dvojkolesové tátoše. Rovnako, ako pre niekoho napríklad hory, iného počítače. Nie je tomu tak dávno čo putovali naprieč Slovenskom s finančnou pomocou určenou obetiam nešťastia Černobyľu. Rovnako ako to pred nimi urobili napríklad speváci, športovci a mnohí ďalší. Budú sa na nich ľudia preto inak pozerať? Zmenia svoj názor? Odpovieme si sami - skôr nie ako áno. Rozhodli sme sa pátrať po príčinách. Stretnutie sme si dohodli s prezidentom prešovského MC klubu Free Brothers. Volá sa Peter Luterančík, ale stovky ľudí na Slovensku ho už roky oslovujú prezývkou Cibo.
"Sme partia ľudí, ktorým učarovali motorky a spôsob života s nimi spojený. Zrazy po rôznych kútoch našej krajiny, hudba, dobrá nálada. Vznik nášho klubu sa oficiálne datuje od 1. januára 2000. Spolupracujeme s ďalšími štyrmi podobnými zostúpeniami na Slovensku. S prešovským Wilde Horses a bratislavským Red Devils. Ďalšími do partie sú Intruders MC z Nových Zámkov a Faraons MC zo Sekulí (Záhorie - pozn. aut.). Sme zoskupení v združení pod názvom Slovakia MC. Existuje aj rad ďalších klubov, no nie sú jeho členmi," prezrádza úvodné zaujímavé informácie muž s netradičným povolaním, akému sa v drvivej väčšine venujú iba ženy. "Osobne poznám v Prešove len jedného kaderníka, no možno sú tu aj ďalší, preto nebudem hovoriť žiadne konkrétne číslo," odpovedá na zvedavú otázku.
Späť k motorkám. "MC-čkari" majú prísne pravidlá týkajúce sa vzhľadu loga klubu. Tiež o nutnosti konzultácie v prípade navrhovania loga záujemcu o nové členstvo v MC SLOVAKIA. "Nie je to výmysel niekoľkých ľudí na Slovensku. Je to takto zaužívané už niekoľko desiatok rokov na celom svet.e" V MC kluboch je dovolená iba registrácia mužov. Nejde vraj o žiadnu formu diskriminácie, žena však neznesie toľko čo muž. "A nielen to. Skutočne sme výborní priatelia, skoro ako bratia. No a slovo brat je mužského rodu. Kto by chcel ešte nejaké bližšie vysvetlenie, nech si ma vyhľadá a rád mu to vysvetlím," vraví Cibo.
Niet teda pochýb o tom, že motorky sú pre spomínaných pánov takpovediac drogou. Samozrejme legálnou, nie zakázanou. Prečo ich teda mnohí ľudia nemajú v láske? Cibo ponúka vysvetlenie. V amerických filmoch sú podľa neho motorkári často opisovaní ako členovia gangov, obchodujúcich so zbraňami, bielym mäsom či drogami. "Nie je nič ľahšie než uveriť tomu, že robíme to isté. Ja však tvrdím, že každý je zodpovedný sám za seba. Či je to niekto z nás, alebo úplne cudzí. Rozhodnutie je vždy na jednotlivcovi. Chodím často do barov a pre tých, ktorí to o nás šíria, mám len jediný odkaz. Nech sa presvedčia čo robia v nočných hodinách ich deti." On a jeho "bratia" jednoducho milujú určitú formu voľnosti, slobody, akú im ponúka jazda na dvoch kolesách. No a tú im zasa niektorí akoby závideli. "Nemusíme stáť v dopravných zápchach, čo je fantastické. Rovnako sa môžeme pred semaformi prekľučkovať čím viac dopredu. A toto už niektorí vodiči nemôžu prehltnúť. Neraz sa zámerne snažia zastať v pruhu tak, aby nám znemožnili okolo nich prejsť."
Predseda Free Brothers MC Slovakia hovoril otvorene aj o neduhoch jeho členov. "Aj my sme sa už v krčme pobili, alebo sa nevhodne správali. Už sme spôsobili aj hmotné škody, no vždy sme za ne zaplatili. S tým ale motorky nemajú nič spoločné, veď to isté sa stane hocikomu. V našich kluboch po celom Slovensku nájdete vysokoškolsky vzdelaných ľudí, dokonca aj právnikov, lekárov, počítačových expertov. Motorka bola proste odjakživa prejavom rebelanstva, veľa ľudí v nej vidia všeobecné zlo, hoci na to nemajú dôvod."
Cibo, ako aj všetci ostatní muži s rovnakou krvnou skupinou, by vedeli celé hodiny rozprávať, čo pre nich znamená samotná jazda... "Je to o fantastickej akcelerácii, z nuly na dvesto kilometrov zrýchlime za jedenásť sekúnd. Čo sa týka samotnej rýchlosti, nebavme sa o dvesto kilometroch za hodinu, ale o 53 metroch za sekundu. Je to iný svet," vyznal sa muž, ktorého jedna sezóna stojí zhruba od 60-tisíc korún. No a čo vlastne sezóna ako taká obnáša? "Ako som už spomenul, ide predovšetkým o niekoľko zrazov s kolegami z ostatných klubov. Na nich sa rozprávame o vážnych veciach, riešime prípadné problémy, plánujeme budúcnosť. Potom ale nechýba ani zábava. Rôzne súťaže, vystúpenia amatérskych skupín, tanec, chutné jedlo, niečo na zahriatie. Produkciu nášho klubu sú každoročné akcie pod názvom Derilium Tremens. Po dvoch ročníkoch strávených na Branisku sa v auguste tohto roku stretneme v Tatranskej Lomnici," dodáva motorkár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári