mašinérie a polícia ich podozrieva z legalizácie príjmov z trestnej činnosti!
"Zahraničné banky sú vystavené útokom, zväčša hackerov, ktorí určitým spôsobom preniknú do účtov banky a jednoduchým príkazom prevedú rôzne sumy na účty našich občanov. Okresné riaditeľstvo PZ Košice I eviduje prípady, keď sú naši občania zaťahovaní do medzinárodných transakcií s finančnými prostriedkami a podieľajú sa tak na praní špinavých peňazí," informoval Korzár zástupca košickej policajnej hovorkyne kpt. Peter Žaludek.
Ako uviedol, systém funguje tak, že nejaká organizácia osloví občanov, ktorým ponúkne možnosť zárobku na doma, prípadne ako zárobkovú činnosť popri zamestnaní. Podmienkou je vytvoriť si účet v niektorej z našich bankových inštitúcií, dať prístup k tomuto účtu a mobilné spojenie. Po tom, čo oslovený reaguje kladne, firma ho vyzve k zaslaniu krátkeho životopisu a aj čísla vytvoreného účtu. Zaujímavé je, že činnosť, ktorú má spolupracovník vykonávať, vlastne ani nie je presne špecifikovaná.
V krátkom čase po tom sú na uvedený účet zaslané finančné prostriedky, väčšinou v eurách alebo amerických dolároch aj s krátkou výzvou, aby z tejto sumy predisponovali nejaké čiastky na účty v ďalších zahraničných bankách. Za splnenú transakciu dostanú províziu. Hoci celá činnosť je viac než čudná, Slováci majú často pocit, že nič protizákonné nerobia. Všetky podozrivé transakcie v bankách však podliehajú viacnásobnej kontrole a potom dochádza k zablokovaniu účtov. Vtedy nastupuje polícia a výsluchy. Z provízií často potom neostane nič.
"Každý, kto si peniaze ponechá, sa vystavuje riziku trestného postihu, pretože firma, pre ktorú pracujú, je fiktívna, takže nikto nepotvrdí, že skutočne pre niekoho pracovali. Osoba, ktorej peniaze predisponovali na účet, sa nachádza v cudzom štáte a tiež to dobrovoľne nepotvrdí. Takúto osobu je tiež problematické vypátrať. Slováci, ktorí pre takéto firmy pracujú, preukázateľne získavajú peniaze, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti v inom štáte," vysvetľuje Peter Žaludek.
Polícia preto vyzýva občanov, aby sa do takýchto transakcií nepúšťali a v prípade oslovenia takouto firmou to oznámili na najbližšom útvare Policajného zboru alebo na núdzovej linke 158. Ak tak neurobia a prijmú ponuku firmy, hrozí im v prípade uznania viny zo spáchania trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti väzenie dva až dvadsať rokov!
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári