ktorých je naozaj požehnane. Po zime sa tam ešte nezačalo s opravami. Bystrická ulica, po ktorej premáva MHD, je mestská komunikácia, a teda o jej správu a údržbu sa stará Útvar správy komunikácií mesta. Je to úsek dlhý 2,3 kilometra.
"Zima bola dlhá a správca nestihol ešte všetky cesty opraviť. Každý chce všetko naraz. Keby nebolo zlé počasie, už by s vysprávkami začali. Sme zaradení do plánu. Podľa prísľubu mali cestári nastúpiť ešte minulý týždeň, ale dodnes neprišli. Už sme ich urgovali, ale zatiaľ bezvýsledne. Výtlky nie sú len dôsledkom zimy, ale sú spôsobené aj výstavbou a prekopávkami. Stavebníci sa potrebujú napojiť na médiá a bez porušenia cesty to nejde. Každý má síce povinnosť uviesť ju do pôvodného stavu, ale takých som tu ešte nevidel. Bystrická ulica je najfrekventovanejšia a aj v najhoršom stave," vyjadril sa starosta Vladimír Janočko.
Ako dodal, v Pereši je rozostavaných 120 rodinných domov a táto ulica je jednou z dvoch prístupových do mestskej časti. Druhá je Gelnická. Jazdia po nej všetky nákladné autá, ktoré vozia na stavby materiál a mechanizmy. To sa odráža na jej stave, ktorý naozaj nie je dobrý, a tak skoro ani nebude.
Je predpoklad, že sa frekvencia dopravy ešte zvýši. Už v tomto roku sa má začať výstavba prepojovacej komunikácie Pereš-Lorinčík a ráta sa aj s otvorením tejto lokality pre IBV. Zatiaľ to stojí na zopár metroch štvorcových nevysporiadaných pozemkov. Projekt je hotový, verejne bol prerokovaný a financovanie zabezpečuje mesto z fondov. Stavba nie je z technického hľadiska náročná a necelých pol kilometra sa dá zrealizovať v krátkom čase. V strede bude cesta rozdelená zeleným pásom, kadiaľ povedú inžinierske siete k budúcim stavebným pozemkom.
Miestne komunikácie boli prioritou vlani. Podarilo sa ich za pomoci účelovej dotácie mesta vo výške 6 miliónov korún dostať do oveľa lepšieho stavu, ako vyzerali predtým. Ešte to nie je ono. Chýba konečná povrchová úprava. Bránia tomu časté prekopávky, poruchy na starom vodovode, ale predovšetkým nie sú peniaze. Kým budú v takom stave, ako by si ľudia predstavovali, nejaký čas potrvá. Bez rigolov a priepustov na križovatkách ich bude stále znehodnocovať z kopca stekajúca dažďová voda. Podľa projektu na to potrebujú 12 miliónov korún. Dovtedy, kým sa peniaze nájdu, si musia vystačiť s provizórnymi priekopami, ktoré kopú aktivační pracovníci.
Aby toho nebolo málo, chodník na hlavnej prístupovej ceste končí pri miestnom úrade. Ďalej chodia Perešania po ceste, čo je životu nebezpečné. Za tri volebné obdobia sa podarilo postaviť len kilometer a stálo to milión korún.
"Uvedomujeme si, že ho treba dokončiť. Chýba cca 1,3 kilometra, na čo sa snažíme získať peniaze. Keby sme to chceli zafinancovať z rozpočtu, bola by to jedna tretina z toho, čo máme na celý rok. Teoretických možností získania zdrojov je niekoľko. Do budúcna sa počíta s výstavbou domov v katastri Lorinčíka, ale v našom susedstve. Využívať sa pritom budú naše cesty, napájať sa budú na naše siete, takže zafinancovanie chodníka by mohlo byť kompenzáciou. Alebo to budú fondy, ale sami to neutiahneme," povedal starosta, ktorý prisľúbil, že prioritou budúceho roka by mali byť práve chodníky.
Stále aktuálna je požiadavka vybudovania protihlukovej steny, ktorá by oddelila štátnu cestu od obytnej zóny. Je to o niečo reálnejšie ako snaha zriadiť priechod pre chodcov so svetelnou signalizáciou na ceste európskeho významu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári