Podľa zákona treba na hrobové miesta uzavrieť nájomné zmluvy
Okolo hrobových miest platia od nového roku zmenené predpisy. Vyplývajú zo zákona č. 470/2005 o pohrebníctve. Predtým sa o prenájme hrobového miesta vydalo potvrdenie a faktúra, takže evidencia bola jednoduchšia. Dnes musí byť s dedičom hrobového miesta uzatvorená nájomná zmluva.
Okrem zmluvy sa vedie evidencia, v ktorej, ako uviedol konateľ spoločnosti Karol Kačmáry, majú byť údaje o mŕtvom, vrátane dátumu narodenia, úmrtia, rodného čísla, termínu uloženia pozostatkov, hrobového miesta a hĺbky pochovania. Ďalej záznam o nebezpečnej chorobe, ak ňou bol mŕtvy nakazený. Tiež meno, adresa miesta trvalého pobytu a rodné číslo nájomcu, ak ide o fyzickú osobu; obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo nájomcu, ak ide o právnickú osobu. Dátum uzavretia nájomnej zmluvy, údaje o zmene nájomcu aj o vypovedaní nájomnej zmluvy. Zároveň je prevádzkovateľ povinný vypracovať nový prevádzkový poriadok.
"Uzavretím nájomnej zmluvy prevádzkovateľ pohrebiska prenecháva nájomcovi hrobové miesto na uloženie ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov. Pri novom hrobovom mieste je poplatok 10 591 Sk na 20 rokov. Pri opakovanom nájomnom sa platí 4 046 Sk na 10 rokov." Ak sa pochováva do hrobu, kde je nájomné zaplatené na kratšiu dobu ako 10 rokov, čo je tlecia doba, doplatí sa rozdiel, ktorý do 10 rokov chýba. Tlecia doba je čas, za ktorý sa ľudské pozostatky rozložia. Niektoré podľa K. Kačmáryho tlejú 20 a viac rokov.
"Pri úmrtí nájomcu hrobového miesta majú prednostné právo na uzavretie nájomnej zmluvy dediči. Donedávna to bolo tak, že hrobka zostala tomu, na kom sa dohodli osoby blízke po zosnulom. To však spôsobovalo problémy s určením oprávnenej osoby." Pozostalí prinášali čestné prehlásenia, že sú jediní žijúci príbuzní a chceli prepísať užívacie právo na hrobové miesto na seba. Potom prišli ďalší príbuzní a chceli to isté. Neraz to vyvrcholilo popri hádkach v rodinách až na súde.
Jedným z dôvodov bolo, že sa nájomca rozhodol prenechať hrobové miesto ešte počas svojho života niekomu inému alebo ho predal inej osobe, čím dedičov vydedil.
"Hrobka dnes," pokračuje K. Kačmáry, "predstavuje majetok. Nečudo teda, že dediči sa o ňu hádajú. Neraz nadávajú aj nám. Uzatváranie nájomných zmlúv pritom pomôže urobiť v evidencii poriadok, lebo to, čo sme zdedili, bolo dosť chaotické."
Prevádzkovateľ pohrebiska, teda spoločnosť Rekviem, je povinný počas trvania nájomnej zmluvy zabezpečiť prístup k hrobovému miestu a zdržať sa akýchkoľvek zásahov do hrobového miesta. Okrem prípadov, keď treba zaistiť bezpečné prevádzkovanie pohrebiska. O pripravovanom alebo uskutočnenom zásahu prevádzkovateľ pohrebiska musí písomne informovať nájomcu. Nájomca je zase povinný na vlastné náklady zabezpečovať údržbu hrobového miesta a oznamovať prevádzkovateľovi pohrebiska všetky zmeny údajov potrebné na vedenie evidencie hrobových miest.
"Kvôli uzavretiu nájomnej zmluvy by sa mali pozostalí informovať v kancelárii spoločnosti Rekviem, s. r. o, čo treba urobiť, aby bola dodržaná litera zákona. Vystavenie nájomnej zmluvy je bezplatné, platí sa len pri zmene nájomcu," doplnil K. Kačmáry. Hrobové miesto sa podpisom nájomnej zmluvy nestáva majetkom nájomcu. Tým je len príslušenstvo hrobu či hrobky, teda pomník, váza, lampáš, podstavec, krycia doska, sokel, obruba a panely v zemi.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári