merajú cestu tisíce ľudí z rôznych kútov Slovenska, no aj z okolitých krajín. V úlohe pútnikov prichádzajú na Mariánsku horu vojaci aj politici. Tohtoročná púť, ktorá sa uskutoční počas nasledujúceho víkendu 1. a 2. júla, ssa nesie v znamení 230. výročia založenia Spišskej diecézy.
Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. Z týchto čias pochádzajú prvé zmienky o tomto pútnickom mieste a zhromažďovaní mariánskych ctiteľov. Roku 1247 bola postavená prvá kaplnka (kostolík) na Olivetskej hore, pravdepodobne ako prejav vďaky Božej Matke za záchranu mnohých životov pred vpádom Tatárov. V roku 1311 do Levoče prichádzajú františkáni - minoriti, ktorí zaviedli sviatok Navštívenia Panny Márie. O 11 rokov neskôr opravili kaplnku na Mariánskej hore. V druhej polovici 15. storočia malý kostol na Mariánskej hore nestačil kapacitne a okrem toho hrozilo jeho zrútenie. Farár Servác v roku 1470 kostol zväčšil, čiastočne prebudoval a krátko nato kostol dostal dnešnú gotickú milostivú sochu Panny Márie. V tej dobe už bol pri kostole aj strážny domček. Púte na Mariánsku horu neprestali ani počas reformácie.
Oživenie pútí nastalo po rekatolizácii v 17. storočí. Kostol bol viackrát prebudovaný a rozšírený, na Mariánskej hore pribudol druhý kostol. Začiatkom 19. storočia postavil levočský farár Ján Ehrnsperger tretí kostol na Mariánskej hore. Neskôr tu vybudovali drevenú kaplnku pre veriacich východného obradu gréckokatolíkov. Súčasný pútnický kostol začali stavať z milodarov veriacich v roku 1906 a dokončili ho v júli 1922. Nový kostol slávnostne posvätil biskup Ján Vojtaššák. Plány levočského farára Jozefa Vojtasa rozšíriť pútnické miesto o rehoľný a exercičný dom zlyhali po druhej svetovej vojne vzhľadom na politické pomery. Podarilo sa ich zrealizovať až po páde komunizmu v roku 1989 terajšiemu levočskému dekanovi Františkovi Dlugošovi. Pápež Ján Pavol II. povýšil v roku 1984 pútnický chrám na Mariánskej hore na menšiu baziliku bazilika minor. Najväčšia päť sa tu uskutočnila v roku 1995 za prítomnosti pápeža Jána Pavla II., kedy do Levoče prišlo vyše 650-tisíc pútnikov.
František Dluhoš vydal v roku 2000 podrobné dejiny Mariánskej hory v Levoči. Je to prvá monografia o tomto pútnickom mieste, predstavujúca dejiny mariánskeho kultu v Levoči i jeho vplyv na náboženstvo Slovákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári