fyziatricko-rehabilitačné oddelenie FN L. Pasteura na Triede SNP, kde absolvuje Vojtovu metódu a plávanie. Počas cvičenia je však jeho detský kočík bez dozoru a pokiaľ nie je pripevnený kladkou, nemocnica za neho neručí.
"Nechápem, prečo v nemocnici nevyčlenia na kočíky nejakú miestnosť. Nechávať kočiarik bez dozoru na prechodovej chodbe, kde sa premelie veľké množstvo ľudí, mi je nepríjemné bez ohľadu na to, či je, alebo nie je zabezpečený nejakou kladkou. Viaceré mamičky sa na to sťažujú a stretla som sa už aj s tým, že sa jedna objednala na rehabilitáciu v iný termín, pretože kočík nemala čím uzamknúť," hovorí rozčarovane mladá žena.
Oslovili sme detskú rehabilitačnú lekárku Annu Molčanovú s otázkou, či sa problém nedá nejako riešiť. Podľa nej nejde o žiaden problém, pretože kočíky by mali mamičky pripevniť k tyči na stene a sú po dohľadom pracovníčky centrálnej evidencie.
"Mamička vchádza s kočíkom do vestibulu, kde je centrálna evidencia pacientov. Stále tam sedí pracovníčka, ktorá má kočiariky pod dohľadom, takže nie sú bez dozoru. Na stene je tyč, ku ktorej by mali mamičky kočiariky pripevniť bezpečnostným lankom alebo retiazkou. Samozrejme, obsah kočíka si berú so sebou," reaguje lekárka, podľa ktorej sa kočiariky nemôžu prenášať cez celú chodbu fyziatricko-rehabilitačného oddelenia z hygienických, organizačných i bezpečnostných dôvodov.
"Po tejto chodbe sa pohybujú detskí i dospelí pacienti, ktorí sú telesne postihnutí a majú barle či vozíky. Ak by sa pošmykli na mokrom linoleu, mohlo by dôjsť k úrazu. Nehovoriac o špine, ktorú by tu kolieska kočíkov naniesli dovnútra. Preto to jednoducho nie je možné. Výnimku robíme iba pri vstupnom vyšetrení, keď mamičke povieme, aby si nabudúce doniesla kladku na zabezpečenie kočíka. Takto to robia všetky mamičky a ešte sme sa nestretli so žiadnou ponosou. Toto je prvý prípad," zdôrazňuje MUDr. Molčanová.
Zriadiť "kočikáreň" podľa jej slov nedovoľujú priestorové možnosti voľná miestnosť v blízkosti vstupu jednoducho nie je. Systém odkladania kočíkov vo vstupnom vestibule je pritom v zdravotníckych zariadeniach bežnou praxou. "Robí sa to takto roky a žiaden kočiarik nám zatiaľ nezmizol," podotýka Anna Molčanová.
Nespokojná mamička však navrhuje umiestniť vo vestibule aspoň kameru, ktorá ho bude monitorovať, alebo priestor pri kočíkoch nejako ohradiť. "Ak by bol priestor lepšie zabezpečený, mamičky by mohli nechávať v kočiarikoch aj osobné veci, ktoré pri cvičení s dieťatkom nepotrebujú. Odniesť na oddelenie dieťa, kabelku a všetko ostatné dá totiž poriadne zabrať, hlavne keď vonku prší. Myslím, si, že nejaké riešenie sa vždy dá nájsť, len treba chcieť," poznamenáva pani M., ktorá si však uvedomuje, že odkladanie kočiarikov nie je problém iba tohto zdravotníckeho zariadenia. "Rovnako je tomu napríklad na niektorých poliklinikách. Ale je zaujímavé, že u súkromníka môžem ísť s kočiarikom až do ambulancie, zatiaľ čo u štátnych poskytovateľov sa tomu bránia," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári