Amosovi Komenskom.
1941 - v Palúdzke sa narodil prozaik, literárny kritik Pavel Vilikovský, výrazný predstaviteľ súčasnej slovenskej literatúry. Pracoval v Slovenských pohľadoch, vo vydavateľstve Tatran, v Romboide a v Readerďs Digest. Prekladá z anglickej a americkej literatúry.
1941 - vo Varšave sa narodil poľský režisér a scenárista Krzysztof Kieślowski. Réžiu študoval v Lodži. Presadil sa ako dokumentarista, po televíznych hraných filmoch: Podchod, Personál, Pokoj získal medzinárodné uznanie filmovými úvahami o morálne etických otázkach. Prednášal na Univerzite v Katoviciach. Zomrel 13. marca 1996 vo Varšave.
1944 - v meste Clearwater, USA, zomrel slovenský politik Milan Hodža. Študoval právo na univerzite v Budapešti a Kluži, filozofiu vo Viedni. Začínal ako novinár, bol profesorom novovekých dejín na Univerzite Komenského v Bratislave. V emigrácii sa zasadzoval za obnovenie československej štátnosti a rozvinul víziu spolupráce stredoeurópskych krajín. Nositeľ najvyšších štátnych vyznamenaní Francúzska, Poľska, Juhoslávie a Rumunska. Pochovaný bol na Českom cintoríne v Chicagu, v júni 2002 previezli jeho pozostatky na Národný cintorín v Martine. Narodil sa 1. februára 1878 v Sučanoch.
1950 - v Prahe popravili českú političku, právničku Miladu Horákovú. Počas vojny sa zapojila do protifašistického odboja a bola väznená v koncentračnom tábore. V súvislosti s komunistickými represiami bola zatknutá a obvinili ju z velezrady a špionáže. V zinscenovanom procese bola odsúdená na trest smrti a popravená. Rozsudok vyvolal protesty demokratickej verejnosti celého sveta, v r. 1968 bol zrušený a v r. 1990 bola Horáková súdne rehabilitovaná. Narodila sa 25. decembra 1901 v Prahe.
1950 - spolu s Miladou Horákovou popravili estetika, historika a kritika Záviša Kalandru, bývalého štábneho strážmajstra SNB Jana Bouchala a podnikateľa Oldřicha Pecla.
1954 - skončil sa prvý ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa tak stali popri Pretekoch mieru druhým najvýznamnejším cyklistickým podujatím na území ČSR. Víťazom prvého ročníka bol Vlastimil Ružička.
1968 - v Literárních listech a niekoľkých ďalších českých novinách zverejnili manifest 2000 slov, ktorý štylizoval prozaik Ludvík Vaculík. Manifest požadoval záruky pre dovtedajší demokratizačný proces, začatý Pražskou jarou, jeho pokračovanie a prehĺbenie.
1991 - Srbsko neúspešne zaútočilo na Chorvátsko a Slovinsko dva dni potom, ako oba štáty vystúpili zo zväzku federatívnej Juhoslávie. Začala sa tak dlhoročná bratovražedná vojna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári