užívatelia nehnuteľností sú povinní zabezpečiť deratizáciu proti hlodavcom minimálne raz ročne v čase určenom mestom verejným oznamom. Sú povinní preukázať, že ju vykonali v stanovenej lehote a v prípade potreby musia zabezpečiť aj dezinsekciu.
"Táto činnosť nebola doteraz koordinovaná, jednotlivé mestské časti si deratizáciu zabezpečovali samostatne v rôznych termínoch, čo nebolo dosť účinné. Teraz to na seba preberá mesto. V súčasnosti sa monitoruje situácia, rokuje sa s mestskými časťami a správcami a vlastníkmi nehnuteľností, vodárňami i tepelným hospodárstvom. V októbri by sa mala uskutočniť celoplošná deratizácia. Chceme to pripraviť v dostatočnom predstihu," uviedol tlačový hovorca magistrátu Tibor Ičo.
Ako nám potvrdil referent odpadového hospodárstva magistrátu Ing. Peter Hrmo, zvýšený výskyt hlodavcov je v lokalitách, kde sa hromadí odpad. Oproti minulým rokom nezaznamenávajú nič mimoriadne. Deratizáciou v jednom období chce mesto dosiahnuť vyššiu účinnosť, ale o alarmujúcom stave premnoženia nemôže byť reč. Ojedinelé prípady sa stále vyskytnú. Potkany sa zdržiavajú pri kontajneroch, v šachtách, teda všade, kde je zdroj potravy. Deratizácia má ich počet eliminovať.
Napríklad na Západe si zodpovední pracovníci úradu nemyslia, že by bol dôvod na paniku. Nikto im nehlásil, že by špacírovali pri blokoch. Potkany im neznepríjemňujú život. Na KVP robili deratizáciu minulý mesiac a sú presvedčení, že sa ich počet dokonca znížil. Ešte by sa to zlepšilo, keby sa robila aj dezinfekcia kontajnerov. Aktivační pracovníci dočisťujú aj stanovištia od odpadu, aby sa im nevytvárali vhodné podmienky. Je to tak ako po iné roky. Boj s nimi zvádzajú dvakrát ročne a týchto nevítaných spoluobyvateľov prenasledujú pravidelne, čo sa vypláca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári