KDH a SMK. Na druhej strane je presvedčený, že jeho strana neplánuje po voľbách spolupracovať so Smerom a ani s HZDS. Kým u mečiarovcov je podľa neho problémom ich činnosť v rokoch 1995-98, za ktorú sa doteraz verejnosti neospravedlnili, Smer je podľa neho stranou, ktorá je v zajatí odborárskych bossov, pričom chce len búrať, rozdávať a zadlžiť krajinu. S premiérom Mikulášom Dzurindom sme sa porozprávali nielen o štyroch rokoch jeho vládnutia.
Ako jedinému premiérovi z krajín V4 sa vám podarilo prežiť vo svojom kresle až dve volebné obdobia za sebou, hoci neustále sa vám koaličné strany vyhrážali odchodom z vlády, ktorý by znamenal aj váš pád. Nakoniec to za takmer 8 rokov urobilo len KDH, no vy ste zostali premiérom. Čomu to pripisujete - šťastiu alebo politickým skúsenostiam, že sa vám zo všetkého podarilo stále vykľučkovať?
- Bez šťastíčka sa žiť nedá. Už v kampani v roku 1998 som uveril tomu, že základom je pevná vôľa a cesta. Na tej mojej premiérskej ceste za 8 rokov som videl veľa vôle a trpezlivosti a niekedy aj zdĺhavých rokovaní. Ten, kto má vôľu, tak sa k tomu svojmu výsledku dokáže prepracovať, aj keď to niekedy na dobrý výsledok nevyzerá.
Neustále zdôrazňujete, že úspech Slovenska počas vášho vládnutia je odvodený najmä od reforiem, ktoré ste v posledných troch rokoch presadili. Opozícia vám však vyčíta, že reformy neboli určené pre všetkých Slovákov, ale len pre bohatých ľudí, ktorým sa tým zvýšila životná úroveň. Takže pre koho naozaj boli reformy?
- Som presvedčený, že reformy sú dobré a cielené pre všetkých obyvateľov. Je to podobné ako v hokeji. Keby Česi mali teraz v tíme Jágra, podľa mňa by boli asi teraz majstri sveta. My keď máme Bondru, Šatana alebo Pálffyho, naše šance dramatickým spôsobom stúpajú. Takýchto lídrov ako oni, ktorí dokážu veľa pracovať a najviac riskovať, potrebujeme aj my v hospodárstve, ekonomike, podnikaní, kultúre, školstve. Toto je aj tajomstvo nášho prístupu k reformám. Ak potrebujeme peniaze na krytie verejných výdavkov, no tak ich budeme hľadať v spotrebe a nebudeme zdaňovať aktivitu, teda ľudskú prácu. Ak máme za minulý rok rast reálnych miezd okolo 6 percent, viem, že sú takí, ktorým mzdy vzrástli o 9 percent, no aj takí, ktorí majú 3 percentá. No keby nebolo tých prvých, nemáme ani tých ďalších, lebo možno všetci by boli "spokojní", že majú rast miezd o 1,5 percenta. Toto chceme? Ja som vnútorne veľmi presvedčený o pozitívnom vplyve reforiem na všetkých z nás.
Napríklad?
- Môžeme hovoriť o rovnej dani. Do výšky ročného príjmu takmer 88 000 Sk sa daň neplatí. Keď som si pozeral štatistiky, aj vďaka reformám vlani vzrástli reálne mzdy aj príjmovo najslabším skupinám. Samozrejme, nikdy to nebude úplne spravodlivé, lebo to sa ani nedá. Zmyslom reforiem je, aby vytvárali rovnosť príležitostí pre všetkých a dávali šance na zvyšovanie životnej úrovne pre všetkých občanov. No jedným dychom musím dodať, že k osobnému šťastiu musí každý prispieť aj sám.
No bežných ľudí nezaujíma ani tak rast HDP alebo miera inflácie ako skôr to, či sa ekonomický rast prejaví v ich peňaženkách. A z tohto pohľadu sa za 3,5 roka vašej druhej vlády nie je veľmi čím chváliť, keďže reálne mzdy až do roku 2004 skôr klesali a v lepšom prípade stagnovali...
- Pozrite, ak bude pokračovať kontinuita vládnutia, tak sa ten obsah peňaženiek bude zväčšovať. Naozaj nemôžeme zodpovedať za osudy 5,5 milióna občanov. Viem, že ináč sa dnes cíti robotník v U. S. Steele, niekto, kto si teraz našiel prácu a na druhej strane sa práve dnes asi dosť zle cíti robotník, ktorý prišiel o prácu vo Vihorlate Snina. Žiaľ, tie patróny, ktoré sa tam vyrábali, dnes už nikto nepotrebuje. Ja to dobre viem, že ten osobný pocit a osobná skúsenosť je kľúčová pre občanov. Takisto viem, ako riskujem, keď dráždim občanov makroekonomickými ciframi. Inak sa ale ani nedá, lebo takto sa porovnáva celý svet. Lenže aj pre toho robotníka v Snine vytvárame druhú šancu, keď podporujeme vznik tamojšieho priemyselného parku a diferencovaný prístup k investorom, ktorí v regiónoch postihnutých najväčšou nezamestnanosťou dostanú aj najväčšie investičné stimuly. To sú okamihy, pri ktorých si dovolím povedať, že naše reformné kroky sú orientované nielen na všetkých ľudí s dobrým zamestnaním, ale aj na tých, ktorí majú ťažkosti, lebo sa potrebujú rekvalifikovať a hľadať si inú prácu. My sa zo všetkých síl snažíme k tomu vytvárať predpoklady.
Vo svojich vystúpeniach neustále upozorňujete na to, že by bolo veľkou chybou, keby v najbližších rokoch namiesto terajšej koalície viedli Slovensko terajšie opozičné strany. Ako ste na to prišli?
- Poviem to tak, tam, kde už dnes sa nám podarilo nastoliť poriadok, vrátili by sme sa k neporiadku. Napríklad neprospeli by nám viaceré sadzby DPH, ktoré by nepriniesli efekt, ale mohli by znamenať možnosť pre daňové úniky, v Česku to dokumentuje škandál s ľahkými topnými olejmi, u nás napríklad aj kauza "kyselinári". Ak je veľa výnimiek a viac daňových sadzieb, celý systém je menej prehľadný a tým pádom zneužiteľnejší na špekulácie. Ja viem, že ešte je veľa neporiadku, ale tam, kde sa nám ho už podarilo nastoliť, je zbytočné vracať sa späť. Tešíme sa z toho, že máme rozbehnutú ekonomiku a pritom sme prakticky SR nezadlžili. Návrhy Smeru by znamenali razantné zadlžovanie krajiny na mnoho ďalších generácií. Nie je problém si dnes požičať, no kto a kedy to bude splácať? Okrem toho líder Smeru podpísal dohody s odborármi, čo značí, že bude ich vazalom a bude rozdávať tým, ktorí budú od neho pýtať. Na každej strane volebného programu Smeru je sľub rozdávania. To mi všetko dovoľuje urobiť záver, že máme poriadok vo verejných financiách a sme zadlžení len toľko, čo dokážeme efektívne splácať, realizácia programu Smeru by spôsobila iba naše veľké zadlžovanie, rozdávanie a hrozbu neporiadku. To je hrozba pre zdravý vývoj a nabúranie všetkých kľúčových reforiem, ktoré už máme úspešne za sebou.
Fico odmietol rozhovor aj reagovať
(jsv)
Vedľa rozhovoru s Mikulášom Dzurindom na tejto strane mal byť pôvodne rozhovor s jeho politickým rivalom Róbertom Ficom. Keď sme však šéfa Smeru uplynulý piatok oslovili po tlačovej konferencii v Košiciach, odmietol sa s nami rozprávať. Následne sme ešte v ten deň požiadali krajského predsedu Smeru v Košiciach P. Žigu, že ak sa jeho šéf rozhodne prehodnotiť svoje správanie a bude chcieť poskytnúť nám rozhovor, kde by odpovedal na tvrdenia M. Dzurindu, môže sa nám ozvať. Do času našej redakčnej uzávierky však o to zo strany R. Fica nebol záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári