spolupatričnosti človeka k človeku. Spomínaný vzťah blížneho k inému však ešte nie je takou samozrejmosťou, akou by mohol byť. Hoci už na Slovensku existujú normy, ktoré hovoria, že kto nezanechá písomný zákaz o odobratí orgánov a tkanív, tomu ich po smrti možno na záchranu života iného človeka odobrať.

"Čas vyrovnať sa s odbermi sme potrebovali aj my sami, v kolektíve tkanivovej banky. Určité obdobie preto trvalo, kým sa na tomto pracovisku stabilizoval taký káder ľudí, ktorí sa stotožnili s myšlienkou, že v záujme pomoci jednému pacientovi odoberieme z iného ľudského tela orgán, tkanivá alebo bunky," vraví MVDr. Rosocha. Ľuďom treba tieto citlivé veci vysvetľovať. Inak môže jedna negatívna informácia priniesť veľa škody. "Darovaním orgánov a tkanív by sa dalo ľuďom veľmi pomôcť, a na to treba pamätať."

Skryť Vypnúť reklamu

Za 10 rokov existencie ZTB riešili mnohé problémy. Venovali sa napríklad projektu náhradnej pečene pre pacientov, ktorá by dočasne fungovala mimo jeho tela. Na Slovensku sa z finančného hľadiska, keďže takýto človek by mal nárok na drahšie lieky ako určujú predpisy, nenašiel nikto, kto by sa myšlienky chytil. "Museli sme preto od nej upustiť," vraví MVDr. Rosocha. Dodal, že donedávna sa im nedarilo presadiť sa ani pri ďalších, jednoduchších, napríklad bunkových terapiach. Našťastie, od novembra 2005 platí výnos Európskej komisie. Podľa neho ak má zdravotnícke zariadenie možnosti produkovať bunkové preparáty, môže ich, po splnení stanovených predpisov, použiť. Bez toho, aby na pacientov platili regulatívy o liekoch. To otvára ďalšie možnosti pomoci napríklad pri rôznych kostných defektoch. "Je dosť ľudí, ktorí žili intenzívne, napríklad aj športovali. Potom prišli spomínané defekty, a keďže v iných nemocniciach nemali to, čo máme my, pacientom hrozili amputácie a život invalidov."

Na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva FN LP a Klinike úrazovej chirurgie FN LP dnes hovoria o stovkách pacientov, ktorým sa pomohlo aj bunkovou terapiou. Táto metóda sa dá využiť aj pri niektorých rannejších štádiách ochorenia bedrových kĺbov. "Nainfikovaním" vlastnými bunkami sa podarilo predbehnúť časovú periódu normálnej kostnej regenerácie. Pacienti tak získali aj niekoľko mesiacov naviac, počas ktorých mohli rehabilitovať a začať normálne chodiť. Pri klasickej operácii sa nie vždy musí podariť to, že sa transplantovaná kosť "ujme".

ZTB dokázala pomôcť aj pri stovkách poškodení očí odobratím očných rohoviek od mŕtvych darcov a ich transplantáciou na očných klinikách FN LP i na celom svete. V nejednom prípade pomáha aj pri príprave kmeňových krvotvorných buniek pre transplantáciu a pri ich očistení odstránením nádorových buniek. "Ako prvé pracovisko na Slovensku sme umožnili vykonávať bunkovú terapiu pri kostných a chrupkových léziách. V priebehu niekoľkých týždňov sa z odobratej kostnej drene vypestujú kmeňové bunky, ktoré sa zmiešajú s darcovským neantigénnym, teda neodvrhnuteľným tkanivom. Po mimotelovom zmnožení sa aplikujú do poškodenej kosti alebo bunky chrupky." Nádej svitajá aj pre lyžiarov, ktorí si porania meniskus. Chrupka a meniskus v kolene totiž nepozná samoobnovu, možný je len operačný zásah, pri ktorom pomôže práve bunková terapia z jeho vlastných zdrojov.

Fantastické možnosti sa ponúkajú v regenerácii nervového tkaniva. No tu sa ešte nepodarilo dostať až do klinickej praxe. "I keď existuje v tejto oblasti veľa údajov, nám ešte chýba oficiálna finančná podpora a záujem zo strany vlády, aby nato boli vyčlenené aj patričné prostriedky. Na Slovensku, i keď sme boli prví, čo aplikovali tieto poznatky do klinickej praxe a objavili možnosti pomoci bunkovej terapie, sme dnes skôr v úlohe pozorovateľov. Česi nás svojím prístupom k problému predbiehajú," úprimne sa hnevá MVDr. Rosocha.

ZTB má výbornú spoluprácu s Klinikou ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva na Tr. SNP, Klinikou úrazovej chirurgie a Klinikou stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie na Rastislavovej ulici. "Sú to priekopnícke pracoviská, kde začali túto modernú metódu aplikovať do praxe. Napríklad pri remodelácii kosti po odstránení nádoru, po rekonštrukcii tvárovej časti, pri rázštepoch alebo pri vážnom poradení končatín sa dá pacientom s našou pomocou pomôcť."

Mnohí chorí teda nemusia skončiť aktívny pracovný proces, ani mať viditeľné znaky na tele, ale naďalej môžu užívať život spôsobom, v ktorý už ani nedúfali. Tkanivová banka dosiahla výrazné úspechy pri desiatkach pacientov, ktorí napríklad trpeli bakteriálnym zápalom kostí. Podľa súčasných liečebných možností je toto onemocnenie takmer neliečiteľné. S pomocou ZTB sa podarilo v nejednom prípade dokázať, že takáto terapia môže byť úspešná aj v tomto ťažkom prípade.

"Nedá sa síce generalizovať, lebo medicína je stále konkrétna, individuálna a pri každom pacientovi platí iná forma terapie tohto druhu. No v záujme človeka ich treba aplikovať," tvrdí MVDr. Rosocha. Podľa neho nikto nezbaví povinnosti a zodpovednosti zdravotné poisťovne, ktoré by konečne mali prestať hovoriť len o peniazoch a postupovať v súlade s najmodernejšími trendmi v medicíne. "Nebudujme iba veľké budovy poisťovní. Radšej investujme peniaze do záchrany ľudského života. Prioritami sa musia stať veda, výskum a pomoc chorému človeku," zdôraznil MVDr. Ján Rosocha, CSc.

Pacient sa vrátili do života vďaka bunkovej terapii

Bunkami z bedra pomohli srdcu

K úspechom spolupráce Združenej tkanivovej banky (ZTB) a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb patrí zákrok u pacienta, ktorý mal zníženú výkonnosť ľavej komory. Koronárny bypass by mu síce mohol pomôcť, lenže muž bol po viacerých infarktoch a na srdci mal jazvy. Lekári sa teda rozhodli pre bunkovú terapiu.

Pacientovi, ktorý bol informovaný, čo sa s ním bude diať a so všetkým súhlasil, po uspatí na operačnej sále odobrali z bedrovej časti niekoľko mililitrov kostnej drene. Kým chirurgovia operovali, v ZTB pripravovali bunkový implantát. Pred koncom operácie oznámili, že je hotový a sterilne pripravený. Odobraté bunky potom v priebehu asi 10 minút aplikovali do okrajových oblastí jazvy srdcovej komory. Čiže sa vlastné bunky pacienta očistené o nežiadúce bunky preniesli do miesta, kde sa očakávala neoangiogenéza - novotvorba ciev zabezpečujúcich výživu poškodeného tkaniva. Novinkou pri operácii, ktorá sa udiala pred vyše rokom je, že srdce bolo čiastočne zregenerované. A takýto zákrok sa v Košiciach dovtedy neurobil.

Muž sa cíti veľmi dobre, kvalita jeho života sa výrazne zlepšila. Riadne pracuje, venuje sa koníčkom i rodine. Podľa primára MUDr. Michala Hulmana, ktorý operáciu realizoval, sa tým naštartovala nová éra. "Podobná metóda sa síce nedá uplatniť u každého s ischemickým poškodením srdcového svalu. Rozhoduje mnoho faktorov a podmienok, no určite sa ju chystáme urobiť aj u ďalších pacientov. Úspešná operácia je obrovským povzbudením i nádejou. Ja sám som nerátal, že sa muž bude mať po operácii tak dobre, ako sa má."

Nesedí v invalidnom vozíku, znovu lozí po skalách

Nohu zachránili pred radikálnym riešením

K ďalším, možno až malým zázrakom, keď vlastná bunka pomohla vyhojiť inak neliečiteľný kostný defekt, patrí mladá žena. Jej hobby bolo horolezectvo a práve na skalách utrpela vážny úraz pravej nohy. Kvôli nemu vystriedala niekoľko nemocničných zariadení a všade jej navrhovali radikálny spôsob riešenia problému - amputáciu. Okrem Kliniky traumatológie košickej FNLP na Rastislavovej ulici, kde sa rozhodli, že jej odoberú kmeňové bunky kostnej drene, z nich vytvoria nové bunky, a takto sa jej pokúsia nohu zachrániť. To, že sa to podarilo, dokazuje fotografia zaslaná pacientkou, ktorá znovu lozí po skalách. Síce ešte s vonkajším fixátorom, ale už vo veľmi dobrom stave.

Lekári sa zhodli na tom, že slovami sa dá ťažko opísať to, ak môžu dať človeku nádej. Pokiaľ pacient prejde zo štádia nemožnosti do štádia s celkom odlišnou kvalitou života, je to niečo úžasné. Hoci to vyzeralo tak, že mladá ženy skončí na invalidnom vozíku, dnes chodí po vlastných nohách a nie je nijako obmedzovaná.

Túto metódu uplatnili aj pri mladom mužovi, ktorému pri práci spadla na nohu časť steny. I jemu hrozila amputácia nohy. Aj on dnes chodí ako pred úrazom.

Po podobných zákrokoch síce končatina nevyzerá ako predtým. Lenže to sú už kozmetické defekty, ktoré sa dajú ďalej riešiť. V každom prípade je podstatné to, že kvalita života človeka je aj po úraze taká ako bola predtým. Nemusí sa teda ani psychicky ubíjať, že už nie je to, čo býval. Naopak, je rovnocenný okoliu.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 327
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 084
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 528
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 891
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 431
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 168
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 032
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 754
 9. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 7 672
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 458
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta má problém s poslancami i políciou, obec Hriadky kolabuje

Nezákonne jej predal pozemok. Stiahol exekúciu, odvolanie, nepýta nájomné.

Starosta Ján Vincenčík.
Testovanie v Herľanoch.

Jedna rana do srdca. Priznala sa k vražde syna, dostala 16 rokov

Košický súd vyniesol rozsudok v aprílovom prípade z Michaloviec.

Daniela sa o chvíľu dozvie rozsudok.
Skládka na ulici Československého odboja.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop