záverečné dni svojho pôsobenia na poste ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. Keďže ešte zopár dní či týždňov bude mať na starosti aj rómsku problematiku, zaujímalo nás po jej návšteve Detského domova na Hurbanovej ulici v Košiciach, čo môže urobiť dosluhujúca alebo budúca slovenská vláda s tým, aby sa na východe Slovenska neopakovali rómske nepokoje zo začiatku roka 2004.
"Tie nepokoje vznikli i preto, že sa Rómom siahlo na dávky, ktoré sú dnes veľmi správne podmienené chodením detí do škôl. Vzbúrili sa rodičia, lebo tie dávky už nedostávali úplne samozrejme. Pozrite, ani francúzska alebo nemecká vláda vám nedá žiadne záruky, že sa u nich nebudú opakovať nepokoje alebo štrajky lekárov."
Ako nám trochu nadnesene povedala, na rómsku otázku by už konečna mala zaznieť rómska odpoveď. Tá by podľa nej mohla spočívať v tom, že vláda a parlament pripravia také opatrenia, ktoré sa dotknú všetkých skupín Rómov, či už integrovaných, alebo separovaných so špeciálnym zreteľom na obyvateľov segregovaných osád.
"Pokiaľ budú existovať tieto segregované osady, zrejme aj naďalej sa nám budú rodiť mentálne alebo fyzicky postihnuté deti. To je jednoducho fakt. Žiaľ, niektoré rómske deti, čo vidíme aj v tunajšom detskom domove, sú natoľko geneticky poznačené, že sa už nikdy nedokážu začleniť do normálneho života. Čo sa týka pracovných návykov dospelých Rómov, pokiaľ ich nezačleníme minimálne na aktivačné práce, resp. na medzitrh práce, kde sa ich sociálna dávka bude kombinovať so mzdou a zároveň ich deti neprinútime denne navštevovať školy, nikdy tento problém nezmetieme zo stola. Z tohto začarovaného kruhu vidím len toto riešenie."
I. Radičová sa prihovára za také riešenie, kde by vyplácanie sociálnych dávok pre nezamestnaných Rómov nielen v osadách bolo podmienené ich aspoň čiastkovými pracovnými alebo vzdelávacími aktivitami.
"Rómovia musia aj sami niečo urobiť preto, aby dostávali sociálne dávky. Čiže nielen ich deti, ale aj rodičia by sa mali vzdelávať, zabezpečiť doma aspoň elementárne hygienické návyky a pravidelne posielať svoje deti do školy. Je to prvý krok k tomu, aby aj dospelí Rómovia začali byť aktívni. Obávam sa, že to riešenie nie je krátkodobé, ale že pôjde o beh na dlhé trate. Určite to nebude skoro, lebo osady nevznikli včera, ale všade v Európe ide o veľký problém, ktorý sa ťažko rieši. Vieme už, že nalievanie peňazí nie je riešenie..."
EÚ aj súkromní donori dávajú veľké peniaze na riešenie rómskej problematiky, no namiesto zlepšenia života v rómskych osadách skončí väčšina z nich na nič nehovoriacich konferenciách alebo v súkromných vreckách. Ministerka však takýto názor úplne nezdieľala.
"Mám pocit, že je to taký mýtus. Skôr ide o to, či nasmerovanie týchto zdrojov je efektívne. Môžem vám povedať príklady nemnohých obcí najmä na východnom Slovensku ako Žehra, Rudňany, Spišský Hrhov a ďalšie, kde ešte pred troma rokmi bola osada, ale teraz už nie je. Práve v nich je ukážka toho, ako zmysluplne boli využité financie. Tie môžu byť príkladom aj pre tých ďalších, aby nasledovali tento vzor. V minulosti bol pokus dať financie priamo Rómom cez ich agentúru v Košiciach a videli ste, ako to dopadlo... Stávajú sa aj takéto veci, no bola by som nerada, keby sa z jedného zlého príkladu usudzovalo, že všetky snaženia sú neúspešné. V jednej tretine segregovaných osád je viditeľný posun k zlepšeniu situácie. Verím, že sa toto číslo bude už len zvyšovať," dodala ministerka I. Radičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári