podarilo presadiť ciele, s ktorými išiel do druhej vlády premiéra Mikuláša Dzurindu. Ľutuje najmä obmedzené zdroje pre svoje ministerstvo, ktoré vraj bolo tak trochu vo finančnom tieni iných rezortov. Myslí si, že keby sa na skvalitnenie životného prostredia venovala porovnateľná suma ako napríklad vyše 10 miliárd Sk na investičné stimuly pre automobilku KIA pri Žiline, tak by sa za tieto peniaze mohla odstrániť väčšina zmapovaných environmentálnych problémov.
Za najväčšie plusy považuje to, že sa jeho ministerstvu podarilo vyčerpať všetky dostupné európske zdroje, pričom financie z nich sa použili najmä na budovanie čistiarní odpadových vôd a kanalizácie. "Keby sme nemali tieto zdroje, obce a mestá na Slovensku sú v ďaleko horšom ekologickom stave, než v súčasnosti. Aj vďaka prísnejšej legislatíve sa nám výrazne podarilo znížiť znečistenia ovzdušia ako aj látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Vyzdvihol by som aj vytvorenie Recyklačného fondu, čím sa zvýšila ochrana životného prostredia, ale vytvorilo sa aj niekoľko sto nových pracovných miest v závodoch, ktoré začali spracúvať odpady. Mnohé, najmä menšie prevádzky by sa bez peňazí z fondu ani neboli rozbehli."
Minister je naopak nespokojný s tým, ako sa plní vládou schválený protipôvodňový program a mrzí ho, že sa doteraz nenaplnili predstavy o integrácii štátnej správy životného prostredia. Zároveň pripustil, že aj jeho rezort urobil pri likvidácii veternej kalamity vo Vysokách Tatrách mnohé chyby. "Žiaľ, stalo sa to. Hlavný problém je v komunikácii medzi Štátnymi lesmi TANAP-u a ochranármi. Keď sa na to pozerám spätne, problém nie je ani kalamitné drevo, ba ani kôrovec, ale práve tieto komunikačné problémy. Kalamitám sa nedá vyhnúť, my sa s nimi len musíme vysporiadať tak, ako si to príroda predstavuje."
V poslednom čase sa na východe republiky veľa hovorí o plánoch spoločnosti J&T, ktorá chce vo Vysokých Tatrách dať do prevádzky viaceré nové zjazdovky v okolí Tatranskej Lomnice. Nás zaujímalo, aj vzhľadom na nesúhlasné stanoviská ochranárov, ako sa na to pozerá ministerstvo. "Je to otázka územného plánu. My neustále rokujeme s mestom Vysoké Tatry. Sme stranou stranou, ktorá dáva pripomienky a stanoviská. Tie sú prevažne súhlasné, je tam však niekoľko problémových miest, o ktorých zatiaľ nie je dohoda. Problém je v tom, že my sme začali rokovať o územnom pláne asi rok pred kalamaitou. Po nej mesto, ako aj podnikatelia otvárali svoje požiadavky ochrane prírody. Pokiaľ sa dá, my sa prispôsobíme ochrane prírody, ale donekonečna sa nedá," dodal L. Miklos (na snímke).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári