Očistu Čane chcú financovať predajom štrku z dna
Počasie sa konečne umúdrilo a ukazuje nám, ako by asi malo vyzerať leto. Kto má možnosť, voľné chvíle trávi aj pri vode. Buď na kúpaliskách, ktoré sú od minulej soboty v prevádzke alebo pri prírodných vodných plochách. Aká je však na nich nich situácia? Môžeme sa kúpať bez obáv? To bola otázka pre MUDr. Ladislava Kuglu, vedúceho odboru hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
"Z Bukovca sa zatiaľ brali vzorky vody dvakrát a pri oboch boli výsledky vyhovujúce," potešil nás L. Kugla. "Podobne je zatiaľ v poriadku vodná plocha na Sídlisku nad jazerom. Z Čane sme zobrali vzorky len včera, výsledky budú známe o 10 dní." I keď na Čani podľa L. Kuglu k žiadnej zmene k lepšiemu zrejme nedôjde.
Podľa starostu Čane Michala Rečka na obnovu jazera má obec už dávnejšie vypracovaný projekt. "Vlani sme mali s chatármi stretnutie, na ktorom som ich s projektom zoznámil. Na základe toho vytvorili združenie, ktoré prevzalo iniciatívu do svojich rúk. Ako prvé sa chceli postarať o zameranie dna. Pri ňom sa malo zistiť, či je ešte na dne štrk, ktorý by sa mohol vyťažiť, predať a získať peniaze." Pokiaľ má starosta správne informácie, zameranie je už urobené, no ešte nie vyhodnotené. "Obec teda čaká na ďalšie kroky združenia chatárov. Za nás môžem povedať, že urobíme všetko, vrátane vydania súhlasov, aby sa v budúcnosti mohlo rokovať s potenciálnymi investormi, nech jazero znovu slúži rekreantom." Podľa povedaného isté kroky sa teda okolo Čane podnikajú. No toto leto sa tam kúpať bez obáv ešte nebude dať.
Na Sídlisku nad jazerom kvalitu vody v poslednom období zhoršovali sinice, čiže vodný kvet. Nielenže dávali vode nazelenkavú farbu, ale citlivejším ľuďom mohli spôsobiť začervenanie očí a červené fľaky na tele. "Už dva roky sa mestskej časti, ktorá má prevádzku vodnej plochy v správe, darí tento problém zvládnuť reguláciou vodnej hladiny," vraví L. Kugla. A tak sa tam kúpať dá. I keď zase na vlastné riziko kúpajúcich, pretože tam nie je žiadna služba plavčíkov.
Hygienici chcú však "ponaháňať" Povodie Hornádu a Bodvy (PHB), pretože ďalšia známa vodná nádrž - Ružín - je neskutočne špinavá. "Nie obsahom škodlivých látok, v tom sú rozbory v poriadku, kvalita vody vyhovuje. Pláve v nej však veľa všeličoho, od driev cez papiere po umelohmotné fľaše. Hladina skutočne hrozne vyzerá," povzdychol si L. Kugla. Regionálny úrad verejného zdravotníctva za to síce nemôže uložiť PHB pokutu, no ten sa od zodpovednosti ani neodťahuje. Len bude problém hladinu nežiadúcich plávajúcich vecí zbaviť. Možné to bude len fyzicky, teda doslova zbieraním kúska po kúsku. "K tomuto problému negatívne prispieva to, že aj v Hnileckej, aj v Hornádskej doline nad Ružínom, je veľa skládok odpadkov pomerne blízko pri vode. Potom stačí, že sa pri Hnilci dvihne voda a už všetko berie."
Najviac návštevníkov bude zrejme opäť na Bukovci, ktorý pravidelne vyhovuje hygienickým kritériam. "Nie je to však zásluha obce, zariaďuje to Matka Príroda. A tiež nádrže, ktorými voda preteká a kde sa nečistoty zachytia. I preto je v Bukovci kúpanie zväčša v poriadku," dodal MUDr. Ladislav Kugla.
Z vodných nádrží na štrkovisku v Krásnej ani v Geči hygienici vzorky vody neodoberajú, pretože tieto vodné plochy nie sú oficiálne evidovanými miestami kúpania.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári