rozhodnutia radnice za čias primátorovania R. Schustera, nedošlo ani po včerajšom rokovaní na pôde magistrátu. Zástupcovia J&T, ktorá zastupuje súčasného majiteľa pohľadávky - spoločnosť Waltz Properties Limited so sídlom v Londýne (pohľadávku im predal majiteľ Strelingstavu Ján Struk - pozn. red.), trvajú na už predloženom návrhu vysporiadania - z pôvodných 600 miliónov škrtli tretinu a žiadajú buď 400 miliónov, lesy, resp. akcie v takej hodnote alebo štvorhektárový areál Malinovského kasární plus doplatok 150 miliónov.
Primátor zopakoval: Toto nikdy neakceptujem! Obe strany majú iný právny výklad toho, čo sa pred desiatimi rokmi udialo.
"Mesto a spoločnosť Waltz Properties, ktorá pohľadávku vlastní, si vysvetľovali svoje pozície, až po ich vyjasnení sa môžeme baviť o sumách," povedal včera pre Korzár zástupca J&T Gabriel Herbrik po skončení rokovania. O konkrétnostiach sa v tomto štádiu nechcel vyjadrovať s tým, že ďalšie rokovanie bude na budúci týždeň.
Primátor František Knapík Korzáru povedal, že mesto má jasno, ale druhá strana nechce akceptovať právny názor radnice. "Sporíme sa na dobe trvania zmluvného vzťahu medzi mestom a spoločnosťou Strelingstav. Mesto tvrdí, že ide o osem mesiacov, druhá strana hovorí, že zmluva stále trvá," vysvetlil Knapík.
Súd totiž v decembri 2005 rozhodol, že jednostranné odstúpenie mesta od zmluvy o dielo so spoločnosťou Strelingstav (zabezpečovala zimnú a letnú údržbu ciest) v júni 1995 je neplatné. Pre porozumenie podstaty sporu je nutné pripomenúť, že v novembri 1995 mesto tú istú zmluvu firme Strelingstav vypovedalo. Stalo sa tak potom, čo jej za pomoci mestských policajtov na čele s vtedajším riaditeľom magistrátu G. Fischerom a hlavným kontrolórom Ľ. Priesterom s požehnaním R. Schustera koncom októbra 1995 odobralo násilím mechanizmy. Primátor Schuster konanie mesta, ktoré majiteľ Strelingstavu označil za banditizmus, obhajoval využitím dovolenej svojpomoci podľa Občianskeho zákonníka. Firma tak nedisponovala potrebnými mechanizmami, a tak už nemohla plniť predmet zmluvy.
Mesto teraz obhajuje právny názor, že jednostranné odstúpenie od zmluvy bolo chybou s tým, že "bolestné" považuje za oprávnené len do času, kým uplynula výpovedná lehota z následnej výpovede zo zmluvy. Druhá strana je naopak presvedčená, že od odstúpenia od zmluvy až do súčasnosti narastajú škody tým, že zmluva je platná, ale firma nemôže práce vykonávať viac ako 10 rokov. Výpoveď, o zákonnosti ktorej súd nerozhodoval, považujú za neplatnú, pretože v ustanovení zmluvy o dielo medzi mestom a Strelingstavom bolo jasne napísané, že zmluva sa nedá vypovedať prvých päť rokov. V čase, keď to mesto urobilo, uplynul od jej podpísania jeden rok.
"Čierny Peter je na strane mesta, ktoré urobilo v roku 1995 jednostranný krok odstúpenia," uznáva primátor Knapík. Dodáva však, že výšku škody v objeme 400 miliónov považuje za prehnanú a neprimeranú, ak má dôjsť k rýchlemu, obojstranne výhodnému mimosúdnemu vyrovnaniu. "Inú ponuku zo strany J&T sme zatiaľ nedostali. Mesto si zanalyzovalo svoje možností a riziká, ktoré z pretrvania súdneho sporu vyplývajú, a predložilo druhej strane istý návrh. Stanovisko J&T očakávame na druhý týždeň, preto ho teraz nebudem zverejňovať," povedal Knapík.
V J&T sú presvedčení, že ak nedôjde k dohode, súd vyhrajú a mesto bude musieť zaplatiť nie 400, ale až 800 miliónov, pretože úroky a penále nabiehajú každým dňom. Výška škody, ktorú stanovil znalec, je údajne odvodená od výšky zákaziek, ktoré po Strelingstave realizovala firma Ekothermal. Mesto jej za rovnaké služby platilo ročne aj vyše 200 miliónov korún, výhodný biznis jej zaručoval dodatok k zmluve, podľa ktorého nie mesto, ale ona určovala, koľko a kde sa bude čistiť, resp. odhŕňať sneh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári