Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Kým sa zo šteňaťa stane dobrý policajný pes, trvá to tri roky. Vtedy je vyzretý po psychickej i fyzickej stránke

Dokážu vystopovať páchateľa, vyňuchať drogy i výbušninyVýznam psov pri udržiavaní verejného poriadku je nenahraditeľný. Vzbudzujú rešpekt a

Dokážu vystopovať páchateľa, vyňuchať drogy i výbušniny

Význam psov pri udržiavaní verejného poriadku je nenahraditeľný. Vzbudzujú rešpekt a páchatelia majú pred nimi oveľa väčší strach ako pred samotnými policajtmi. Vedia obrániť svojho pána, vyriešiť potýčku, vystopovať zlodeja a vyhľadať drogy, výbušniny i mŕtvoly. O tom, ako sa využívajú prirodzené zmysly najlepšieho priateľa človeka pre blaho všeobecné, sme sa porozprávali na Oddelení služobnej kynológie pri Krajskom riaditeľstve PZ v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

V priestoroch ustajnenia služobných psov, ktoré slúži psovodom a ich zverencom, nás víta ostrý štekot nemeckých ovčiakov. Aj v spoľahlivej vzdialenosti od kotercov vzbudzujú rešpekt. Pobehujú za mrežami a najradšej by nám svoju nevôľu prakticky ukázali. Napriek svojej ostrosti (a možno aj preto), vyzerajú nádherne!

Pri ich temperamentných útočných reakciách nám napadá prípad, ktorý sa stal železničnej polícii. Prednedávnom im niekto ukradol vycvičených ovčiakov. Ťažko si vieme predstaviť, ako sa ich ktokoľvek mohol zmocniť. "Kto sa zaoberá psami, ich výcvikom a vie ako na psov, pre toho nie je problém ukradnúť akéhokoľvek ostrého psa," objasňuje kpt. Ing. Peter Repík, ktorý má s výcvikom služobných psov 19-ročné skúsenosti.

Naša prehliadka "technického parku" služobnej kynológie KR PZ v Košiciach sa zastavila pri koterci najväčšieho šampióna, päťročného nemeckého ovčiaka Ričiho. Minulý víkend vyhral krajský vylučovací pretek vo výkone všestranných služobných psov, pričom pretek sa snažil simulovať bežné podmienky výkonu služby, ktoré majú psovodi a služobní psi. Vynikajúco zdolal disciplíny, kde sa preverovala poslušnosť psov a ich pachové (sledovanie pachovej stopy osoby v teréne) i obranné zručnosti. Teda obrana psovoda pred prepadnutím, zadržanie páchateľa na vzdialenosť s úderom psa po zákuse a streľbou, vyhľadanie, vyštekanie, stráženie a doprovod páchateľa v lese a v objekte. Je radosť ho sledovať. Napriek tomu, že pobehuje po areáli a zdá sa, že nás nevníma, registruje každú reakciu svojho pána, psovoda ppráp. Jána Jurka. Odovzdane a okamžite počúvne každý jeho povel.

Skryť Vypnúť reklamu

Za ukážkovou poslušnosťou policajného psa sa skrýva množstvo tvrdej dennodennej práce a lásky psovoda. Iste je každému jasné, že takéto zamestnanie môže vykonávať len človek, ktorému psy prirástli k srdcu. "Obľúbil som si toto plemeno. Iné by som chovať nechcel. Na rozdiel od ostatných má tu výhodu, že je všestranne použiteľný. Dokáže človeka ochrániť i stopovať," hovorí ppráp. Jurko.

Pre potreby polície sa okrem nemeckého ovčiaka zvyknú používať v minimálnych počtoch belgické ovčiaky i rotvajlery. Pri špeciálnych pachových prácach na vyhľadávanie drog a záchranárske práce sa môžu použiť aj zlatí retrívri. V určitých prípadoch nahradzujú nemeckých ovčiakov (tam kde sa nezmestia z dôvodu ich veľkosti) menšie plemená. Bradáče, foxteriéry.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajné psy majú mnohostranné využitie. Využívajú sa v kriminálnej polícii (pátranie po osobách po stope), poriadkovej polícii (pri ochrane objektov narušení verejného poriadku a pod.) a hraničnej a cudzineckej polícii pri ilegálnom prekročení štátnej hranice. Psy v hliadkach a na pátracie práce sú všestranne zamerané. "U hliadkových psov sa kladie väčší dôraz na pachové a obranné práce, teda razantné zákroky proti páchateľom trestnej činnosti. Používajú sa k priamemu výkonu služby na likvidáciu výtržnosti, prieskumy terénov a objektov, ktoré sú narušené, čo sa najviac využíva pri službách zásahových hliadok," vysvetľuje kpt. Repík.

Služobný pes musí vedieť aj vystopovať páchateľa. "Pred dvoma rokmi po krádeži vlámaním od potravín COOP Jednota v Nižnej Slanej služobný pes Hyk sledoval pachovú stopu od obchodu až do dvora rodinného domu, kde zadržal páchateľa." Zásahová skupina so psom Hykom bola vyslaná aj do objektu firmi EKOREAL v Rožňave. Po príchode na miesto hliadka videla vybiehať ľudí cez dieru v oplotení, ktoré sa potom ukryli v kroví. Bol použitý služobný pes na prehľadanie priestoru, pričom bolo zadržaných 6 osôb.

Špeciálne cvičení psy sa používajú aj na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok, nástražných výbušných systémov, na vyhľadávanie zbraní a streliva, mŕtvol a ich častí, ohnísk požiaru, záchranárske práce a na pachovú identifikáciu osôb. "Pri podozrení na výskyt drog polícia za asistencie psov skontroluje osobu, batožinu, dom alebo dopravný prostriedok. Každé oznámenie typu ´BOMBA´ musí byť dôkladne prehliadnuté pomocou služobného psa a pyrotechnika. Pes označuje nález zaľahnutím bez štekania z dôvodu možnosti akustického iniciovania výbušniny," opisuje reálie výkonu služby kpt. Repík.

Pes dokáže identifikovať miesto zakopania mŕtvoly v lese. Pri pomalej jazde na motorovom člne označí na hladine miesto pod vodou, kde sa nachádza utopený človek. Pes na vyhľadávanie ohnísk požiarov sa používa s cieľom zistiť, či ide o úmyselne založený požiar. Psy cvičení na pachovú identifikáciu osôb dokážu stotožniť alebo vylúčiť porovnávaciu pachovú stopu odobratú z podozrivej osoby so stopou odobratou na mieste trestného činu. "V prípade ublíženia na zdraví s následkom smrti v obci Kačanov služobný pes Bony stotožnil pachovú stopu zaistenú na mieste činu s porovnávacou pachovou stopou z podozrivej osoby," vraví kpt. Repík. Pachová identifikácia vychádza z poznania, že každý človek je nositeľom individuálneho pachu, ktorý neúmyselne za sebou zanecháva pri akejkoľvek činnosti na akomkoľvek mieste. Za určitých podmienok je možné túto pachovú stopu presne definovaným postupom zaistiť. Vycvičiť služobného psa na takúto identifikáciu osôb patrí medzi najťažšie špeciálne pachové práce.

Psovod môže mať pridelených maximálne dvoch služobných psov. Ich výchova začína po dovŕšení 8 týždňov. V tomto veku si ich psovodi odoberajú z chovnej stanice odboru kynológie a hipológie PZ v Moravskom Svätom Jáne, ktorá v súčasnosti produkuje šteňatá len nemeckých ovčiakov. Výber šteňaťa je viac menej lotériou a nie vždy sa podarí. Z niektorých pod vedením psovoda vyrastú výborní všestranní policajní Rexovia, iní sa podľa charakteru povahy špecializujú. "Je to ako s ľuďmi. Každý je dobrý v niečom inom. Niektorý pes sa nemusí osvedčiť pri obranných prácach, ale môže byť vhodný na pachové práce (vyhľadávanie omamných látok, zbraní, výbušnin apod.)," dopĺňa ppráp. Jurko. Sú aj takí, ktorí sa na túto prácu nehodia. Približne štvrtina z odobratých potencionálnych psích "policajtov" nemá fyzické alebo povahové schopnosti potrebné pre túto "profesiu". Takí sa vracajú do chovnej stanice.

"Kým sa zo šteňaťa stane dobrý počúvajúci policajný pes, trvá to tri roky. Vtedy je vyzretý po psychickej i fyzickej stránke. Najlepšie výkony dosahuje vo veku od troch do sedem osem rokov. Je to individuálne." Do jedného roka musí pes zvládnuť základný výcvik, čo je akési základné psie vzdelanie zaručujúce ovládateľnosť psa a overujúce jeho schopnosť ďalšieho výcviku. Vo veku okolo dvoch až troch rokov skladajú so svojim psovodom všestranné skúšky. Až potom môžu byť použité vo výkone služby.

Jedným z najťažších je výcvik všestranného hliadkového psa. "Musí byť výrovnaný v troch disciplínách v obrane, pachových prácach a v cvikoch poslušnosti," vraví kpt. Repík. Takého psa je problém nájsť. Psy, ktorí nie sú dobrí vo všetkých troch aspektoch sa špecializujú na výcvik v oblasti, na ktorú sa svojimi vlastnosťami hodia.

Niektorí psy majú nevypočítateľnú, nervóznu povahu. Čo s nimi? "Pod správnym vedením môže mať práve takýto pes väčšiu hodnotu. Psy - cholerici sa cvičia ťažšie, ale naučené veci im v pamäti vydržia dlhšie. Sú hodnotní v obrane, pretože majú vysoký prah vzruchu. Netreba ich dlho dráždiť. Stačí im vystúpiť z auta, rýchlo posúdiť situáciu na ulici a už sú vo vzruchu a riešia problém," vysvetľuje ppráp. Jurko. Kpt. Repík dopĺňa: "Všetko má svoje výhody a nevýhody. Na druhej strane je problém s ovládateľnosťou takého psa, pretože ide do vzruchu aj na miestach, kde to nie je vhodné. Napríklad na verejnosti pri nezúčastnených osobách. O to viac ho preto musí psovod kontrolovať."

Psy sa cvičia každý deň, najmenej jednu hodinu. Na "cvičákoch" na Aničke alebo v Krásnej nad Hornádom, alebo voľne v teréne. Výcvik je vykonávaný spôsobom, aby čo najpresnejšie simuloval podmienky, s ktorými sa psy stretnú v praxi. "Cvičíme ich v prírode, ale aj v starých budovách. Používame rukávy, ringo obleky i rôzne skryté manžety. Dávajú sa pod oblečenie a slúžia na to, aby sme sa nedostali do situácie, v ktorej chceme, aby pes zadržal páchateľa a on to neurobí, lebo nevidí rukáv, na ktorý sa trénuje zadržanie páchateľa," vraví ppráp. Jurko. Psovod svojho zverenca kŕmi, vyčesáva, vyčistí mu koterec, chodí s ním na veterinárne ošetrenie. Touto starostlivosťou sa vytvárajú vzájomné vzťahy. Až také, že si ich psovodi zvyknú brávať na víkendy domov i na dovolenky.

Vyhľadávanie zlodejov alebo zmiznutých osôb vyzerá vo filmovom zobrazení psích policajtov ako veľmi jednoduchá záležitosť, končiaca stopercentnou úspešnosťou. Populárny televízny hrdina Rex si čuchne z kúska látky, ktorá po páchateľovi ostala a bez problémov ho dolapí... "Realita je iná. Čo predvádza filmový Rex, nedokáže pes zvládnuť po fyzickej ani psychickej stránke. Takto sa veci nerobia. Vo filme vie pes vystopovať aj tak, že vetrí vo vzduchu po troch dňoch," krúti hlavou ppráp. Jurko.

"Je veľmi dobré, ak je k dispozícii nejaký predmet, ktorý pes ovonia a môže si jeho pach stotožniť so stopou. Je to veľmi dôležité, hlavne na miestach, cez ktoré už prešlo viac ľudí," pokračuje. Ideálne je, keď miesto, odkiaľ hľadaná osoba zmizla, je pod kontrolou, ohraničené a nikto do neho nevstúpil. Takýto stav je skôr výnimkou ako pravidlom. Psovi sa zakaždým stopu nepodarí zachytiť. Čím je vzduch teplejší, čím viac fúka a čím viac ľudí po mieste prejde, tým je úspešnosť stopovania nižšia. "Najvyššia možnosť zachytenia stopy je v noci, pretože vtedy je prúdenie vzduchu pomalšie, teploty sú nižšie a pach je konzervovaný pri zemi."

Do "dôchodku" ide služobný pes vo veku 10 rokov. Podľa zákona o správe štátneho majetku má byť ponúknutý bezodplatným prevodom rozpočtovým a bezpríspevkovým organizáciám. Ak o neho neprejavia záujem, môže si ho odkúpiť za zostatkovú hodnotu (od 100 do 1000 korún) fyzická alebo právnická osoba. Psovod, ktorý sa o psa staral niekoľko rokov a má ho rád, je až na poslednom mieste. "Kto prežije s tým psom deväť rokov života, veľmi ťažko sa ho vzdáva," vraví ppráp. Jurko. "Našťastie, zatiaľ ponuky na odkúpenie vyradeného psa nie sú. Taký pes je už len o starostiach. Keď si ho psovod zoberie domov, znáša všetky náklady na kŕmenie, veterinárnu starostlivosť a tie sú dosť vysoké, pretože tak ako starý človek má neustále zdravotné problémy."

Vlani boli služobní psi použití vo výkone služby v Košickom kraji 1 453-krát, z toho úspešne 1 078-krát. Väčšina zásahov (589-krát) bola v obranných prácach. Hneď po nich nasledujú krádeže vlámaním (398-krát). Najväčšiu až stopercentnú úspešnosť majú psy pri riešení výtržností a pri obrane psovoda.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 3. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 137
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 026
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 765
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 305
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 269
 6. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 962
 7. Od Česka až po Jadran 3 808
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 109
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 087
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 145
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu Boris Kollár a poslanecký klub Sme rodina.

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.


a 1 ďalší 6 h
Eliška Mintálová v disciplíne K1 na OH v Tokiu 2020.

Sledujte 4. deň olympijských hier v Tokiu minútu po minúte.


Sportnet 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop