Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb. Išlo o unikátnu operáciu, aká sa na Slovensku uskutočnila vôbec po prvýkrát. Košickým kardiochirurgom s ňou pomáhal český expert Ján Pirk, ktorý ich pred časom v tejto technike zaškoľoval.
"Mladý muž dostal infarkt pred necelými dvoma týždňami pri futbale. Po opakovaných resuscitáciách bol dovezený do nášho ústavu, pričom sme mu urobili dva bypasy. Vzhľadom na to, že došlo k trvalému poškodeniu ľavej komory, ktorá zlyhávala, rozhodli sme sa pre implantáciu jej podpory. Dá sa povedať, že pacient má teraz polovicu srdca umelého - funkciu jednej komory nahrádza čerpadlo," konštatoval na včerajšej tlačovej besede primár kradiochirurgického oddelenia VUSCH Michal Hulman (na snímke).
Ako objasnil, systém mechanickej podpory srdca v tvare písmena U má pacient vo svojom vnútri, z tela mu trčí iba káblik na prenos informácií a na dobíjanie elektrického prúdu. Na ten je mladý muž odteraz plne odkázaný. Poháňa totiž riadiacu jednotku veľkosti troch mobilných telefónov pripevnenú k jeho opasku. Pri pohybe vonku budú čerpadlo poháňať baterky. Lekári musia teraz pána Františka naučiť zariadenie obsluhovať a vyriešiť problém s výpadkom elektrického prúdu. Vzhľadom na zmenu, ktorá v jeho živote nečakane nastala, ho na prechod do domáceho prostredia musí pripraviť psychológ.
"Pacient strávi v nemocnici ešte asi dva týždne, pričom ho musíme pripraviť na to, že z pôvodne plného zdravia príde domov s istým obmedzením a bude závislý na elektrickom prúde. S tým sa musí on i jeho rodina vysporiadať," poznamenal primár OAIM Albert Hermely.
Operácií, ktorú muž podstúpil, sa dosiaľ uskutočnilo vo svete asi len 350. Výnimočnosť systému vyvinutého americkou firmou spočíva v tom, že je ako prvý operovateľný do pacienta. Umožní mu prežiť do času, kým sa jeho ľavá komora nenaštartuje, čo je však málo pravdepodobné, alebo kým nepodstúpi transplantáciu srdca.
Operačný výkon trval podľa lekárov asi tri a pol hodiny a podieľalo sa na ňom vyše desať zdravotníkov, vrátane piatich chirurgov. Z nich sa traja venovali iba zloženiu a príprave zariadenia, ktoré bude namiesto poškodenej komory pumpovať krv do aorty, hlavnej cievy odvádzajúcej krv zo srdca do celého tela. Mechanickú podporu srdca v hodnote vyše troch miliónov korún uhradí zdravotná poisťovňa, dve riadiace jednotky v rovnakej hodnote venovala Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach 1. Nadácia srdcovej chirurgie.
MEDZITITUL: František: Som šťastný, že žijem!
Dvadsaťsedemročný František z Komároviec je ženatý a má dvojročnú dcérku Nikolku, na ktorú sa už veľmi teší. Uvedomuje si, že sa jeho život vážne zmenil, no vie aj to, že už tu nemusel byť.
"Nikdy v živote by si nebol pomyslel, že taký mladý človek ako ja môže dostať infarkt. Dúfam, že mi Pánbožko pomôže a všetko bude dobré. Som šťastný, že žijem," povedal nám včera.
Podľa lekárov bude môcť žiť viac-menej plnohodnotný život, aj keď s istými obmedzeniami. Nebude môcť napríklad vykonávať ťažkú manuálnu prácu a ani plávať, no rekreačne športovať áno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári