Po štyroch sezónach na azúrovom pobreží by rád vymenil klubovú čiapočku
Majstrovskými ambíciami pólistov Novák to síce zatiaľ nijako neotriaslo, ale bolo to zaujímavé oživenie I. vodnopólovej ligy. A možno i náznak toho, že dominancia chemikov v slovenských bazénoch by nemusela trvať večne. Košičanov z ŠKP totiž pred predposledným nadstavbovým turnajom najvyššej súťaže posilnil po Bačovi, Sakáčovi a Kertészovi ďalší z tunajších odchovancov - Jozef Hrošík.
A všetci prispeli k tomu, že na ďalšom z tucta titulov nováckych NChZ v rade sa objavila aspoň malá škvrnka - že ho nedosiahnu bez jedinej prehry v súťaži. "Je trochu neskoro, že sme s nimi vyhrali až teraz, keď je o titule vlastne rozhodnuté, ale v ďalších sezónach to Nováčania nemusia mať s jeho obhajobou vôbec jednoduché," vraví najčerstvejšia, aj keď len chvíľková posila košických policajtov. "Viem, že domov sa chcú vrátiť napríklad Robo Kaid i Peter Veszelits. Nechcem však hovoriť za nich, kde to bude, iba som o tom počul. Takže sila ŠKP počas celej sezóny by mohla stúpnuť. Teraz je to tak, že v závere ligy sa vie kto kde ide, kto koho posilní, a Nováky si to veľmi dobre strážia, aby vedeli udržať titul, pretože na ňom si dajú veľmi záležať."
Jozef Hrošík ešte odohrá za svoj "rodičovský" klub aj záverečný ligový turnaj, ale natrvalo ešte legionársku uniformu nechce odložiť. Aj keď tú francúzsku v novej sezóne možno vymení za inú. "Domov sa ešte natrvalo nechcem vrátiť, nejakú sezónu by som si vonku ešte rád zahral. Aj keď to už možno v Nice nebude," prijal by po štyroch sezónach na azúrovom pobreží Francúzska zmenu klímy. "Predčasne nechcem hovoriť o tom, kde by to mohlo byť, ale v týchto dňoch sa rozhodne o mojom pôsobisku v novej sezóne."
Hoci na život vo Francúzsku sa nemohol sťažovať po žiadnej stránke. "Finančne to nebolo zlé, aj vedenie klubu bolo spokojné s druhým miestom v súťaži, lebo v celej sezóne sme sa dosť trápili. S majstrovským Marseille sme síce v poslednom zápase prehrali o deväť gólov, ale určite nie sme o toľko horší. Bol som tam spokojný, ale po štyroch sezónach by som potreboval zmenu. Nie je to však také jednoduché, niekde prísť a poveedať - tu som, beriete ma?" Ani keď tam prídete s čiapočkou na ktorej je skratka slovenskej reprezentácie - SVK.
Jozef Hrošík je momentálne rád, že aspoň môže pomôcť svojmu bývalému mužstvu v ligovom finiši. "Nemal som žiadne problémy preorientovať sa na našu ligu, veď poznám väčšinu chlapcov s ktorými som hral, i tých čo hrali proti nám. Samozrejme, že v našej súťaži je to trošku iné ako vonku, kde tú kvalitu dvíhajú najmä cudzinci, ktorých je tam veľa. Slovenské družstvá tvoria väčšinou mladí chlapci, v tom je ten rozdiel, preto sú zahraničné súťaže lepšie."
Slovenská reprezentácia je však o inom ako liga. V závere tohto leta má pred sebou veľký cieľ, na septembrových majstrovstvách Európy v Belehrade po chvíľkovej odmlke trochu pripomenúť svoje meno aj európskej vodnopólovej špičke, veď nedávno sa tam o slovenskom póle hovorilo ešte s rešpektom. "Radi by sme v Belehrade dosiahli nejaký úspech, ale teraz je to v Európe strašne vyrovnané. Práve som počul, že napríklad Rumuni pobili Grékov, prekvapiť môže hocikto. V Európe pomaly niet vyložene slabého mužstva, a už vôbec nie na majstrovstvách Európy."
Kým sa začne záverečná príprava Vidumanského zverencov na kontinentálny šampionát, núka sa pre hráčov aspoň pár dní dovolenky po náročnej sezóne. "Ale mňa to nikde neláka. Som rád, že môžem byť dva-tri dni doma, v Nice mám po celý rok mora dosť."
Bohuš MATIA
Autor: Podrobí sa vyšetreniu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári