Košice - Telefónne linky tiesňového volania, ako napovedá už samotný názov, slúžia ľuďom v núdzi. Sú však medzi nami aj jedinci, ktorí to akosi stále
Miroslav Sambor
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nevedia (alebo nechcú) pochopiť. Vykrúcajú telefónne čísla operátorov a robia si žarty z hasičov, prípadne záchranky. Tak ako doposiaľ neznámy muž, ktorý si v nedeľu po 22.00 hod. vystrelil z polície, hasičov i záchranárov.
"Volal z telefónnej búdky," povedal nám operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. "Nám oznámil, že v lokalite Vyšný Dvor v Krásnej nad Hornádom horí budova. Potom zalarmoval políciu s tým, že sa na uvedenom mieste ozýva streľba. A do tretice privolal aj záchranku. Tvrdil, že v lokalite došlo k opareniu dieťaťa."
Operační nemali dôvod nereagovať na hlásenia, okrem toho musia vždy každé jedno overiť. Keď však v tomto prípade výjazdové skupiny dorazili na miesto, kde malo dôjsť naraz k požiaru, streľbe a poraneniu dieťaťa, zistili, že si z nich neznámy telefonista riadne vystrelil. Nás preto zaujímalo, ako môže byť po vypátraní potrestaný.
"Od začiatku roka evidujeme dvadsať planých poplachov, z toho boli tri preukázateľné zneužitia jednotky," zdôraznil riaditeľ OR HaZZ Košice Jozef Bodnár. "Čo sa týka nákladov, ktoré by mal v prípade vypátrania anonym zaplatiť, dá sa to vyčísliť len ťažko. Záleží to od viacerých faktov. Preplatiť by sme mu mohli dať spotrebované pohonné hmoty, prípadne by mal do výslednej sumy zarátanú aj amortizáciu výjazdového vozidla."
Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jany Demjanovičovej, hlásenia, ktoré sa neskôr ukážu ako nepravdivé, len zbytočne pridávajú policajtom prácu. Musia zistiť, či anonym spôsobil škodu, respektíve či to nemalo iné následky. Páchateľa potom môžu obviniť napríklad zo šírenia poplašnej správy podľa § 361 Trestného zákona. Vtedy by mu hrozil trest odňatia slobody od jedného do piatich rokov.
Z anonymných telefonátov nemajú radosť ani na záchranke. Ako nás informovala námestníčka riaditeľa Beáta Bodnárová, na operačnom stredisku majú šesť telefónov. "Len u jednej operátorky zvoní telefón priemerne dvadsaťdvakrát za hodinu," skonštatovala B. Bonárová. "Z toho aspoň dvanásť volaní je možné považovať za zneužitie."
Pracovníci linky tiesňového volania 112 majú podobné skúsenosti, ale v oveľa väčšom rozsahu. Od začiatku roka evidujú na operačnom 437 346 volaní, z toho len 4,8 percenta bolo oprávnených. V opačných prípadoch hrozí telefonujúcim pokuta vo výške 50 000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári