Korzár logo Korzár Košice

Medzinárodná organizácia UNICEF, ktorá už 60 rokov pomáha najmä deťom, má svoje zastúpenie aj na Slovensku

Začínajú dodávkami liekov a ošatenia, pokračujú vzdelávaním a ochranou právUNICEF je medzinárodná organizácia, ktorá si tento rok pripomína 60

Začínajú dodávkami liekov a ošatenia, pokračujú vzdelávaním a ochranou práv

UNICEF je medzinárodná organizácia, ktorá si tento rok pripomína 60 rokov existencie. Jej hlavným poslaním je pomoc deťom sveta, aby neplatili za chyby dospelých a ich detstvo bolo štartom do pokojného a hodnotného života. Organizácia má zastúpenie aj u nás. Členkou predsedníctva UNICEF-u Slovensko je Košičanka MUDr. Anna Vajová. Ako dobrovoľníčka venuje voľný čas aktivitám a projektom zabezpečujúcim zdravie, vzdelanie, rovnosť a ochranu detí bez rozdielu bydliska a farby pleti.

SkryťVypnúť reklamu

"Na Slovensku má UNICEF zastúpenie v podobe Slovenského výboru. Tzv. národné výbory pracujú vo vyše 50 rozvinutých krajinách a ich poslaním je informovať o zámeroch a výsledkoch práce Detského fondu OSN a získavať pre jeho ciele podporu. Vo zvyšku sveta, teda tam, kde sú deti podstatne ohrozenejšie ako u nás, UNICEF pomáha prostredníctvom terénnych kancelárií," priblížila organizačnú štruktúru MUDr. Vajová (na snímke). Výbory sa snažia, aby deti vyrastali v láskyplnom rodinnom prostredí, dostali do života zdravý štart a mali sa na koho obrátiť, ak sa cítia bezradné. "UNICEF Slovensko nepomáha len deťom v iných krajinách, dozerá aj na zdravý vývoj našej populácie. Nikto teda nemôže tvrdiť, že iným pomáhame a nevidíme, aké máme problémy doma, ako žijú napríklad deti v sociálne slabších alebo v rómskych rodinách. Peniaze z aktivít organizovaných na Slovensku, či sú to zbierky, výstavy alebo predaje, ostávajú prevažne u nás," uviedla MUDr. Vajová. Prichádzajú k nám aj peniaze zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Pod hlavičkou UNICEF-u sa na Slovensku rozvinul program Nemocnice priateľské deťom (Baby Friendly Hospital Initiative). Toto ocenenie má už 20 slovenských nemocníc. Naposledy ho získali novorodenecké oddelenie a II. gynekologicko-pôrodnícka klinika FNLP na Rastislavovej ulici. Program sa snaží podporovať prirodzenú výživu detí, teda dojčenie v prvých a pre zdravie rozhodujúcich mesiacoch života. Pred 10 rokmi, ako pokračovala MUDr. Vajová vo vymenúvaní iniciatív UNICEF-u Slovensko, vznikla u nás nonstop Linka detskej istoty. Denne zavolá v priemere 350 detí, ktoré sa cítia ohrozené, osamelé alebo bezradné. Dve tretiny tvrdia, že sa doma stretávajú s násilným či agresívnym správaním. Takmer polovicu detí trápia hádky v rodine a problémy v škole. Štvrtina si myslí, že kvalita ich života sa zhoršuje. "Raz týždenne je k dispozícii rodičovská linka. Volať na ňu môžu rodičia, ktorí stratili kontaktnú niť s deťmi a nerozumejú si. Aj tá je bezplatná. Funguje i právna poradňa." V Bratislave vzniklo krízové centrum, ktoré môže v naliehavom prípade zasiahnuť a dieťa dostať preč z prostredia, ktoré mu naháňa strach či ho ohrozuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri zahraničných aktivitách UNICEF Slovensko pôsobí vo finančných zbierkach. Najmä tragédia cunami v decembri 2004 zmobilizovala celosvetovú verejnosť. Zo Slovenska sme poslali vyše 12 miliónov Sk. Približne 7 miliónov išlo na zdravotné a vzdelávacie programy do Indonézie a takmer 3 milióny na Srí Lanku." Druhou pohromou, ktorá zasiahla do života tisícov ľudí, bolo zemetrasenie v Pakistane. UNICEF Slovensko vyzbieral takmer 900 tisíc Sk. Zorganizoval aj zbierku pre Východný Timor, kde sa zaisťuje pitná voda a rekonštruujú školy. Vlani tam odišli zo Slovenska 3 milióny Sk, tento rok by to mali byť 2 milióny Sk.

UNICEF má stále veľa práce. Zo 100 narodených detí nemá 33 doklad o existencii ani štátnu príslušnosť. Až 27 detí zo 100 nie je zaočkovaných proti žiadnej chorobe, 32 trpí v prvých piatich rokoch života podvýživou, 18 nemá prístup k pitnej vode, 39 žije bez adekvátnych sanitárnych zariadení. Zo 100 detí 18 (z nich 11 je dievčat), nikdy nechodilo do školy, 17 detí zo 100 (z nich 11 dievčat), sa nikdy nenaučí čítať. A štvrtina zo 100 začne síce chodiť do školy, ale vyššie ako po 5. ročník nepostúpi. I preto UNICEF organizuje zbierky a deťom pomáha. Neúnavná práca už bola aj ocenená. Detský fond OSN, ktorý pracuje od roku 1946, dostal v roku 1965 Nobelovu cenu mieru.

"Pracovníci UNICEF-u postupne rozširujú pomoc deťom z dodávok liekov, potravín a ošatenia o prevenciu, vzdelávanie a ochranu práv. Aj takto dáva deťom, ktoré sú slabé a zraniteľné, šancu prežiť plnohodnotený život. Predchádza tiež stratám očkovaním, zabezpečovaním pitnej vody a hygieny, presadzuje základné vzdelanie a chráni deti a ich práva." Ešte vždy na svete 110 miliónov detí nechodí do školy, 250 miliónov ťažko alebo nedôstojne pracuje a 34-tisíc denne zbytočne zomrie na bežné choroby.

UNICEF má centrálny európsky pohotovostný sklad v Kodani. Sú v ňom pripravené základné balíky pre deti pre prípad prírodných katastrof a vojnových konfliktov. "Keďže sú v balíkoch aj školské potreby, niekto by sa mohol opýtať, načo sú po takýchto udalostiach zošity a knihy. Svetový prieskum však potvrdil, že z psychologického hľadiska je dôležité, aby sa po katastrofe čo najskôr obnovil bežný život. Vrátane učenia. Tým, že sa dieťa dostane do klasického kolotoča, prežité hrôzy znáša ľahšie, keďže dominantnou sa mu stáva povinnosť." Dieťa v beznádeji potrebuje niekoho, kto sa o neho postará, keďže do tragickej udalosti patrilo do istej komunity.

Pred pár dňami sa skončila aktivita UNICEF-u pod názvom Týždeň modrého gombíka. Peniaze, ktoré sa vyzbierali, pôjdu na pomoc osirelým deťom v africkej Ugande. Najmä takým, ktorých rodičia zomreli na AIDS. "Zbierka pomôže do života projektu, ktorý deti naučí získať potraviny, hospodáriť, starať sa o súrodencov. Sirotám zas poskytne základné vzdelanie a lekársku starostlivosť," dodala MUDr. Anna Vajová.

Niekoľko skutočných príbehov zo zápisníka UNICEF-u

Kopol do míny, prišiel o nohu

Keď vypukla vojna, byt mojej rodiny v Groznom bol zničený a my sme našli útočisko u príbuzných v jednej dedine. No 9. júla 2002 som prežil nehodu, ktorá mi zmenila život. Cestou domov som sa prechádzal po okraji cesty a zrazu som si na zemi všimol plechovicu. Len tak pre zábavu som do nej kopol, ale ako sa ukázalo, bola to mína. Vybuchla. Pocítil som intenzívnu bolesť, ale vedomie som ihneď nestratil. Nejakí okoloidúci ma vzali do nemocnice. Tam ma operovali a amputovali mi nohu. Bol som v nemocnici asi rok. UNICEF mi poskytol protézu, barly a rehabilitáciu. Od štátu som dostal iba nízky invalidný dôchodok. V súčasnosti hrám futbal v tíme detí, ktorý podporuje UNICEF a ktoré majú za sebou rovnakú skúsenosť. Môj otec je lekár, ale jeho plat je veľmi nízky. Moja matka je nezamestnaná a chorá. Snívam o tom, že sa uzdraví a že odídeme na lepšie miesto.

Umar Eskiev, 15 rokov, Čečensko

Až raz budeme mať čerpadlo...

Volám sa Gaba Mukane. Mám 9 rokov a tento rok som začal chodiť do 1. triedy. Moje najobľúbenejšie predmety sú angličtina a matematika. Tá mi pomáha strážiť všetky ovce a kozy, o ktoré sa starám. Vodím ich na pašu a napojiť. Ako napájadlo pre nich využívam zavlažovací kanál popri ceste. V kanáli však nie je voda celý rok. Keď vyschne, musím kozy odviesť až dole k rieke - čo trvá 4 hodiny chôdze. Až sa tu postaví čerpadlo, už nebudeme musieť chodiť 4 hodiny po vodu. Budeme mať dostatok vody na pitie, pranie aj umývanie. Nebudem musieť chodiť tak ďaleko a budem mať viac času na učenie. Snívam o tom, že raz budem turistickým sprievodcom.

Gaba Mukane, 9 rokov, Sudán

Konečne môže chodiť do školy

Deväťročná Faduma Farah Aden vždy chcela chodiť do školy, ale nikdy si nemyslela, že na to bude mať možnosť. Podobne ako väčšina dievčat v Hafune, rybárskej dedinke na severovýchode Somálska, aj ona sa zmierila s tým, že bude po celý život strážiť dobytok a nosiť drevo na kúrenie. To všetko sa zmenilo v deň, keď cunami, prílivová vlna Indického oceánu, v decembri 2004 zasiahla pobrežie Somálska. Po cunami UNICEF pomáhal v Hafune zriadiť dočasnú školu a distribuovať metodické, učebné a rekreačné pomôcky a materiály vrátane školských sád UNICEF - škola v škatuli. Diskutovalo sa s dospelými o dôležitosti vzdelania aj pre dievčatá. Počet detí v škole sa tak zvýšil z 50 na 350 žiakov. Faduma sa okamžite chopila príležitosti. Hovorí: "Som UNICEF veľmi vďačná, pretože bez ich pomoci by som každý deň strážila kozy." Dočasnú školu čoskoro nahradí stála budova, ktorú postaví za podpory UNICEF miestna komunita.

Faduma Farah Aden, 9 rokov, Hafun

Je to veľmi zlá spomienka

"Spomínam si, že bol piatok, keď sme odišli," hovorí Amina. "Najprv bombardovalo lietadlo moju dedinu, potom prišli vojaci. Keby boli našli niekoho živého, zabili by ho. Je to veľmi zlá spomienka," spomína Amina a zakryje si časť tváre závojom. Amina a jej rodina utiekli zo sudánskeho regiónu Darfúr a teraz žijú v jednom z 12 utečeneckých táborov vo východnom Čade. Šesť percent z tamojších 200-tisíc utečencov sú deti a veľa z nich má podobné spomienky ako ona. V táboroch zriadil UNICEF 30 chránených miest, kde sa utečenecké deti môžu hrať, spievať, učiť sa, zoznamovať sa s kamarátmi - a pomaly sa zotavovať.

Keď je hlavou rodiny dieťa

Jediným majetkom 10-ročnej Marty z Mozambiku je mamičkina svadobná fotografia, ktorú hrdo ukazuje. O ňu a 11-ročného Sergia sa stará Alfredo, ich 15-ročný brat, ktorý je hlavou rodiny už tri roky. Deti naďalej žijú v tmavom, hlinenom rodičovskom príbytku, ktorý je až na niekoľko kusov riadu takmer prázdny. Deti týždenne navštevuje pracovník organizácie KEWA, čo je združenie ľudí žijúcich s HIV/AIDS. KEWA je UNICEF-om podporovaná aktivita, ktorá pomáha deťom získať doklady o chudobe (podmienka sociálnej pomoci) a zabezpečuje pre ne učebné pomôcky.

Pomoc UNICEF-u svetu v roku 2006

Indonézia. V tomto roku treba vystavať a zrekonštruovať 500 základných škôl. UNICEF pripravuje výcvik pre 8 000 učiteľov v psychosociálnej terapii naplánovaný na tri roky. Indonézskej vláde pomáha pri zavedení systému pestúnskej starostlivosti o osamotené deti.

Afganistan. Okrem núdzovej pomoci UNICEF zabezpečí neškodlivú vodu a zriadi 1 000 nových zdrojov rezervoárov a čerpadiel. Poskytne pomoc pri výstavbe 20 000 rodinných latrín. Dodá stavebné materiály a technickú pomoc pri výstavbe škôl. V Afganistane deti a ľudia do 20 rokov nepoznajú mierový život. Až 17 % detí sa nedožije 1. narodenín. Každú hodinu zomierajú dve ženy kvôli komplikáciam pri pôrode alebo gravidite. UNICEF bude preto pomáhať pri vyhľadávaní opustených detí a pôsobiť, aby sa vo verejnosti zvýšila citlivosť voči akémukoľvek zneužívaniu detí, ich vykorisťovaniu a násiliu.

Nepál. UNICEF dodá nevyhnutné lieky a základné vybavenie pre zdravotnícke zariadenia a zmodernizuje existujúce systémy dodávok vody. Vyškolí 5 000 zdravotníckych pracovníkov pre zásah v krízovej situácii, rozšíri očkovacie kampane. Dodá terapeutické potraviny pre výživové centrá, zistí stav detí a zaškolí pracovníkov pre oblasť výživy. Opraví a vybuduje školy, dodá učebné pomôcky a športové potreby pre 335 000 detí.

Sudán. V regióne Darfúr zabezpečí UNICEF základné vzdelanie pre 375 000 detí postihnutých vojnou. Na juhu prispeje k dochádzke do školy 900 000 deťom a obnoví vyučovanie pre štvrť milióna detí v utečeneckých táboroch. Podporovať bude očkovanie proti detskej obrne. V južnom Sudáne poskytne všetkým deťom pod 5 rokov vitamín A. Zaočkuje 5 miliónov detí proti osýpkam. Poskytne primárnu zdravotnú starostlivosť pre takmer 6 miliónov ľudí žijúcich v táboroch a vracajúcich sa do domovov. Zabezpečí útulky a poskytne základné zdravotné a hygienické úpotreby pre 173 000 rodín v utečeneckých táboroch a pre 80 000 ohrozených osôb vracajúcich sa do vlasti. UNICEF zabezpečí potreby na liečbu 60 000 podvýživených detí v južnom Sudáne a minimálne pre 60 % podvýživených detí na severe krajiny.

Etiópia. UNICEF zaočkuje 15,8 milióna detí do 5 rokov proti detskej obrne a všetky deti mladšie ako 5 rokov proti osýpkam. Prelieči 20 000 detí a bude sa podieľať každý mesiac na liečbe vyše 20 000 vážne podvýživených detí. Dodá siete ošetrené insekticídom pre 500 000 ľudí. Poskytne neškodlivú vodu pre 800 000 detí prostredníctvom dodávok v cisternách. Podporí strediská alternatívneho základného vzdelávania a prípravu školiteľov. Poskytne základné sociálne služby pre 2 000 obetí zneužívania, vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi a posilní kompetencie policajných jednotiek v oblasti ochrany detí. Poskytne pomoc takmer 5 miliónom detí a mladých mužov i žien žijúcich v núdzi a vystavených vyššiemu riziku nákazy vírusom HIV.

V tomto roku UNICEF venuje veľkú pozornosť práve postihnutým na AIDS. Rodičom i deťom, lebo mnohé sú už choré. Niektoré matky, ktoré boli postihnuté AIDS, už rodia nakazené deti.

UNICEF vyvíja ešte jednu aktivitu - hľadá sa dievča z tejto fotografie. Toto bosé slovenské dievča v snehu bolo odfotené v roku 1946 v okolí Rožňavy. Fotografia pochádza z archívu UNICEF-u v Ženeve. Toto dievča z fotografie by dnes mohlo mať okolo 68-69 rokov.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu