nemocnici. Zriadili ho na Oddelení detskej neurológie a v prevádzke je iba niekoľko dní. Ako odznelo na včerajšej tlačovej besede, detským pacientom slúžia od júna úplne nové EEG prístroje v hodnote 2,5 milióna korún. Štvrtinu na ich zakúpenie poskytli sponzori, pričom pomohli aj príspevky mnohých Košičanov, ktorí podporili verejnú zbierku vyhlásenú neziskovým fondom Iskierka pomoci. V rámci projektu "Pre naše deti" sa tiež uskutočnili dva koncerty v košickom Štátnom divadle na propagáciu tejto myšlienky.
EEG prístroj pomocou elektród na povrchu hlavy sníma elektrické potenciály tvorené v mozgovom tkanive. Ich grafickú podobu je možné previesť na papier alebo na monitor počítača. Keďže sa chorobné procesy prejavujú zmenami EEG krivky, prístrojová technika ich umožňuje zistiť a odhalí tiež úroveň vývoja nervového systému dieťaťa. Využíva sa pri diagnostike epilepsie, stavov bezvedomia nejasného pôvodu, úrazov hlavy, poruchách spánku, zápalových ochoreniach a opuchoch mozgu či neuropsychických prejavoch.
Na Oddelení detskej neurológie DFN sa elektroencefalografia využíva už viac než štyridsať rokov a jeho pracovníci majú podľa primára Ladislava Bratského najbohatšie skúsenosti s EEG u detských pacientov na Slovensku. Ročne urobia 4300 vyšetrení a špičkovú techniku, ktorá nahradila starú, veľmi ocenia. Donedávna používané EEG prístroje už totiž nestačili kapacitne na počet vyšetrení a novšie navyše znižujú riziko nesprávnej interpretácie záznamu a umožňujú aj dlhodobé sledovanie EEG. Toto všetko prispieva k rýchlejšej a presnejšej diagnostike i cielenejšej a úspešnejšej liečbe.
"EEG sa nedá nahradiť žiadnou inou vyšetrovacou metódou. Vyšetrenia akými sú počítačová tomografia, magnetická rezonancia, angiografia, alebo utrazvuk síce ukazujú štrukturálne zmeny v mozgovom tkanive, ale nehovoria o elektrickej činnosti mozgu a jeho vývine," zdôraznil Ladislav Bratský.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári