Perín-Chym dostať k svojim maďarským susedom, museli prejsť dobrých 50 km navyše, keďže najbližší hraničný priechod mohli využiť až v Milhosti, resp. Hosťovciach. Problém to bol najmä pre mnoho miestnych obyvateľov, ktorí po krachu okolitých poľnohospodárskych družstiev chodili na sezónne práce do Maďarska. Hoci 1200-hektárový ovocný sad ich maďarského zamestnávateľa videli z konca obce, pokiaľ sa k nemu chceli dostať, naokolo im to po rozbitých cestách a cez spomínané hraničné priechody trvalo pol druha hodiny...
Od augusta sa však táto anomália porovnateľná azda len so známymi Veľkými Slemencami na ukrajinsko-slovenskej hranici stane minulosťou. Včera sa totiž začali stavebné úpravy ciest III. triedy medzi Perínom, Buzicou a maďarskou obcou Szemere. Víťaz tendra, spoločnosť Skanska DS, má dovtedy upraviť túto takmer desaťkilometrovú cestu, vďaka ktorej nielen obyvatelia južnej časti obvodu Košice-okolie budú mať možnosť vycestovať za prácou alebo inými aktivitami do Maďarska. Časová úspora do obce Szemere a priľahlých maďarských regiónov bude na staronovom hraničnom prechode (ten pôvodný fungoval do roku 1957) oproti súčasnému stavu zhruba pol druha hodiny. Po pristúpení Slovenska k Schengenskej dohode bude hraničný priechod Buzica - Szemere slúžiť na malý pohraničný styk.
"Pre ľudí z našej a okolitých obcí to bude znamenať výrazné zlepšenie kvality života, či už kvôli cestovaniu za prácou za kopec do ovocného sadu, no aj kvôli ďalším aktivitám, veď len 40 km od nás je Miskolc. Opravená cesta dáva reálne šance, aby aj ďalší slovenskí občania našli prácu v Maďarsku, ale aj opačne, pretože vieme, že už aj viacerí Maďari začali pracovať v priemyselnom parku v Kechneci. Maďari zasa budú mať výrazne bližšie za nákupmi do Moldavy alebo Košíc, čo bude mať pozitívny vyplyv na tržby miestnych obchodníkov, ale aj pracovné príležitosti," povedal nám starosta Buzice Jozef Mochňacký (SMK).
Celkový rozpočet projektu je 24,1 milióna korún, 75 percent z tejto sumy hradí Európsky fond regionálneho rozvoja ERDF. Slovenskí daňoví poplatníci na to prispeli sumou 4,8 milióna Sk a KSK 1,2 milióna Sk. "Táto cesta spájajúca susedov je jednou z prvých lastovičiek a verím, že už čoskoro pribudnú ďalšie. Existuje ešte 45 takýchto miest na hranici, ktoré ľudia chcú a potrebujú využívať," skonštatoval predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer).
Podľa maďarského generálneho konzula Imreho Czékmána ide síce o malý, no zato veľmi dôležitý krok pre obe naše krajiny. "Mnohí ľudia majú na druhej strane hranice rodiny, odteraz sa môžu častejšie navštevovať alebo dochádzať jednoduchšie za prácou bez toho, aby museli ísť mnoho kilometrov k hraničnému priechodu. Takisto to napomôže obchodným kontaktom. V blízkej budúcnosti máme záujem o znovuotvorenie viacerých hraničných priechodov na východe Slovenska, akým je napríklad Skároš - Holoháza."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári