vyskúša na vlastnej koži. My sme tak urobili hneď v prvý deň balónovej fiesty v stredu večer. Zo začiatku hrozilo, že lety budú odložené. Obloha bola totiž zatiahnutá a občas aj spŕchlo. Nakoniec sa však počasie nad nami zľutovalo a okolo pol ôsmej sme vzlietli.
Balón sa pomaly odlepil zo zeme a pokojne stúpal k nebu. "Sú dobré podmienky na let, výborná viditeľnosť, takže budete mať z toho pôžitok," povedal nám pilot balóna Jaroslav Burdych. Spolu s ním sme leteli štyria. Keďže vial mierny západný vietor, nieslo nás to smerom na Valaliky. Náš balón vystúpil do 300-metrovej výšky. "Mohli by sme ísť aj vyššie, ale kvôli letisku musíme dodržiavať túto letovú hladinu," dodal Jaro. Aj naša rýchlosť bola mierna. Leteli sme asi 8 kilometrov za hodinu. Let bol pokojný a my sme sa kochali nádherným výhľadom.
Po necelej hodine sme absolvovali veľmi hladké pristátie. Skúsený pilot Jaro dokonca nepristál priamo v poli, ale na poľnej cestičke: "Aby sme nezničili úrodu," prehodil.
Po chvíľke, keď v balóne ochladol vzduch, sme z neho vystúpili. A potom som zažila rituál pasovania za vzduchoplavca. Ako každý, kto letí prvýkrát. Najprv si musíte kľaknúť, potom vám opália kúsok vlasov, nasypú na vás trochu piesku, ofúknu vás a ostriekajú šampanským. Tieto úkony symbolizujú všetky štyri živly - oheň, zem, vzduch a vodu. A keďže sme pristáli vo Valalikoch, ihneď som aj dostala meno Eva z Valalíkov. To sa totiž určuje podľa miesta pristátia jeho prvého letu. A musí si ho už navždy zapamätať. Keď sa ho totiž ďalší balonista spýta, skadiaľ je a on nebude vedieť odpovedať, musí platiť basu šampanského.
Spoločne s nami vzlietlo aj šťastne pristalo všetkých 20 balónov. Medzi nimi najväčšiu pozornosť pútal ten v tvare páva. Balóny nie sú lacná záležitosť. Obyčajný stojí ako lepšie auto, ale špeciálne sú ešte oveľa drahšie. Holandský lietajúci páv stojí okolo 2 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári