služby Košice. Zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami má už podpísané, chýbajú však zmluvy s viacerými zdravotníckymi a sociálnymi zariadeniami.
"Prechod dopravnej zdravotnej služby na našu spoločnosť sa udial bez väčších problémov a myslím, že ľudia by mali pocítiť zmenu k lepšiemu. Jednak skvalitnením vozového parku a tiež skrátením čakacích dôb. Štvor- až päťhodinové čakanie by už malo byť minulosťou, no nejaké čakacie doby na sanitku predsa len sú. Najväčšie komplikácie pri prebratí tejto služby súviseli s tým, že zdravotnícke a sociálne zariadenia boli zvyknuté na určitý systém a nevedeli o zmene. Stále preto niektoré volajú na plánovaný prevoz záchrannú službu. Tiež sa nám stáva, že naopak nás volajú na urgentný prevoz, čo nie je v našej kompetencii," hovorí konateľka spoločnosti Zdravotná doprava Košice Ľubomíra Karasová.
Laici, ale i zdravotnícke a sociálne zariadenia neraz nemajú prehľad o tom, čo sú indikačné kritériá na dopravu dopravnou zdravotnou službou, rýchlou zdravotnou službou alebo lekárskou službou prvej pomoci. Mýlia si ich a volajú na dopravnú službu kvôli prepravám indikovaným na záchranku a naopak.
Kedy volať ktoré číslo?
Záchrannú službu volajte iba k akútnym prevozom pri priamom ohrození života. Číslo 155 je namieste vytáčať napríklad pri bezvedomí, otravách, infarktových stavoch, vysokom krvnom tlaku, záchvatoch.
Pri bežných úrazoch, vysokých teplotách či kolikách zasahuje Lekárska služba prvej pomoci. Telefonický kontakt na ňu je 16 183.
Prepravy dopravnou zdravotnou službou sú vždy plánované napríklad prevoz pacienta na dialýzu, odvoz z nemocnice či preprava špeciálneho zdravotníckeho materiálu a krvi. Čísla na dispečing sú 681 4464 a 615 2994.
Zdravotná doprava Košice spláca dlh Sociálnej poisťovni
Čitatelia nás upozornili na to, že Zdravotná doprava Košice je dlžníkom Sociálnej poisťovne. Jej dlh k 31. marcu predstavuje bezmála osemstotisíc korún.
"Reálne platíme poistné za našich zamestnancov načas. Spomínaný nedoplatok vznikol za poistné v prvom polroku minulého roku, keď sme sa dostali do platobnej neschopnosti. Súviselo to s tým, že sme spustili v Šaci popri zdravotno-dopravnej službe aj stanicu rýchlej zdravotnej služby. Záchranku sme prevádzkovali jeden mesiac, ale museli sme túto činnosť ukončiť kvôli sporom so Záchrannou službou Košice o región. Zdravotné poisťovne nám pritom zrealizované výkony neuhradili, takže sme vykázali veľkú stratu. Kúpili sme totiž dve nové sanitné vozidlá a prijali potrebný personál, ktorý sme museli vyplatiť," reagovala konateľka spoločnosti Ľubomíra Karasová na otázku, ako dlh vznikol.
Podľa nej spôsobila čiastočné finančné problémy spoločnosti aj skutočnosť, že zdravotné poisťovne dopravno-zdravotnú službu limitovali. Pacientom však prevádzkovateľ tejto služby nemohol ku koncu mesiaca povedať, že ich neprevezie na dialýzu alebo z nemocnice domov. Suma nadlimitných výkonov za minulý rok je 720-tisíc korún, čo je viac než vzniknutý dlh voči Sociálnej poisťovni bez penále. Ak by boli tieto výkony uhradené, dlh by podľa Ľ. Karasovej vôbec nevznikol. Spoločnosť však má záujem vyrovnať ho a s poisťovňou sa už dohodli na splátkovom kalendári. Vynulovať ho chcú do poldruha roka, pričom prvé tri mesačné splátky už boli zaplatené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári