"Som zúfalá, každý rok platím navyše dvadsať kubíkov vody, tento rok je to však až 35. Informácie o tom, či správcovia majú právo dávať koeficienty, sa rozchádzajú," hovorí Viera Valentová.
Prezidentka Združenia vlastníkov bytov na Slovensku (ZSVB) Zdenka Jurčáková tvrdí, že neexistuje žiadna zákonná úprava, ktorá by stanovila, že je nutné a v akej výške koeficienty používať.
"Koeficient na vodu nie je stanovený zákonom, ten však upravuje prípady, ak nie je sprístupnený byt k pravidelným odpočtom. V prípade studenej vody je fakturačným meračom meradlo na päte domu a ak nedochádza k únikom či úmyselnému ´kradnutiu´, koeficient by nemal byť, prípadne len nízky," vysvetľuje Z. Jurčákovej.
Dodáva však, že v zmysle metrologického zákona je povolená odchýlka pomerových meračov v bytoch do sedem percent, čo ho môže v praxi spôsobiť. Keď spočítame všetky vodomery v dome a hodnotu porovnáme s fakturačným meračom, môže vzniknúť rozdiel. "Rozhodujúca je výška koeficientu. Nemala by prekročiť 1,2. Ak je hodnota vyššia, tak to nie je dobré. Už dochádza k únikom či čiernym odberom. Stretli sme sa s koeficientom 3. Správca nekontroloval fakturačný merač počas roka a dochádzalo k únikom vody. Vyriešil to tým, že prepustil pracovníka, ktorý túto kontrolu nevykonával, ale to nie je riešenie."
Pani Mária z Komenského ulice má však iný problém. Súčet vodomerov s fakturačným meračom súhlasí do bodky. Prekvapenie? Koeficient 1,3!
"Skoro ma šľak trafil, musia ho dať preč. Keby som sa o to nezaujímala, správca by sa obohatil," hovorí Mária.
Z. Jurčáková radí: "Je to chyba správcu a poškodenie ľudí. Treba podať okamžitú reklamáciu. Opäť sa ukazuje, že sa ľudia musia o spotreby zaujímať a nielen bezhlavo zaplatiť. Zákon umožňuje každému nahliadnuť do dokladov u správcu."
Koeficienty teplej vody sú ešte problematickejšie. Aj vzhľadom k tomu, že cena kubíka zohriatej vody je na úrovni 260 Sk. Pritom fakturačný merač je vo výmenníku a potrubia k domom nie sú vždy v najlepšom stave. "U teplej vody je z niektorých výmenníkov vysoký koeficient. My sme v minulosti podali na prokuratúru podnet, pretože sme tvrdili, že pre ľudí je fakturačným meračom vodomer, ktorý majú namontovaný v byte. Nič sa nevyriešilo, nie je na to vôľa," vysvetľuje Z. Jurčáková.
Zároveň dopĺňa, že podobne ako pri studenej, aj pri teplej vode môže dochádzať k rôznym únikom a to tak na strane dodávateľa, ako odberateľov. "Je aj veľa čiernych odberov. Ľudia využívajú silné magnety či tenkými ihlami vodomery zastavia. Rozdiel nastane aj v prípade nesúladu odpočtov, no opäť tvrdím, že by koeficient nemal prekročiť 1,2."
Riešením podľa prezidetky ZSVB je, aby sa osadil merač na teplú vodu aj na päte domu. "Tým sa zbavíme koeficientov. Ak budú, problém treba hľadať v dome."
Ľudia sa vo vyúčtovaniach všeobecne nevyznajú. Problém robí kúrenie a teplá voda, keďže sa často menila cena tepla. Nie je v nich uvedené, komu môžu podať reklamáciu a kedy budú preplatky vyplatené. Navyše sú vyúčtovania zjednodušené uvedením nákladu a zaplatených preddavkov s tým, že vyjde preplatok alebo nedoplatok. Vo vyúčtovaní si treba skontrolovať pri vode aj položku koeficient. Ak je vysoký, treba podať reklamáciu.
"Správcovia si vyúčtovania zľahčujú, no na budúci rok už budú musieť podľa vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vyzerať pre všetkých jasne a zrozumiteľne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári