telefónnych búdok, aby vandali nemali čo ničiť
Denne musia opraviť 10 automatov, sklá vymieňajú dvakrát do mesiaca
Stačí sa prejsť po Hlavnej ulici a pomaly nenájdete jedinú telefónnu búdku, ktorá by nepodľahla vandalom. Svoju mušku mieria na búdky zväčša v noci, kedy majú väčšiu istotu, že ich konanie nebude môcť nikto dosvedčiť. Partia predsa nezradí a mestskí policajti všade byť nemôžu. Výtržníci rozbíjajú automaty, no často a s obľubou si za obeť vyberajú sklenené výplne na dverách a bočných stranách.
Ako nás informoval riaditeľ pre korporátnu komunikáciu Slovenských telekomunikácií Ján Kondáš, v Košiciach prevádzkujú 68 verejných telefónnych automatov. "Sú dni, kedy musia údržbári opraviť až 10 automatov, ktoré sú z rôznych dôvodov nefunkčné," uviedol. No mali by fungovať, nie každý má predsa mobilný telefón. Na službu Slovenských telekomunikácií je stále odkázaný dosť veľký počet zákazníkov. "Čo sa týka poškodených sklenených výplní, tie meníme raz až dvakrát mesačne. Podľa toho, o aký typ kabínky ide, sa cena za novú výplň pohybuje okolo 3 000 Sk."
Niekto si možno povie tri tisícky, to nie je až taký veľký peniaz. Keď si to ale prenásobíme na počet poškodených výplní a na dni, mesiace a rok, narastie z toho celkom "slušná" sumička. Tá by sa mohla využiť inde, na ďalšie skvalitnenie, prípadne aj zlacnenie tejto telekomunikačnej služby. Nočným rozbíjačom je to však jedno. Hlavne, že si zažartovali.
Keďže sklo je materiál, ktorý sa môže pomerne rýchlo poškodiť, zaujímalo nás, či Slovenské telekomunikácie neuvažujú o jeho výmene v telefónnych búdkach za iný. J. Kondáš však potvrdil, že zatiaľ o alternatíve náhrady skla sa iný materiál neuvažujú. "V blízkej budúcnosti by sme však chceli celkovo zmeniť koncept telefónnych kabín," uviedol. Bližšie predstavy ST nešpecifikoval, pretože na nápadoch a návrhoch sa ešte len pracuje. Do života by ich chceli uviesť už možno v budúcom roku.
Dnes sa venujeme aj téme lavičiek v centrálnej zóne. Viacerí, najmä starší občania, majú totiž pocit, že by ich mohlo byť na Hlavnej ulici viac. Ako nás informovala Ružena Slivová, prevádzková námestníčka riaditeľa Správy mestskej zelene, na Hlavnej ulici je momentálne 101 parkových lavíc. Ďalších 6 je na voľne prístupnom nádvorí historickej radnice. "Oproti minulému roku, kedy ich bolo 85, je teraz v pešej zóne o 16 lavičiek viac. Snažili sme sa ich rozložiť v parkoch a na Hlavnej od Immaculaty smerom k OD Tesco tak, aby sa dodržali aj požiadavky historického centra. V parkoch je možností na sedenie dostatok. Pokiaľ majú obyvatelia pocit, že na Hlavnej ulici lavičky chýbajú, Správa mestskej zelene môže pouvažovať o pridaní ďalších 4 až 6 kusov v úseku od Immaculaty po Tesco."
Cena jednej lavice je 4 929 Sk. Na rozdiel od telefónnych búdok nie sú až takým častým terčom vandalov.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári