Peter Schwartz však tvrdí, že by sa vo vyúčtovaniach v prípade teplej úžitkovej vody (TÚV) koeficienty vyskytovať nemali.
"Ak by bolo všetko v poriadku, koeficient by nemal byť. Veď nemôžeme predať viac, ako nakúpime. Výskyt koeficientu je však následkom viacerých nedostatkov," hovorí. TEHO nakupuje vodu od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá mu ju následne fakturuje na základe merania na výmenníku. "Správcovia domov sú povinní minimálne raz ročne urobiť odpočet bytových vodomerov a množstvo nameranej vody nám nahlásiť. Toto množstvo porovnávame s nákupom a vznikajú rozdiely, ktoré následne spôsobujú koeficienty," vysvetľuje vznik navýšenia odberov P. Schwartz.
Odberatelia však tvrdia, že príčinou sú netesnosti na rozvodoch dodávateľa. "Je pravda, že sa vyskytujú. Robíme však kontrolné nočné merania. Odčítavame vodomer na odovzdávacej stanici v čase, keď nie je predpoklad odberu. V prípade, že je a opakuje sa, hľadáme príčinu."
Z pohľadu TEHO je možným zdrojom úniku a následným tvorcom koeficientov aj správanie sa odberateľov. "Neraz ide o úmyselné ovplyvňovanie merania. My však nemáme právo vstupovať do bytov a vykonávať kontroly. To môžu robiť správcovia. Odchýlka vzniká aj kvôli nesprávnej montáži vodomerov. V minulosti nebolo zaužívané montovať k vodomeru spätnú klapku, čo môže spôsobiť spätnú cirkuláciu vody." Vlani TEHO namontovalo v niektorých domoch merače TÚV na päte domu a problém s koeficientmi zmizol.
Zákon o tepelnej energetike prikazuje montovať merače na teplú úžitkovú vodu priamo na odbernom mieste. To znamená, že sa vyrieši problém s reklamáciami na straty vody v rozvodoch. Podľa P. Schwartza TEHO v tomto roku namontuje merače za 50 miliónov. "Máme 2 500 odberných miest, pričom jedno také miesto predstavuje investíciu 50-tisíc Sk. Zameriame sa na miesta, kde sú s koeficientmi problémy." V prípade zistenia netesností v rozvodoch TEHO zjedná nápravu.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári