Podhradčan je šéfom šermiarov zo Spiša, ktorí si hovoria Domini Scepusii - Páni Spiša. Čo je však zaujímavé, zbrane či už strelné, bodné a sečné, s ktorými šermiari bojujú medzi sebou, až krv tuhne v žilách, vyrába M. Vanc sám a iba ručne. Okrem toho patrí medzi najväčších zberateľov spomínaných zbraní v rámci Slovenska.
"V časoch môjho detstva boli v kurze iné príbehy ako Batman či Harry Potter. My sme čítali hlavne historické romány. Našimi hrdinami boli rytieri so šabľami. Nečudo, že už ako malého chlapca ma zaujímali zbrane. Prvý nôž som dostal ako 6-ročný. Vymenil som ho za vrhací oštep, ktorý vtedy stál 80 korún. Keď môj otec videl, čo ma zaujíma, nosil mi spolu so susedom kdejaké exempláre," s úsmevom spomína M. Vanc.
Iba zhromažďovať historické zbrane dnešnému šéfovi šermiarov nestačilo. Sám sa preto pustil do ich výroby. Kto aspoň trocha privoňal práci s kovmi, vie, že ide o tvrdú chlapskú prácu. "Čo to, som sa naučil od starých majstrov kováčov. Dôležitá však bola odborná literatúra a nadobudnúť vedomosti z metalurgie. Potom prišiel na rad sústruh, fréza," opisuje Podhradčan, ktorému učarovali historické zbrane.
Nie je však nôž ako nôž či šabľa ako šabľa. Dnes sú to buď nástroje, ktoré pokladáme za bežnú záležitosť, prípade ich o historický artikel obdivujeme v múzeách. Niekedy však takéto zbrane boli záležitosťou prestíže. Čím majetnejší šľachtic, o to viac bola zdobená zbraň, ktorú nosil za pásom. Samotná čepeľ, ktorá vlastne bola tou najpraktickejšou časťou zbrane tiež podliehala módny výstrelkom, rodovej pýche či vkusu majiteľa zbrane. "Zbraň bola prejavom majetnosti, či módnym doplnkom. Určovala aj postavenie jeho nositeľa. Zbraň mal aj obyčajný sedliak, ale napríklad iba obyčajnú sekeru," približuje šéf šermiarov. Najčastejšou technikou zdobenia je v tomto prípade gravírovanie. Zlato či striebro sa mechanicky vkladá do čepele, vznikne konkrétny vzor či obrazec. Zdobila sa aj rukoväť drahými kameňmi či pošva, z ktorej sa tasil meč. V minulosti vyrobiť a vyzdobiť zbraň bolo umením, podieľali sa na tomto procese niekoľkí majstri.
"Keď sme začali šermovať, zbrane sme síce najprv kupovali, nebolo sme vždy spokojní. Preto sme sa rozhodol, zhotovovať zbrane aj pre Pánov Spiša," pokračuje M. Vanc v rozprávaní. Šermiari zo Spiša zaujmú divákov s vystúpeniami z obdobia gotiky, renesancie či rímskych čias. V súčasnosti majú v pláne čo to oživiť aj z čias baroka. Problémom sú však kostýmy.
Okrem toho, že spomínaný Podhradčan vyniká v zručnosti pri výrobe zbraní, poslucháča uchváti aj jeho pútavé rozprávanie. Veď práve nože, meče šable zohrávali hlavné úlohy pri historických intrigách, bojoch o moc, ktoré končili atentátmi a vraždami. Aspoň v krátkosti. Pomenovanie kord čo to hovorí aj laikovi. "Šľachtici ho nosili neraz ako módny doplnok ku kostýmu na bály či na iné spoločenské príležitosti. Rukoväte boli honosne vyzdobené jantárom alebo zlatom. Keďže išlo o zbraň, kord sa používal aj na šermiarskych súbojoch. Nešlo však o to, aby súper bol zabitý. Stačila kvapka krvi a víťaz bol známy," aspoň pár slovami nás M. Vanc zaviedol do histórie, kde bodné a sečné zbrane zohrávali dôležitú úlohu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári